Connect with us

Art

Qendra Daneze e Arkitekturës hap ekspozitën e parë të përhershme 

Published

on

Qendra Daneze e Arkitekturës (DAC) ka njoftuar se ekspozita e parë e përhershme mbi Arkitekturën Daneze do të hapet më 24 mars 2023, në Kopenhagë. Ekspozita e titulluar “So Danish!” tregon historinë e evolucionit të arkitekturës në vend, duke filluar nga epoka e vikingëve dhe duke vazhduar deri në ditët e sotme. Duke paraqitur këtë histori, ai synon të ndihmojë vizitorët të kuptojnë rolin dhe ndikimin e arkitekturës në shoqërinë demokratike daneze.

Ekspozita fton vizitorët në një udhëtim duke eksploruar mënyrat në të cilat arkitektura ka luajtur gjithmonë një rol qendror në formimin dhe kuptimin e kulturës daneze. Përveç pikave kryesore të historisë së arkitekturës daneze, ngjarja paraqet gjithashtu mundësinë për t’u zhytur në periudha të stilit individual, për t’u njohur me arkitektët dhe për të zbuluar projekte të reja që kanë pasur ndikim në praktikën e arkitekturës në vend.

Punimet e arkitekturës së paraqitur mbulojnë të gjitha nivelet e shkallës, nga ndërtesat dhe hapësirat urbane te projektet e infrastrukturës dhe arkitektura e peizazhit. Instalimet specifike synojnë të ringjallin ndërtesat ikonike dhe t’i sjellin ato në jetë në përvoja të vogla kinematografike, të cilat shpresojnë të rikrijojnë ndjenjën e qëndrimit në ndërtesën fizike.

Ekspozita është pjesë e programit të Kopenhagës të fokusuar në arkitekturë për këtë vit, pas shpalljes nga UNESCO të Kopenhagës si Kryeqytet Botëror i Arkitekturës për vitin 2023. Qyteti po pret gjithashtu Kongresin Botëror të Arkitektëve UIA, i hapur midis 2 dhe 6 korrikut 2023, një ngjarje që ka shpallur së fundmi programin e saj dhe temat udhëzuese. Ngjarje të tjera të parashikuara përfshijnë Festivalin e Arkitekturës së Kopenhagës, konkursin e Mozaikut të Filmit dhe Open House në Kopenhagë./Media Ndërtimi.

Art

Më 10 qershor në Prishtinë lansohet ekspozita ‘REPORTING HOUSE’

Published

on

Më 10.06.2024, në ora 18:00, do të lansohet ekspozita “REPORTING HOUSE” .

Ekspozita hapet në ish-shtëpinë e mallrave “Gërmia”, në Prishtinë, objekt ky i cili për herë të parë shndërrohet në hapësirë kulturore.

E prodhuar nga BIRN Kosova, Kallxo.com, Bienalja e Prishtinës dhe Paper Gallery, ekspozita prezanton punën e gazetarëve, fotografëve dhe artefakte të punonjësve të mediave, punë këto që vendosen krahas veprave të artit bashkëkohor që reflektojnë mbi ndikimin e luftës në dekadat që pasuan.

Ekspozita “REPORTING HOUSE” u ofron publikut vendor dhe vizitorëve të huaj një pasqyrim të hollësishëm të luftës europiane që përmbylli shekullin e 20-të.

Kjo ekspozitë, sipas njoftimit, shpalos draftin e parë të kësaj historie të shkruar nga gazetarët dhe demonstron rolin qendror që e ka luajtur media krahas interpretimeve artistike të mëvonshme të kësaj historie.

Ekspozita do të jetë e hapur deri në mes të shtatorit 2024.

Ekspozita është realizuar nga Jeta Xharra dhe kuruar nga Gazmend Ejupi.

Pjesa më e madhe e materialit televiziv arkivor dhe artifakteve janë dhuruar nga Vaughan Smith nga Frontline News Television që punoi në Kosovë në 1998-1999.

Konferenca për shtyp do të mbahet më 10.06.2024 në ora 09:30 në hapësirën e ekspozitës.

Njoftimi i plotë për shtyp nga “Reporting House”:

Kemi nderin të ju njoftojmë se më 10 qershor 2024, në orën 18:00, po e lansojmë REPORTING HOUSE në ish-Shtëpinë e Mallrave ‘Gërmia’ në Prishtinë që për herë të parë shëndrrohet në hapësirë kulturore.

Duke shënuar një çerek shekulli nga përfundimi i luftës në Kosovë, ekspozita REPORTING HOUSE i ofron publikut vendor dhe vizitorëve të huaj një pasqyrim të hollësishëm të luftës tonë evropiane që përmbylli shekullin e 20-të.

E prodhuar nga BIRN Kosova, Kallxo.com, Bienalja e Prishtinës dhe Paper Gallery, ekspozita prezanton punën e gazetarëve, fotografëve dhe artefakte të punonjësve të mediave, punë këto që vendosen krahas veprave të artit bashkëkohor që reflektojnë mbi ndikimin e luftës në dekadat që pasuan.

Ekspozita e REPORTING HOUSE u mundëson vizitorëve të udhëtojnë në konfliktin që po vlonte gjatë viteve 1990, nga i cili lindi lëvizja guerile e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që më vonë shpërtheu në luftë në vitet 1998-1999 dhe kulmoi me 11 javë të sulmeve ajrore të NATO-s që çuan në çlirimin e Kosovës dhe në pavarësinë e saj në vitin 2008. Ekspozita shpalos draftin e parë të kësaj historie të shkruar nga gazetarët dhe demonstron rolin qendror që e ka luajtur media krahas interpretimeve artistike të mëvonshme të kësaj historie. Publiku ftohet që ta kuptojë më tej historinë e jashtëzakonshme të Kosovës, ndërsa ekspozita është e hapur për bashkëpunim për zhvillimin e saj të mëtejshëm.

Ekspozita prezanton vepra të artistëve që vinë prej vendeve të ndrsyhme dhe emra të njohur nga bota e artit si Anri Sala nga Shqipëria, Adrian Paci nga Shqipëria, Goncalo Mabunda nga Mozambiku, Lala Meredith Vula nga Anglia, Zhana Kadyrova nga Ukraina, Lana Cmaijcanin nga Bosna dhe Hercegovina, Olafur Eliasson nga Islanda-Danimarka, Laura Imami nga Anglia dhe Besa Llugiqi e deri te artistët e rinjë si Vullnet Jakupi dhe Vita Kasapolli nga Kosova./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Pasioni për traditën, atelie “Viki” në Çarshinë e dominuar nga kafeteritë në Gjakovë

Published

on

Që nga mesi i muajit prill në Çarshinë e Vjetër në Gjakovë është hapur një atelie e arteve figurative. Atelieja “Viki” e themeluar nga piktorja Violeta Goxha- Hoxha, po i jep freski Çarshisë së ‘dominuar’ nga kafeteritë.

Brenda ateliesë ajo ka ekspozuar pikturat e saja të punuar në dy dekadat e fundit, ku bien në sy ato me figura të femrës shqiptare. në një bisedë për Kallxo.com, piktorja Goxha- Hoxha ka thënë se në këto piktura gruaja trajtohet si forcë, si energji e familjes.

“Qëllimi i Ateliesë është që ta ndryshojmë pak strukturën e Çarshisë së Vjetër, ta kthejmë si ka qenë me zanate, se unë e quaj pikturën si zanat i vjetër dhe shpresoj që ia kam arritur”- ka thënë ajo, në një bisedë për Kallxo.com.

Ajo ka thënë se hapja e ateliesë është pritur me interesim nga qytetarët e Gjakovës.

“Më të vërtetë është prit (hapja) jashtëzakonisht mirë si prej të rinjve si prej atyre që janë më në moshë, është duke iu pëlqyer, kam pasur vizitorë shumë, të Kosovës, mirëpo edhe turistë, veç kanë fillua turistët dhe është duke iu pëlqyer puna,  pikturat janë duke u pëlqyer, sidomos shqiptarëve që jetësojnë jashtë dhe që e kanë atë nostalgjinë për traditat tona, për veprat  dhe atyre po iu bëjnë përshtypje shumë”- është shprehur ajo.

Krijimtaria e pasluftës e piktores Goxha -Hoxha, ndryshon dukshëm nga ajo e viteve të 90-ta. Përmes pikturave të saj ajo pasqyron legjendat, historinë mijëravjeçare, por edhe progresin e popullit të saj.

Përveç ekspozimit në Atelieja “Viki, piktorja Goxha -Hoxha kalon orë të tëra duke krijuar vepra të reja.

Ajo thotë se shumë të rinjtë i bashkohen për të mësuar zanatin e pikturës, por, edhe shijuar artin e bukur të pikturës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Në Galerinë Kombëtare tregohet ‘Rrugëtimi Modernist i piktorit Gjelosh Gjokajt’

Published

on

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës është hapuar ekspozita ‘Rrugëtimi Modernist i Gjelosh Gjokaj’, kuruar nga Shkëlzen Maliqi.

Imazhet e artit të hershëm Gjokajt u referohen kujtesave adoloshente të tija nga Lufta e Dytë Botërore, por gjejnë vazhdimësi anksioze edhe që trajtojnë kërcënimet katastrofike të Luftës së Ftohtë nga mesi i shekullit XX që kërcënonte me shpërthim të luftës bërthamore dhe asgjësimin e njerëzimit.

Ky ndikim devijues i teknicizmit të keqpërdorur më veprat e viteve 70-ta dhe 80-ta të Gjokajt sikur trajton një teme aktuale edhe sot, mbi sfidën që njeriut i vjen nga robotët me intelegjencë artificiale. Në këtë aspekt pikturat e Gjokajt replikojnë përmes imazheve tematizimin heidegerian të sfidave të njerëzimit modern.

Filozofi gjerman Martin Heidegger në vitet e 50-të shkruante mbi “të shkretuarit e tokës” dhe “shndërrimin e njeriut në lëndë të parë” ose “në subjekt shfrytëzimi”.

Seria me buste dhe “koka që mbijnë” të Gjokajt, ku ai skicon imazhe groteske të riparimit apo rindreqjes shkel e shko të njeriut, duken sikur ilustrime të diskursit heidegerian.” – Shkëputur nga teksti kuratorial./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending