Connect with us

Auto

Rritje e ndjeshme e shitjes së veturave në tregun evropian

Published

on

Shitjet e makinave në BE u rritën ndjeshëm në tetor. Në Kroaci rritja ishte dukshëm më e dobët se mesatarja evropiane, treguan të enjten të dhënat nga shoqata e prodhuesve të makinave ACEA.

Në tetor, 745.855 makina të reja u regjistruan në 26 vende të BE-së, me përjashtim të Maltës, me 12.2 për qind më shumë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Në shtator, numri i tyre u rrit me 9,6 për qind dhe në gusht me 4.4 për qind, kur u thye një periudhë 13-mujore e rënies së kërkesës për makina në BE.

Megjithatë, kërkesa nuk ka arritur ende nivelin para pandemisë, pasi në tetor u regjistruan rreth 290 mijë makina të reja më pak se në të njëjtin muaj të 2019-ës, thotë ACEA.

Ndër katër tregjet kryesore evropiane, kërkesa u rrit më shumë në Gjermani dhe Itali, përkatësisht me 16.8 dhe 14.6 për qind.

Spanja gjithashtu regjistroi rritje dyshifrore, me 11.7 për qind më shumë makina të regjistruara. Në Francë, numri i tyre u rrit me vetëm 5.5 për qind./Media Ndërtimi

Auto

Volkswagen ka një markë dhe veturë të re – kompania gjermane synon tregjet e mëdha

Published

on

Si pjesë e strategjisë së saj Në Kinë, për Kinën, marka Volkswagen po përpiqet të stabilizojë pjesën e saj të tregut, e cila është në rrezik për shkak të një sulmi frontal nga një sërë markash kineze.

Prodhuesi gjerman i makinave prezantoi modelin e parë të nën-markës së re Volkswagen: ID. UNYX.

Marka e re dhe SUV-ja e re ndajnë një emër, kështu që SUV-i elektrik coupe do të quhet ID. UNYX, si dhe një nën-markë krejt e re makinash, të cilat së shpejti do të pasohen nga automjete të reja.

Volkswagen thotë se makina e re ka një dizajn progresiv, një ndërfaqe inteligjente njeri-makinë (HMI) me një avatar të personalizuar 3D dhe një distancë prej më shumë se 600 kilometrash. ID. UNYX është menduar për tregun kinez dhe është faza më e fundit në zhvillimin e automjeteve inteligjente të rrjetit nga Volkswagen. Me modelin e ri, Volkswagen po hap edhe 40 dyqane në 20 qytete që do të mbajnë emrin UNYX.

Është planifikuar të zgjerohet gama e modeleve të nën-markës së re të Volkswagen ID. UNYX me katër automjete të tjera në tre vitet e ardhshme përveç makinës së re të zbuluar. Kjo do të përfshijë SUV-të, si dhe sedanët.

  1. UNYX u krijua në qendrën e re të inovacionit dhe zhvillimit të Volkswagen në Hefei, në Kinën lindore. Ky lokacion është i fokusuar ekskluzivisht në zhvillimin e gjeneratës së fundit të automjeteve elektrike inteligjente për tregun vendas. ID. UNYX prodhohet gjithashtu në Hefei, një nga fabrikat më të avancuara të automjeteve elektrike të Grupit Volkswagen.

Vetura fuqizohet nga një motor elektrik 210 kW (286 kuaj/fuqi) në boshtin e pasmë. Motori mundësohet nga një bateri 77 kWh (neto). Sistemi i shtytjes mund të arrijë një distancë deri në 621 km. Është planifikuar gjithashtu një version me të gjitha rrotat me dy motorë elektrikë dhe një fuqi prej 250 kW (340 kuaj/fuqi)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Mercedes vjen me një plan të veçantë për karikimin e veturës

Published

on

Mercedes-Benz ka në mendje një lloj tjetër skenari për karikimin e veturës.

Ndërsa jeni duke shijuar një kafe në pikat e Starbucks, ju mund edhe të karikoni veturën në parking.

Nëse gjërat shkojnë sipas planit, përfundimisht do të gjeni karikues të shpejtë Mercedes në mbi 100 lokacione të Starbucks në Shtetet e Bashkuara.

Dhe gjithçka fillon në Bregun Perëndimor me Interstate 5, duke kaluar në veri dhe në jug përmes Kalifornisë, Oregonit dhe Uashingtonit, përcjell Telegrafi.

Duke marrë parasysh se Starbucks u themelua në Seattle, është një vend i përshtatshëm për fillimin e këtij partneriteti.

Bëhet e ditur se karikimi me fuqi të lartë është forca shtytëse e këtij bashkëpunimi.

“Bashkëpunimi midis dy markave kryesore si Mercedes-Benz dhe Starbucks do të përmirësojë përvojën e karikimit për të gjithë drejtuesit e EV”, tha Andrew Cornelia nga Mercedes-Benz.

“Ne parashikojmë një të ardhme ku karikimi i automjetit tuaj është po aq i lehtë sa të shijoni Starbucks-in tuaj të preferuar”, shtoi ai.

Ky partneritet fillon në Bregun Perëndimor, por është një përpjekje mbarëkombëtare që do të shohë rrjetin e karikimit të mbështetur nga Mercedes të zgjerohet gjatë 12 deri në 18 muajt e ardhshëm.

Sa i përket kohës kur karikuesi i parë Starbucks do të fillojë ose ku do të ndodhë, ky informacion nuk është bërë i ditur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Audi A4 ‘bëhet’ A5?

Published

on

Gjenerata e re e modelit të njohur tani ka emër të ri, i cili sjell një karakter sportiv më të theksuar, por edhe veturën e parë hibride në gamë.

Që nga lansimi i tij tre dekada më parë, Audi A4 ka evoluar në një limuzinë ideale për aspiratat e biznesit dhe familjes, së bashku me një model karavan që, me versionin Allroad, përmbushi dëshirat e aventurierëve.

Tashmë me elektrifikimin ka pasur ndryshime edhe në nomenklaturën e modelit, kështu që A4 e ardhshme do të jetë model elektrik, transmeton Telegrafi.

Në të njëjtën kohë, A5 coupe dhe kabriolet hyjnë në histori, ashtu si A5 Sportback i mëparshëm. Nga ana tjetër, ka limuzina dhe karavan të cilët me rritjen e shkallës (emrave) të modeleve kanë marrë një karakter mjaft sportiv.

Ai do të ofrohet në katër variante: si A5 dhe S5 dhe si karavan  A5 dhe S5 Avant. Këto janë edhe modelet e para që do të prezantohen në platformën PPC (Premium Platform Combustion).

Më i madh se paraardhësi i tij, A5 i ri hyn në segmentin e klasës së mesme, sipas njoftimit zyrtar. Nuk ka dyshim, pamja e të dy versioneve të trupit është mbresëlënëse, me një karakter të theksuar sportiv, duke ndjekur në mënyrë progresive trendet aktuale në formën e rrotave me diametër më të madh dhe dritave LED të përshtatura në mënyrë tërheqëse.

Motorët ofrohen në një version të butë hibrid MHEV, i cili sjell një reduktim deri në 10 g CO2/km ose 0,38 l/100 km në 2.0 TDI (150 kW, me rrota të përparme/quattro) dhe deri në 17 g CO2 /km ose 0,74 l/100 km në V6 3,0 TFSI (270 kW, quattro), sipas ciklit WLTP./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending