Connect with us

Infrastrukturë

Qasja në pronë është gjithmonë e më e ndërlikuar në Zvicër

Published

on

Qasja në pronë në Zvicër është bërë më e komplikuar vitet e fundit, veçanërisht për të rinjtë. Zviceranët e fitojnë pronën e tyre të parë mesatarisht 17 vjet më vonë se në Francë dhe 14 vjet më vonë se gjermanët, sipas një studimi nga Swiss Life.

Stéphanie Marquis u rrit në një shtëpi. Ajo, nga ana tjetër, dëshiron t’ia ofrojë këtë përvojë familjes së saj. Por punonjësja e shitjes 35-vjeçare iu desh të zvogëlonte planet e saj të jetës për shkak të mungesës së mjeteve financiare, transmeton albinfo.ch.

“Ëndrra ime numër një do të ishte të ndërtoja shtëpinë time, sipas zgjedhjeve të mia. I uli kërkesat e mia. Doja të blija ose ta rinovoja. Shkova të vizitoja shtëpi nga 300,000 deri në 400,000 franga, por ato në radhë të parë ishin të pabanueshme”, thotë ajo.

Familja e Stéphanie Marquis u zhvendos disa muaj më parë në një shtëpi me qira në Cornol, në kantonin Jura.

“Prindërit e mi ndërtuan në vitet 1990, kur normat ishin 7%, madje 8%, me një rrogë dhe pa barazi. Tani ne të rinjtë nuk e bëjmë dot me dy rroga”, shpreh keqardhje.

Sipas një studimi të Credit Suisse, vetëm 20% e familjeve të përbëra nga njerëz të moshës 35 vjeç janë pronarë, krahasuar me 55% të atyre që përbëhen nga të moshuarit e moshës 70 vjeç.

Në vitin 2000, mosha mesatare e pronarëve ishte 54 vjeç, ndërsa ajo u rrit në 58 vjeç në vitin 2018. Marrja e pronave është bërë më komplekse jo vetëm për të rinjtë, por edhe për të gjithë popullsinë. klasës së mesme.

“Pavarësisht moshës, është gjithnjë e më e komplikuar. Çmimet janë dyfishuar në 25 vjet. Por pagat janë rritur me 30 deri në 40% në 25-30 vjet. Rregullat për dhënien e një kredie janë gjithashtu gjithnjë e më kufizuese”, shpjegon Raphaël Gabella. , kreu i Qendrës së Informacionit dhe Trajnimit të Pasurive të Paluajtshme (CIFI) frankofone.

Për shembull, nëse Stéphanie Marquis dhe partneri i saj do të donin të blinin një pronë me vlerë një milion franga, ata do të duhej të mblidhnin 20% të fondeve të tyre, duke përfshirë 10% në para. Për të marrë një kredi nga një bankë, të ardhurat e tyre duhet të jenë rreth 180,000 franga, që është më e lartë se paga mesatare në Zvicër.

Për këshilltarin e financave të pasurive të paluajtshme, Christian Wenger, blerja sot është sigurisht e vështirë, por jo e pamundur, veçanërisht kur lëviz drejt zonave më rurale.

“Nuk ka zgjidhje për mrekulli. Por me një plan kursimi të nisur mjaft herët dhe ndoshta me një ndihmë të vogël të jashtme, ka gjithmonë mundësi për të marrë një pronë”, thotë drejtori i kompanisë, Fribourg Wecco.

Një zgjidhje tjetër për të hyrë në pronë: trashëgoni nga prindërit tuaj. Ndoshta kjo është ajo që do ta bëjë Stéphanie-n, një ditë, një pronare./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Pse markat e makinave luksoze po ndërtojnë rrokaqiej?

Published

on

Në 18 muajt e fundit kemi parë një mori rrokaqiejsh të prezantuar nga prodhuesit e makinave luksoze duke përfshirë Bentley, Mercedes-Benz dhe Aston Martin.

“Tifozët e markës nuk duhet të jenë vetëm në gjendje të ngasin një Porsche, ata duhet të jenë në gjendje të jetojnë në një të tillë”, tha CEO i Porsche Lifestyle Group Stefan Buescher për vendimin e markës për të lëvizur në pasuri të paluajtshme.

Përderisa pronat e paluajtshme janë qartësisht fitimprurëse, kompanitë e makinave kanë motive të tjera për ndërtimin e rezidencave, të cilat janë qartësisht të markës.

Aston Martin Residences – një rrokaqiell 66-katësh në Miami, ka përfunduar së ndërtuari këtë muaj.

Markat luksoze të automobilave nuk e fshehin faktin se gjithnjë e më shumë duan të jenë shumë më tepër për klientët e tyre sesa thjesht prodhues të automjeteve.

Porsche mund të bëjë një pretendim të fortë se ka filluar trendin, duke zbuluar planet për Kullën e Dizajnit Porsche 198 metra të gjatë – e kompletuar me ashensorë makinash – në 2013 dhe duke përfunduar projektin e Miami në 2017. Një projekt i dytë sapo ka përfunduar në Shtutgart.

Markat luksoze të të gjitha llojeve po diversifikohen, por kjo ide për të qenë aspekti përcaktues i jetës së konsumatorit ka peshë të veçantë midis prodhuesve të makinave, sipas ekspertit të industrisë Andrew Graves.

Pavarësisht ngjashmërive të dukshme, ata që qëndrojnë pas rezidencave të markës së makinave janë të prirur të theksojnë veçantinë e projektit të tyre.

Secili është përpjekur të përshkruajë se si arkitektura pasqyron etikën e projektimit të makinave përkatëse, duke përdorur shpesh terma të paqartë si “performancë”, “mjeshtëri” dhe “ADN”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Trending