Connect with us

Infrastrukturë

Rikonstruktimi i Shatërvanit në Prizren, qytetarët të pakënaqur me rrjedhën e punimeve

Published

on

Rruga “Shuaip Spahiu” dhe sheshi i “Shatërvanit” në Prizren po i nënshtrohen një rikonstruksioni infrastrukturor.

Po ndërrohet kalldrëmi, ndërsa do të sistemohen nën tokë rrjeti elektrik dhe ai kabllor, bëjnë të ditur zyrtarët komunalë. Por puna në disa lokacione ka ngjallur reagime të opozitës dhe disa banorëve të Prizrenit.

“Disa punë që janë duke i bërë për çdo vjet përsëriten punët kur nuk po bëhen si duhet me qenë. Gjithnjë hiq kocka, vendos kocka. Kur qyteti nuk po bëhet me rregull”, tha Elbasan Kryeziu qytetar i Prizrenit.

Ndërkaq, banori tjetër i këtij qytet Hysen Pllava ka thënë se bllokimi i rrugëve do të thotë i ka dëmtuar jashtëzakonisht bizneset e vogla. ”Me këtë dinamikë komuna është duke bllokuar komplet qytetin”, tha ai.

E Sokol Fejzullahu vizitor në Prizren ka thënë se këto investime që po bëhen, janë me vend. “Ato i kërkojnë qytetarët, e kërkon vet qyteti të ketë investime në të mirë të qytetarëve. Ja shikoni se si janë shtyllat elektrike, rrezikohet  çdo këmbësor që qarkullon”, tha ai.

Edhe opozita në Prizren ka reaguar për punën që është duke u bërë në disa segmente rrugore në Prizren. LDK thotë se këto investime janë të paplanifikuara mirë për një afat të gjatë.

“Këto punime shtrojnë pikëpyetje të mëdha, a janë të planifikuara për një afat pak më të gjatë apo çdo qeverisje e re që vjen ta merr një iniciativë sa për sy e faqe të ndryshimit të fasadave a po vetëm për dukje sa po investohet diçka”, tha Pjetër Gruda nga LDK.

Reagime publike në rrjetet sociale ka pasur edhe Vetëvendosja. Ndërkaq, drejtori i Shërbimeve Publike, Çelë Lamaj, tha se kjo rrugë dhe sheshi do t’ia rikthejnë Prizrenit identitetin.

“Për shkak të dëmtimit të madh të kalldrëmit i cili ka qenë në atë rrugë jo kualitativ, tani do të jetë një kalldrëm i nivelit shumë të lartë, do të bëhet një infrastrukturë, komplet ujësjellës, kanalizim dhe i gjithë sistemi energjetik dhe kablllovikë do të futet nën tokë. Pra pritet që edhe rruga ‘Shuaip Spahiu’, edhe sheshi Shatervanit të jenë pa shtylla dhe do të jetë një infrastrukturë e kompletuar me këtë komunës së Prizrenit do t’i kthehet identiteti”, tha Lamaj.

Realizimi i projektit të sheshit të Shatërvanit do të zgjasë gjatë gjithë vitit 2024, ndërsa do të kushtojë rreth 3 milionë euro./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Kontraktori kinez i tuneleve pretendon rekord të ri në drejtimin e tunelit të autostradës së Gjeorgjisë

Published

on

China Railway Tunnel Group ka pohuar po punon për shpimin rekord të një tuneli të ri gjatë ndërtimit të autostradës së re në Gjeorgji.

Kompania tha se kishte arritur një përparim maksimal mujor prej 426 metrash në tunelin Gudauri në autostradën KK Veri-Jug të Gjeorgjisë.

Ky ishte një rekord në ndërtimin e tunelit TBM me diametër të madh, duke tejkaluar maksimumin e njohur më parë të industrisë prej 320 metrash në muaj, pohoi ai.

Për projektin ka përdorur TBM Kaukazi, i cili është 182 metra i gjatë dhe peshon 3900 ton. Ka një shtytje maksimale prej 22.600 ton dhe fuqi totale prej 9.900 kilovat. Kompania pretendoi se me një diametër gërmimi prej 15.08 metrash, është një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji.

Autostrada me dy kate, me dy karrexhata KK Highway është 22.7 km e gjatë dhe seksioni 1 i lotit 10 km, i cili përfshin tunelin Gudauri 8,860 m të gjatë, po ndërtohet nga China Railway Tunnel Group.

China Railway Tunnel Group tha se e kishte përfunduar tunelin përpara afatit. Pasi të përfundojë, autostrada e re pritet të shkurtojë kohën e udhëtimit përgjatë shtrirjes nga një orë në 20 minuta./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Rindërtimi i Ukrainës “duhet të fillojë tani”

Published

on

Mesazhi nga konferenca e Rindërtimit të Ukrainës në Intermat ishte se përpjekjet e rindërtimit kishin filluar tashmë dhe kontraktorët dhe furnitorët duhet të përfshiheshin tani në vend që të prisnin përfundimin e luftës.

Nataliia Kozlovska, zëvendësministrja e Ukrainës për komunitetet, territoret dhe zhvillimin e infrastrukturës, tha në ngjarjen e mbushur plot se puna e rindërtimit kishte vazhduar që në fillim të konfliktit dhe se shkalla e punës së kërkuar ishte e madhe.

“Prej sot, pushteti lokal na thotë se më shumë se 360.000 struktura janë shkatërruar nga Rusia, dhe shumica janë banesa”, tha Kozlovska.

Ajo tha se Ukraina po synonte të ndërtohej më mirë; “Ne duhet të rindërtojmë me metoda inovative…dhe na duhet një përpjekje gjithëpërfshirëse evropiane. Ukraina mund të bëhet një platformë për qasje inovative.”

Vlerësimi i fundit i Bankës Botërore për kostot e rindërtimit është pothuajse 500 miliardë dollarë, me 100 miliardë dollarë prej tyre në formën e materialeve të ndërtimit dhe makinerive.

Ambasadori i Ukrainës në Francë, Vadyn Omelchenko, tha se presidenti Zelenski kishte filluar të fliste për rindërtimin edhe gjatë muajve të parë të luftës; “Ishte e çuditshme të dëgjoje. Presidenti tashmë po priste me padurim.”

Omelchenko tha se presidenti francez Macron ka qenë mbështetës që në fillim, “Mesazhi i tij për kompanitë franceze ishte, ne duhet të shkojmë tani, jo kur lufta të ketë përfunduar”.

Konferenca dëgjoi nga një përfaqësuese e qeverisë rajonale të Kievit, Mykyta Gerashchenko, rreth punimeve të rindërtimit në vazhdim, me 17,600 struktura të rindërtuara nga më shumë se 29,000 të shkatërruara ose të dëmtuara në rajon që nga fillimi i luftës, duke përfshirë më shumë se 17,000 shtëpi të reja.

Një fushë e punës është ndërtimi i strehimoreve brenda çdo shkolle për të lejuar vazhdimin e mësimdhënies personalisht. Pothuajse 1200 struktura të tilla janë përfunduar tashmë në Kiev, por nevojiten qindra të tjera./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Hap dyert ‘Zenova Home’, partneri juaj për mobilimin e shtëpisë

Published

on

Të mërkurën në Prishtinë, ka hapur dyert ‘Zenova Home’ e cila do ta revolucionojë tregun shqiptar të mobileve.

“Kemi kënaqësinë te ju prezantojmë brendin tonë më të ri 𝐙𝐄𝐍𝐎𝐕𝐀 𝐇𝐎𝐌𝐄.

Sot, një kapitull i ri hapet me 𝐙𝐄𝐍𝐎𝐕𝐀 𝐇𝐎𝐌𝐄, që prej tani e tutje do të zbukurojë familjen tonë të madhe. Së bashku me Berat Vllasa  dhe ekipin tonë të shkëlqyer, ne do të ndryshojmë bindshëm panoramën e industrisë së mobiljeve.

Me sytë ngulur drejt horizonteve të reja, 𝐙𝐄𝐍𝐎𝐕𝐀 është gati të përhapet me shpejtësi përgjatë Europës dhe më tej!”, deklaroi drejtori Valon Vataj, i cili është i njohur me kompanitë e tij në industrinë e ndërtimit.

Midis linjës së saj dekorative, ‘Zenova Home’ ofron një shumëllojshmëri të produkteve që zbukuron çdo ambient.

Fleksibiliteti në prodhimtari i ‘Zenova Home’ rrjedh nga gama e gjerë e dizajnëve të cilat i ofron për klientët që udhëhiqen nga atmosfera elegante dhe tërheqëse.

Gama e gjerë e ‘Zenova Home’ u jep arkitektëve dhe dizajnerëve lirinë për të eksploruar dhe mundësi të pafundme në punën e tyre formësuese.

Duke pasur parasysh rolin e industrializimit dhe globalizimit në industrinë e ndërtimit, ‘Zenova Home’, synon të lërë gjurmë industrinë e mobileve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending