Connect with us

Dizajn

Revolucionohen zbukurimet nga qeramika me printimin 3D

Published

on

Studio holandeze e projektimit dhe fabrikimit arkitekturor RAP, projektoi dhe printoi 3D New Delft Blue, një projekt pionier në qytetin historik holandez të Delft. Ky projekt riinterpreton cilësitë dekorative dhe fjalorin e dizajnit me famë botërore të porcelanit Delft Blue. New Delft Blue shpreson të zbulojë një potencial të ri arkitekturor të zbukurimeve qeramike në shekullin e njëzet e një duke bashkuar printimin 3D të argjilës, dizajnin llogaritës dhe lustrimin artizanal.

Dy porta të mëdha hyrëse kornizojnë oborrin e harlisur komunal të bllokut të ndërtimit të banimit PoortMeesters, i cili është pjesë e rizhvillimit urban në shkallë të gjerë të Nieuw Delft. Portat janë afërsisht katër metra të gjera, tetë metra të larta dhe dymbëdhjetë metra të thella, dhe ato mbulojnë një shkallë të madhe publike. Me portat e tyre të shumta të qytetit, këto porta i referohen Delftit si një qytet tregtar mesjetar dhe u japin kalimtarëve një paraqitje të shkurtër të jetës idilike. Portat New Delft Blue bazohen në pllaka tradicionale prej porcelani Delft Blue.

Gjatë shekujve, fjalori i dizajnit të këtyre pjatave ka evoluar në mënyrë dramatike, nga kopjimi i modeleve orientale kineze dhe japoneze deri te krijimi i modeleve bashkëkohore holandeze. Nga ana tjetër, dallimi midis një kornize dekorative, të frymëzuar nga natyra dhe një skene idilike ka qenë një tipar i përsëritur. Si rezultat, kjo ndarje shërben si themeli për dizajnin New Delft Blue, në të cilin skena idilike është jeta e oborrit që ndryshon vazhdimisht dhe portat shërbejnë si një kornizë tredimensionale me modele të frymëzuara nga natyra të dizajnuara në mënyrë algoritmike që drejtojnë njerëzit. nga hapësira publike në oborrin gjysmë publik.

Rreth 3000 pllaka qeramike unike që mbulojnë dy portat janë të printuara 3D, duke lejuar krijimin e qeramikës së pasur dhe unike bashkëkohore. Kur gjeometria e pllakave u krijua duke përdorur një qasje algoritmike për hartimin e modeleve 3D, u morën parasysh disa kufizime të prodhimit – mbingarkimi maksimal, gjerësia, lartësia dhe thellësia, tkurrja dhe struktura e brendshme mbështetëse. Për shkak se pllakat ishin të printuara 3D, aplikimi i variacioneve në format e tyre lejoi “pikturimin me forma” poetike. Kjo arrihet duke aplikuar një lustër transparente blu të rrjedhshme që krijon një ngjyrë blu të lehtë në pjesët konvekse të pllakave (kodrat) duke lejuar pishina me lustër blu të thellë në zonat konkave (lugina) të pllakave, duke rezultuar në tranzicion të qetë midis nuancat blu.

Ngjyra blu e thellë pasqyron lidhjen e ndërtesës me porcelanin Delft Blue dhe kanalet përreth dhe ofron një kontrast të këndshëm me tullat e ndërtesës me ngjyrë dheu. Duke i kombinuar të gjitha këto, projekti mishëron identitetin unik të Delft-it në një mënyrë moderne, duke iu referuar historisë së tij me modele të frymëzuara nga natyra të dizajnuara algoritmikisht në ngjyrë blu dhe duke iu referuar Delft-it sot si qyteti i dijes përmes dizajnit të fundit dhe teknologjisë së printimit 3D.

Dizajn

Java e Dizajnit në Milano hapet me ngjarje dhe ekspozita

Published

on

Përderisa Java e Dizajnit të Milanos fillon, qyteti italian shndërrohet në terrenin e një prej festimeve më të gjera të dizajnit global, me rrugët dhe vendet e tij të mbushura me ngjarje kulturore, ekspozita, instalime në shkallë të gjerë, bisedime dhe konferenca. Në Rho Fiera, edicioni i 62-të i Salone del Mobile.Milano mbledh së bashku stilistë, arkitektë, prodhues dhe figura kryesore të botës së dizajnit, duke shfaqur mbi 1950 ekspozues të cilët do të qëndrojnë të hapur për 6 ditët e ardhshme. Për më tepër, në të gjithë qytetin Fuorisalone hap vendndodhje në të gjithë qytetin me një program kulturor tërheqës dhe të larmishëm.

Për këtë edicion të Salone del Mobile, programi përfshin ekspozita të fokusuara si EuroCucina së bashku me mbi 1900 ekspozues. Panairi fokusohet në rehatinë, mirëqenien dhe qëndrueshmërinë, duke shfaqur instalime zhytëse si “Dhomat e të menduarit” të David Lynch. Paraqitjet i japin përparësi rrugëve me në qendër njeriun, duke integruar neuroshkencën për të përmirësuar përvojën e vizitorëve. Instalimet nga Formafantasma dhe të tjerë provokojnë reflektim, ndërsa bisedat e kuruara nga Annalisa Rosso shfaqin figura të njohura si Francis Kéré dhe Jeanne Gang, duke diskutuar mbi inteligjencën artificiale dhe dizajnin e mikpritjes.

Ndërsa Java e Dizajnit në Milano 2024 shpaloset, ajo ofron një konvergjencë të gjallë të kreativitetit dhe inovacionit. Nga Salone del Mobile deri te vendet e vendosura dhe xhevahiret e fshehura në të gjithë qytetin, ai shërben si një mundësi për arkitektët që të eksplorojnë zëra të ndryshëm dhe dialog ndërdisiplinor. Gjeni udhëzuesin tonë të Javës së Dizajnit të Milanos për vendndodhjet dhe ngjarjet kryesore, eksploroni udhëzuesin tonë të qytetit të arkitekturës së Milanos për të eksploruar arkitekturën e kryeqytetit të modës të Italisë dhe qëndroni të informuar për ngjarje të tjera të rëndësishme të arkitekturës në 2024./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Nike prezanton mbathjet e dizajnuara nga Inteligjenca Artificiale për Lojërat Olimpike të Parisit

Published

on

Nike së fundmi zbuloi koleksionin e saj të ri për Lojërat e ardhshme Olimpike të Parisit 2024, të cilat do të zhvillohen midis 26 korrikut dhe 11 gushtit 2024. Ajo që është interesante për këto këpucë është se ato janë dizajnuar me inteligjencë artificiale.

Koleksioni quhet “Nike Blueprint Pack” dhe përbëhet nga pesë modele: Alphafly 3, Pegasus 41, Air Zoom Maxfly 2, G.T. Hustle 3, dhe Mercurial Superfly.

Teknologjia më e fundit e kompanisë synon të ofrojë zgjidhje më të mira, më të shpejta dhe më efikase për atletët. Ai përfshin gjithashtu njësinë e tyre të parë të skalitur dhe të dukshme Air Zoom në këpucën e re të vrapimit Pegasus Premium. Paketa do të jetë në dispozicion më 3 korrik 2024.

Continue Reading

Dizajn

Lamborghini ridizajnon logon e demit dhe mburojës pas njëzet vjetësh

Published

on

Prodhuesi italian i automjeteve Lamborghini ka zbuluar një riemërtim që paraqet një logo të sheshtë dhe të thjeshtuar si pjesë e një “procesi transformues” më të gjerë që synon qëndrueshmërinë dhe dekarbonizimin.

Logoja ka të njëjtin konfigurim – një dem i vendosur në qendër të një mburoje, por detajet janë zbërthyer në një siluetë, ndërsa u prezantua një shkronja më e gjerë dhe më e hollë.

“Logoja e re është ripërcaktuar nga një tipografi më i gjerë Lamborghini se paraardhësi i tij dhe nga ngjyrat që janë minimale por të theksuara”, theksuan nga kompania.

“Rivendosja drejtohet nga një strategji e re që përfshin përshtatjen e shprehjeve vizuale të markës për të pasqyruar më mirë vlerat “të guximshme”, “të papritura” dhe “autentike” të misionit të saj.”

Logoja, e cila do të aplikohet në modelet e ardhshme të makinave, do të shfaqet në ngjyrën klasike të artë dhe të zezë, por gjithashtu do të shfaqë skema më të zbërthyera bardh e zi.

Së bashku me një “komplet të ri ikonash”, demi do të përdoret në të gjithë platformat dixhitale të kompanisë, i ndarë për herë të parë nga mburoja e tij.

“Demi ikonë në qendër të logos ka pësuar një ndryshim të madh”, tha kompania. “Për herë të parë, ai do të ekzistojë individualisht në pikat e kontaktit dixhital të kompanisë, i ndarë nga mburoja klasike për t’i dhënë asaj rëndësi edhe më të madhe.”

Një tip i ri u krijua gjithashtu si pjesë e riemërimit që i bën jehonë “linjave të pagabueshme dhe këndshmërisë së makinave” dhe do të përdoret në të gjithë komunikimet.

Sipas kompanisë, logoja origjinale mund të gjurmohet në prirjen e themeluesit Ferruccio Lamborghini për ndeshjet me dema. Demi Miura, i njohur për agresivitetin e tij, është paraqitur në logo që nga themelimi i kompanisë në vitet 1960.

Riemërtimi i bashkohet disa kompanive të makinave që po zhvendosen drejt një logoje të sheshtë dhe të thjeshtuar në vitet e fundit, duke përfshirë Volvo në 2021 dhe Audi në 2022./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending