Connect with us

Ndërtim

Salla prej 26,000 m² e Koncerteve të Filarmonisë së Kinës është afër përfundimit të ndërtimit

Published

on

Salla e Koncerteve të Filarmonisë së Kinës në Pekin, e projektuar nga MAD Architects të udhëhequr nga arkitekti Ma Yansong, është drejt përfundimit.

Dizajni i sallës së koncerteve filloi me një konkurs, të fituar nga MAD në 2014. Pas përfundimit, ndërtesa prej 26,000 metrash katrorë do të bëhet rezidenca e parë e përhershme për Orkestrën Filarmonike të Kinës, duke e shndërruar zonën në një vend të ri për muzikën klasike dhe shkëmbimi kulturor. Projekti është planifikuar të përfundojë në vitin 2024.

I vendosur në anën jugore të Stadiumit të Punëtorëve, një zonë aktive në Pekin, projekti synon të krijojë një hapësirë ​​të qetë dhe paqësore në mjedisin plot zhurmë që e rrethon. Peizazhi rreth ndërtesës përfshin një pellg zambak uji dhe gjelbërim të bollshëm për të arritur një atmosferë të qetë. Dizajni gjithashtu përmban një fasadë të lakuar dhe të lëngshme që filtron dhe shpërndan dritën e ditës si një perde e bardhë e tejdukshme.

Sistemi i fasadës përdor panele xhami me xham të stampuar për ta bërë ndërtesën të duket e bardhë duke lejuar që drita natyrale të hyjë në brendësi.

Sistemi gjithashtu përfshin pajisje ndriçimi të instaluara paralelisht me njëra-tjetrën në strukturën kryesore të çelikut dhe strukturën gjatësore për të ndriçuar membranën e tejdukshme nga pas. Reflektimi sekondar gjithashtu kontribuon në imazhin e ndritshëm të fasadës. Numri i pajisjeve zvogëlohet në disa zona të ndërtesës për të krijuar një efekt ndriçimi eterik nga distanca.

Nga pikëpamja funksionale, vendi i muzikës përbëhet nga një sallë madhështore koncertesh me 1600 vende të organizuara në “stilin e vreshtave” dhe disa hapësira provash të shpërndara në dy kate. Muret e lakuar prej druri janë formuar për të optimizuar akustikën, ndërsa panelet e bardha të reflektimit të zërit në tavan, të frymëzuara nga lulja e zambakut, kontribuojnë gjithashtu në krijimin e një përvoje të këndshme muzikore. Këndet dhe pozicionet e elementeve të ndryshëm në sallat e koncerteve dhe në sallën e provave me 350 vende reflektojnë tingullin në mënyrë të barabartë në distanca të ndryshme, duke lejuar që koha e mbërritjes së zërit të balancohet në skenë dhe në të gjithë auditorin.

 

Ndërtim

Përfundojnë punimet në themelet e Arenës sportive në Milano në vlerë 180 milionë euro

Published

on

Specialisti i inxhinierisë së tokës Trevi ka përfunduar punimet në ndërtimin e themeleve për Arenën e re Santa Giulia 180 milionë euro në Milano, Itali.

Salla sportive me shumë qëllime e projektuar nga arkitekti britanik David Chipperfield dhe Arup, do të presë garat e hokejit mbi akull për meshkuj për Lojërat Olimpike Dimërore 2026 në Milano dhe Kortinë.

Puna kryesore e Trevit përfshinte ndërtimin e 883 shtyllave duke përdorur teknologjinë CFA, 340 prej të cilave kanë një diametër prej 1000 mm dhe 543 të tjerat një diametër prej 1200 mm.

Zona e arenës së re ka toka të përbërë nga rërë dhe zhavorr me shtresa llumi dhe torfe; sipërfaqja e punës bëhet rreth një metër mbi tavolinën e ujit.

Ndërkohë, 100% e materialit të gërmuar të prodhuar nga punimet e gërmimit u rikuperua për përdorim në ndërtimin e rrugëve dhe mbushjet e punimeve civile.

Trevi përdori pajisje për aktivitetet e gërmimit të prodhuara nga Divizioni Soilmec i Trevi Group dhe pjesë e linjës Blue-tech. Makineria është projektuar për të reduktuar konsumin dhe emetimet e CO2 dhe për të frenuar ndotjen akustike./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Bechtel do të ndërtoj termocentralin e parë bërthamor të Polonisë

Published

on

Kontraktori amerikan Bechtel dhe Westinghouse Electric Company kanë nënshkruar një marrëveshje zyrtare për partneritet në projektimin dhe ndërtimin e termocentralit të parë bërthamor të Polonisë.

Fabrika, në vendndodhjen Lubiatowo-Kopalino në Pomerani, vlerësohet të kushtojë 20 miliardë dollarë.

Konsorciumi dhe shoqëria polake Polskie Elektrownie Jądrowe pritet të nënshkruajnë një kontratë shërbimesh inxhinierike javën e ardhshme.

Qeveria polake zgjodhi teknologjinë e reaktorit Westinghouse AP1000® për programin e saj të parë të energjisë bërthamore në nëntor 2022.

Licencimi dhe puna inxhinierike tashmë është duke u zhvilluar për projektin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Filluan punimet për ndërtimin e dy godinave të para në Portin e ‘Durrës Marina’

Published

on

 

Nisin punimet në Portin e ‘Durrës Marina’, pjesë e një projekti të rëndësishëm në sektorin e hoteleri turizmit. Marina turistike e Durrësit është tashmë realitet dhe jo vetëm projekt në letër.

Në pjesën lindore të portit kanë nisur punimet për ndërtimin e dy godinave të para, për të  cilat është dhënë leja e ndërtimit në fillim të muajit të kaluar.

Firma e ndërtimit që ka fituar të drejtën për ndërtimin e dy hoteleve të para 8 katëshe, po kryen punimet për rrethimin e kantierit dhe gërmimin e bazamentit për dy ndërtesat ne fjalë.

Leja e Ndërtimit dhënë nga Këshilli Kombëtar i Territorit: për objektin: “Godinë banimi dhe shërbimi me 1, 6, 7, 8 dhe 10 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë” dhe “Godinë banimi dhe shërbimi 1, 6, 7 dhe 8 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë”, Zona 02, Zona e menaxhimi A02 dhe A04, me vendndodhje në “Marina & Jahtet e Durrësit”, me subjekt zhvillues shoqërinë “Durrës Marina” SH.A.

Në projektin e Durrës Marina parashikohet të ndërtohen një sërë rezidencash luksi, ndërsa në sipërfaqen ujore parashikohet ndërtimi i kalatave për strehimin e jahteve të përmasave të ndryshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending