Connect with us

Infrastrukturë

Shkallët lëvizëse të cilat lidhin qendrën e Hong Kongut, sistemi i shkallëve të jashtme më i gjatë në botë

Published

on

Eksplorimi në këmbë i zonës biznesore të qendrës së Hong Kongut mund të jetë tepër sfidues.

Peizazhi kodrinor i kësaj zone, e kombinuar me nxehtësinë subtropikale dhe lagështinë, është një sfidë në vete edhe për alpinistët.

Mirëpo për fat të mirë një zgjidhje për eksplorimin në mënyrë më të lehtë të kësaj zone është e mundur.

Kjo falë “Shkallëve lëvizëse të nivelit të mesëm”, një zinxhir prej 800 metrash i shkallëve dhe vendkalimeve lëvizëse, këto shkallë të jashtme njihen si më të gjatat në botë.

E inauguruar më 1993 me një kosto prej 30 milionë dollarë, është një seri prej 16 sistemesh të shkallëve lëvizëse dhe 3 vendkalimesh, ajo është e mbuluar e gjitha dhe e mbrojtur nga reshjet e shiut.

Por ndërtimi i një sistemi të bartjes së qytetarëve i cili kalon mes për mes 13 rrugëve të qytetit ishte tejet sfiduese.

Marrë parasysh relievin kodrinor, prodhuesit e shkallëve lëvizëse u detyruan të krijojnë një linjë të veçantë të këtij lloji të shkallëve.

Duke marrë parasysh hapësirat e ngushta mes ndërtesave të vjetra dhe rrokaqiejve të rinjë të Hong Kongut, shumica e këtyre shkallëve lëvizëse janë vetëm një drejtimshe e cila shkon “duke ndjekur drejtimin mbizotërues të rrjedhës së këmbësorëve gjatë ditës”.

Këto shkallë lëvizin me një shpejtësi prej 0.65 metra për sekondë, dhe kanë një sistem vëzhgimi prej 75 kamerash, dhe një dhomë kontrolli për të monitoruar mbarëvajtjen.

Këto shkallë janë pa pagesë dhe u shërbejnë rreth 78 mijë qytetarëve çdo ditë./Media Ndërtimi

The Central Mid-Level Escalators. The longest covered escalator in the world.

Infrastrukturë

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”

Published

on

Ministrja Artane Rizvanolli ka folur sot në Kuvendin e Kosovës ku ka arsyetuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji.

Ajo ka thënë se si Qeveri kanë marrë disa masa për përballjen me këtë situatë derisa ka dhënë edhe disa këshilla për qytetarët.

Ajo ka thënë se qytetarët duhet t’i izolojnë shtëpitë përpara se të ftohet moti derisa ka potencuar se duhet të ndërrohet edhe mënyra e ngrohjes, pra që të mos shfrytëzohet rryma për ngrohje.

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”, ka thënë ministrja Rizvanolli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending