Connect with us

Auto

Rivian dhe Mercedes ndërprejnë planet për zhvillimin e furgonave elektrikë

Published

on

Rivian dhe Mercedes-Benz kanë ndërprerë planet për të bashkë-zhvilluar shumë furgona të rinj elektrik të dorëzimit bazuar në platformat komercial EV të të dyja kompanive.

Rivian e vendosi marrëveshjen në pezullim, siç thuhet, sepse ishte i shqetësuar për shpenzimin e shumë parave për një projekt të shtrenjtë të zhvillimit të automjeteve të reja në mes të një ekonomie të ngadalësuar, transmeton Telegrafi.

“Në këtë pikë në kohë, ne besojmë se fokusimi në biznesin tonë të konsumatorit, si dhe në biznesin tonë ekzistues tregtar, përfaqëson mundësitë më tërheqëse afatshkurtër për të maksimizuar vlerën”, tha CEO i Rivian, RJ Scaringe në një deklaratë për shtyp.

Të dy Mercedes-Benz dhe Rivian kishin nënshkruar një memorandum mirëkuptimi në shtator për një sipërmarrje të përbashkët për të ndërtuar furgona të mëdhenj komercialë elektrikë.

Kompanitë do t’i ndërtonin automjetet së bashku në një vend prodhimi në Poloni, por prodhuesi gjerman i automjeteve nuk do të ndalojë planet e veta.

“Plani i rritjes për vendin tonë të ri të prodhimit të automjeteve elektrike në Jawor, Poloni nuk preket”, tha në një deklaratë kreu i furgonëve të Mercedes-Benz, Mathias Geisen.

“Ne do të vazhdojmë me shpejtësi dhe vendosmëri të plotë për të rritur prodhimin e automjeteve elektrike në fabrikën tonë të parë të dedikuar të furgonëve elektrikë”.

Do të ishte hyrja e parë e Rivian në tregun evropian dhe një nga marrëveshjet e para për të shitur furgona një kompanie tjetër përveç Amazon. Kompania EV do të kishte pasur mundësinë të mësonte nga përvoja dy dekadash e Mercedes-Benz-it në ndërtimin e furgonëve komercialë në këmbim të ekspertizës së saj të platformës elektrike.

Marrëveshja e tyre besohet të jetë në një pauzë./Media Ndërtimi

Auto

Telsa prezanton versionin e përmirësuar të Model 3 Performance

Published

on

Tesla ka prezantuar zyrtarisht modelin e përmirësuar Model 3 Performance, i cili përdor aftësitë më të fundit të prodhimit dhe inxhinierisë.

Kompania pretendon se rezultati është “vetura e përsosur e përditshme me performancë të lartë”

Model 3 Performance u bë me njësi të re të energjisë që siguron një përmirësim prej 22 për qind në fuqinë e vazhdueshme, si dhe një rritje prej 32 për qind në fuqinë maksimale.

Falë këtyre ndryshimeve, sistemi me katër rrota, i përbërë nga dy motorë elektrikë, jep 517 kuaj-fuqi, i cili lejon veturën të përshpejtojë nga 0 në 100 kilometra në orë për 2.9 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 262 km/h. Mund të përshkojë 476 kilometra me një mbushje të vetëm të baterisë.

Përveç fuqisë së përmirësuar motorike, Tesla gjithashtu tregon për një “shasi më të aftë të orientuar drejt performancës”, por jo shumë detaje janë zbuluar.

Tesla Model 3 Performance tashmë mund të porositet, me dërgesat që fillojnë në maj ose qershor. Çmimi bazë është 52,990 dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Tesla ul çmimet e modeleve të saj në mbarë botën

Published

on

Raportohet se Tesla ka ulur çmimet e tre prej pesë modeleve të saj në SHBA, e më pas vazhdoi me uljen e çmimeve në mbarë globin, duke përfshirë edhe Kinën dhe Gjermaninë.

Ky hap nga kompania vjen pasi ajo po përballet me rënie të shitjeve dhe ndodhet në luftë të intensifikuar shitjen e automjeteve elektrike.

Bëhet e ditur se kompania e Elon Musk ka ulur çmimet e Modeleve Y, X dhe S.

Tashmë Modeli Y në SHBA kushton 42,990 dollarë, Modeli S 72,990 dollarë dhe Modeli X 77,990 dollarë, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Gjithashtu, Tesla ka ulur edhe çmimin e softuerit “Full Self-Driving” nga 12 mijë në 8 mijë dollarë.

Ndërkohë, në Gjermani çmimi i Modelit 3 është ulur në 40 mijë euro nga 42 mijë sa ka qenë. Ulje çmimesh ka pasur edhe në vende tjera evropiane, në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë.

Ndryshe, kompania e Musk ka njoftuar edhe për shkurtimin e 10 për qind të stafit global të saj.

E këto veprime thuhet se i kanë dhënë fund një jave kaotike që përfshinte tërheqjen e të gjithë Cybertrucks shkaku i një defekti në pedalin e gazit.

Kompania ka njoftuar se shitjet e saj në mbarë botën kanë rënë ndjeshëm pasi konkurrenca është rritur dhe shitja e automjeteve elektrike është ngadalësuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Ford “tërheq” më shumë se 450,000 automjete për shkak të humbjes së mundshme të fuqisë lëvizëse

Published

on

Ford pritet “të tërheq” më shumë se 450,000 SUV dhe kamionçina kompakte në Shtetet e Bashkuara sepse mund të humbasin fuqinë e makinës si rezultat i një problemi të baterisë, tha në një alarm Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada.

Modelet e prekura përfshijnë SUV-të Ford Bronco Sport të prodhuara nga viti 2021 deri në 2024 dhe kamionçinat Ford Maverick të prodhuara nga viti 2023 deri në 2024, konkretisht në 456,565 njësi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

NHTSA tha se Ford zbuloi se një “karikim i ulët” i baterisë mund të rezultojë në një “humbje të aksesorëve elektrikë si dritat e rrezikut, ose të shkaktojë humbje të fuqisë së makinës, duke rritur rrezikun e një përplasjeje”.

“Ne jemi të përkushtuar për të garantuar sigurinë dhe kënaqësinë e klientëve tanë”, tha Ford në një deklaratë për CNN./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending