Connect with us

Aktuale

Qeveritë botërore ndajnë mbi 7 trilionë dollarë për të ‘ndalur’ rënien ekonomike pas përhapjes së koronavirusit

Published

on

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Japonia, Kina dhe India po japin triliona dollarë në shpenzimet qeveritare, ndërsa përpiqen me dëshirë ta mbajnë ekonominë botërore nën kontroll, që të mos fundoset në depresion.

Përgjigja ndaj pandemisë së Coronavirusit ka qenë e shpejtë për sa i përket shkallës dhe sipas një analize të fundit nga CNN, nga qeveritë dhe bankat qendrore deri më tani janë dhënë rreth 7 trilionë dollarë, përcjell Telegrafi.

Totali përfshin shpenzimet qeveritare, garancitë e huasë dhe lehtësimin e taksave, si dhe shtypjen e parave nga bankat qendrore për të blerë asete të tilla si obligacionet dhe fondet e aksioneve.

Shifra përfshin edhe paketën e ndihmës amerikane 2 trilionë dollarëshe, miratuar përmes Kongresit dhe 274 miliardë dollarë nga Japonia që mund të miratohen muajin tjetër.

Në Evropë, përpjekjet stimuluese u rritën nga ekonomitë e mëdha, duke filluar nga Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Spanja.

Përpjekja e kombinuar tejkalon edhe përgjigjen ndaj krizës financiare të vitit 2008, e cila ishte shkatërruese në atë kohë. Por ekonomistët shqetësohen që edhe përpjekjet e ndërmarra deri më tani nuk do të jenë të mjaftueshme nëse kriza zgjat përtej qershorit.

“Paketa amerikane e stimulit ka të ngjarë për të kompensuar zvarritjen e deritanishme nga shpërthimi. Por konomia ka të ngjarë të ketë nevojë për rreth 3 trilion dollarë ndihmë fiskale, nëse jo edhe më shumë”, ka deklaruar ekonomisti i Bankës së Amerikës, Joseph Song.

Sipas Chetan Ahya, kryekonomist i Morgan Stanley, hera e fundit që rritja ekonomike botërore ishte kaq e fundosur, ishte në vitin 1938.

Drejtuesit e G20-së, të cilët përfaqësojnë ekonomitë më të mëdha në botë, thanë se ata janë të gatshëm të bëjnë “gjithçka që duhet” për të minimizuar dëmin ekonomik nga pandemia dhe për të rikthyer rritjen botërore.

“Madhësia dhe shtrirja e kësaj përgjigjeje do ta rikthejë ekonominë botërore në këmbë dhe do të vendosë një bazë të fortë për mbrojtjen e vendeve të punës dhe rimëkëmbjen e rritjes”, thanë drejtuesit në një deklaratë të përbashkët pas një konference video.

Ata thanë se vendet e tyre janë angazhuar për një stimul me vlerë rreth 5 trilionë dollarë.

Megjithatë, shpenzimet e mëdha mund të zbardhin vetëm disa nga dhimbjet ekonomike.

Përderisa papunësia ka arritur nivele rekord dhe ekonomia nuk mund të fillojë të rimëkëmbet derisa baret dhe restorantet të fillojnë të rihapen, njerëzit kthehen në punë dhe udhëtimet e linjat ajrore gjithashtu të fillojnë kudo rreth globit. Edhe atëherë, ende do të duhet kohë, siç po zbulon aktualisht Kina.

Aktuale

Si të bëheni arkitekt në Inteligjencën Artificiale?

Published

on

Inteligjenca artificiale është larg të qenit një koncept i huaj dhe i ri. Arkitektët kanë eksploruar AI që nga vitet 1960, duke u thelluar në koncepte të tilla si shkrimi, arkitektura parametrike, algoritmet evolucionare, automata celulare, fraktale dhe sistemet L. Skriptimi është i ngjashëm me krijimin e një ekuacioni që gjeneron rezultate të projektimit në vend të vlerave numerike.

Në arkitekturë, një arkitekt i AI është përgjegjës për zhvillimin e skripteve, studimin e algoritmeve, sigurimin që rezultatet e projektimit plotësojnë nevojat e projektit dhe krijimin e algoritmeve kur është e nevojshme. Me fjalë të thjeshta, AI Architects janë projektues që ndërtojnë sisteme të inteligjencës artificiale për të zgjidhur problemet. Kompanitë në ditët e sotme varen nga arkitektura gjeneruese dhe mjetet e AI për të përfunduar projektet e tyre komplekse; Këtu nevojiten arkitektë të AI që kanë një kuptim të qartë në teknologjinë e informacionit dhe inteligjencën artificiale për të kontrolluar zgjidhjet e AI brenda organizatës duke siguruar që projekti të funksionojë pa probleme.

Roli i përgjithshëm i AI Architects është të përmirësojë operacionet e biznesit duke hartuar plane të detajuara për sistemet e AI, duke bashkëpunuar me anëtarët e ekipit si inxhinierë dhe shkencëtarë kompjuterikë për të siguruar një proces të qetë dhe për të mbikëqyrur zbatimin duke siguruar që zgjidhjet e AI që ata ofrojnë janë në përputhje me projekti duhet të prodhojë rezultate të sakta dhe të dobishme.

Është e rëndësishme të pranohet se inteligjenca artificiale nuk mund të zëvendësojë kurrë intuitën dhe ndjeshmërinë njerëzore në arkitekturë. Gjithmonë mbani mend se ju e kontrolloni mjetin, jo anasjelltas. Prandaj, është e nevojshme të shfrytëzojmë përparimet e vazhdueshme në teknologji, e cila ka qenë e vazhdueshme për 70 vitet e fundit, në dobinë tonë duke krijuar asistentë robotikë që na ndihmojnë të arrijmë të pamundurën duke ndikuar pozitivisht në mjedis, i cili ka nevojë të dëshpëruar për t’u marrë në konsideratë. dhe kujdesi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending