Connect with us

Aktuale

Shfrenojeni imagjinatën, këto janë destinacionet më luksoze të 2020-s

Published

on

Operatori botëror i turizmit, “Kuoni” ka publikuar listën me 10 destinacionet më të shitura dhe më luksoze për vitin 2020. Njihuni me disa nga ishujt më intrigues në botë, parajsa tropikale dhe metropole marramendëse që duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë.

Maldivet janë të njohura për përvojat luksoze dhe nuk është çudi që kryesojnë këtë listë. Maldivet mirëpritën mbi 1.5 milionë vizitorë në vitin 2019, me qeverinë që shpreson t’i rrisë numrat e vizitorëve nga e gjithë botën në mbi shtatë milionë deri në vitin 2027.

Në vendin e dytë renditet Bali, i cili u kthye në një destinacion hit këtë verë edhe për shkak të çmimeve të lira dhe shpërthimit të një vullkani, që i bëri përvojat në ishull edhe më “ekzotike”.

Image result for bali

Tajlanda, e cila renditet në vendin e tretë, krenohet me një sërë karakteristikash kryesore të njohura për pushuesit, qytete të mrekullueshme hotele me pesë yje, plazhe të jashtëzakonshme dhe oqean të ngrohtë.

Image result for tajalnda

Ishuj grekë si Rodos, Kosi dhe Korfuzi janë në vendin e gjashtë, duke u kthyer ndër destinacionet kryesore të Mesdheut.

Image result for ishujt greke

Sri Lanka, në vendin e katërt, preferohet nga turistët për shkëmbinjtë ujorë dhe plazhet mahnitëse.

Image result for sri lanka

Afrika e Jugut është në vendin e shtatë, falë përvojave mahnitëse në safari.

Image result for afrika e jugut

Italia është në vendin e tetë, me rajonin juglindor të Puglias që është bërë veçanërisht popullor me udhëtarët për ata që duan të provojnë ushqime fantastike, verëra të mira dhe peizazhe mahnitëse, të puthura nga dielli.

Image result for puglia italy

Portugalia është në vendin e nëntë me plazhet e pacenuara, hotelet elegante dhe ushqim dhe verë të mahnitshme në dispozicion gjatë gjithë vitit.

Image result for portugalia

Virgin Atlantic po shton fluturime në Antigua nga qershori i vitit 2020, duke rritur shërbimin e saj nga tre në katër herë në javë, kështu që nuk është çudi që ishulli i Karaibeve tani shihet si një destinacion kryesor luksoz për të vizituar këtë vit.

Aktuale

Mbahet dëgjim publik për restaurimin dhe ndërtimin e kompleksit memorial “Masakra e Reçakut”

Published

on

Nga Departamenti i Shpronësimit pranë Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, sot në Shtime u mbajt dëgjimi publik për shqyrtimin e mëtejmë të kërkesës për shpronësim për interes publik të pronave të paluajtshme të pronarëve dhe zotëruesve në interes, të cilat preken nga realizimi i Projektit: Konservimi, Restaurimi dhe Ndërtimi i Kompleksit Memorial “Masakra e Reçakut”.

Në këtë takim mori pjesë edhe kryetari i Komunës së Shtimes, Qemajl Aliu i cili tha se me vullnet të Qeverisë së Kosovës, dhe kërkesave të vazhdueshme nga Komuna e Shtimes ky projekt tanimë do të realizohet. “Do t’a nxjerim më të mirën e mundshme për këtë projekt dhe do të ecim para”, tha Aliu.

Ndërsa përfaqësuesit nga Departamenti i Shpronësimit-MMPHI dhe përfaqësuesit nga Agjensioni i Memorialeve të Kosovës, bënë të ditur pronat të cila do të shpronësohen e të cilat preken nga realizimi i Projektit: Konservimi, Restaurimi dhe Ndërtimi i Kompleksit Memorial “Masakra e Reçakut”.

Nga ana tjetër edhe qytetarët e pranishëm në këtë takim, që kryesisht ishin nga fshati Reçak patën kërkesat e tyre, të cilat i adresuan te përfaqësuesit e këtyre institucioneve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Skica e ndërtimit të Pallatit të Rinisë, tashmë edhe në versionin i BIM

Published

on

Ndërtuar mbi skicat dhe vizatimet origjinale, versioni i BIM-izuar (Building Information Modeling) i Pallatit të Rinisë e ka kthyer këtë ikonë të qytetit në ndërtesën e parë digjitale në vend.

Në këtë mënyrë, të gjitha informacionet e nevojshme mbi çfarëdo detaji konstruktiv, cilindo dimension dhe çdo të dhënë tjetër të rëndësishme, është e qasshme menjëherë dhe në çdo kohë, shkruan në njoftimin e Agjencisë këshillimore Shërbimi i Arkitektit të Kryeqytetit.

Kjo bën të mundur që, për çfarëdo ndërhyrjeje të nevojshme, institucionet komunale dhe palët tjera të interesit, ta kenë informacionin e plotë dhe qind për qind të saktë.

Duke i digjitalizuar ndërtesat publike, të gjitha ndërhyrjet e nevojshme dhe kostot e tyre, mund të dihen në avans. Po ashtu, për çdonjërën ka një historik, i cili ruhet dhe nuk mund të tjetërsohet.

Kjo do të jetë Prishtina digjitale./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

‘Muret janë përgjigja e gabuar arkitekturore ndaj migrimit masiv’, thotë arkitektja meksikane Carrillo

Published

on

Muret janë përgjigja e gabuar arkitekturore ndaj migrimit masiv dhe dhunës në qytetet kufitare, thotë arkitektja meksikane Gabriela Carrillo.

“[Emigrantët] po ikin nga çështje shumë komplekse në vendet nga janë,” deklaroi në një intervistë për Dezeen, fituesja e Çmimit Dorfman të Akademisë Mbretërore 2023 Carrillo.

“Ne besojmë se ky fenomen ka ndikim në qytetet dhe arkitekturën dhe mënyrën e banimit.

Duhet të ketë burime që mund të lehtësojnë vërshimin e njerëzve që janë pjesë e botës sonë sot – jo vetëm në Meksikë, por kudo”, shtoi ajo.

Infrastruktura dhe shërbimet sociale në qytetet kufitare të Amerikës së Veriut janë nën presion të vazhdueshëm mes një rritjeje të dukshme të migrimit, veçanërisht nga Meksika në SHBA, me gati 2.5 milionë njerëz që përpiqen të kalojnë në vitin 2023.

Carrillo tha se meksikanët po ikin gjithnjë e më shumë “krizës humanitare të fatkeqësive natyrore dhe zhvendosjeve të detyruara për shkak të dhunës”.

Shumë nga emigrantët që tentojnë të kalojnë në SHBA janë nga vende të tjera përveç Meksikës dhe shpesh përfundojnë të mbërthyer dhe të varfër në qytetet kufitare meksikane pasi u larguan nga forcat amerikane të sigurisë.

Megjithatë, Carrillo vuri në dukje gjithashtu se projektet e mëdha arkitekturore nuk janë gjithmonë zgjidhja më e mirë.

“Operimi, mirëmbajtja, organizimi i një projekti në shkallë më të gjerë kërkon logjistikë më komplekse,” tha ajo.

Ajo beson se një pjesë e instinktit për të përdorur muret si masë sigurie është më shumë një çështje zakoni sesa e rrënjosur në idetë për arkitekturën apo urbanizmin.

“Problemi është se ne jemi mësuar dhe përsërisim veprime; ne e përsërisim atë arkitekturë dhe ne përsërisim atë mënyrë të të bërit arkitekturë. Kjo ide e ndërtimit të madh është gjithashtu ideja e një bote kapitaliste dhe perëndimore, por ne kemi një mundësi për të rikrijuar veten. Ka shumë optimizëm pas punës sonë.”, tha Carrillo./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending