Connect with us

Infrastrukturë

Pse projektet e banesave publike nuk funksionojnë?

Published

on

Kur shikojmë projektet e strehimit social, ne shohim projekte që synojnë të strehojnë ata me më pak burime dhe ato mund të vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme. Megjithatë, edhe me këto qëllime të mira, një vështrim i shpejtë në histori na tregon për projektet e strehimit social që kanë dështuar, duke ekspozuar rëndësinë e dizajnit të mirë në krijimin e një skeme të suksesshme të strehimit social, se sa mirëmbajtja e shpeshtë luan një rol të madh në jetëgjatësinë e suksesshme të një skema, dhe se si mungesa e kujdesit adekuat ndaj komuniteteve vulnerabël nga qeveritë mund të rezultojë në strehim që dëmton vetë komunitetet që supozohet të strehojë dhe mbrojë.

Një nga shembujt më emblematikë të natyrës së ndërlikuar të banesave sociale, i referuar si ‘Strehimi Publik’ në SHBA, është ai i Cabrini-Green në anën e afërt veriore të Çikagos në shtetin e Illinois. Një pjesë kyçe e rrëfimit të filmit Candyman të publikuar së fundmi, ky projekt strehimi u shfaq në formën e tij më të njohur në vitet 1950, pasi afrikano-amerikanët migruan drejt veriut nga Jugu. Duheshin banesa të reja publike, kështu që këshilli i qytetit të Çikagos e pa të arsyeshme të pastronte lagjet e varfra tashmë ekzistuese në lagjet afrikano-amerikane për të siguruar hapësirë ​​për ndërtesa të reja me kapacitet më të lartë.

Rezultati ishte një seri kullash monolitike prej betoni, të ndërtuara keq dhe të vështira për t’u mirëmbajtur. Komunitetet u ndërtuan artificialisht, të shkëputura nga lagjet përreth tyre. Përqendrimet gjeografike të varfërisë u krijuan, të përforcuara nga vendndodhja e Cabrini-Green midis enklavave të pasura të Çikagos të Lincoln Park dhe Gold Coast. Banorët e Cabrini-Green u lanë të izoluar, u detyruan të organizonin vetë mirëmbajtjen dhe t’i drejtoheshin Autoritetit të Strehimit të Çikagos për mbështetje të dobët. Hapësirat e gjelbra u shtruan nga këshilli për të kursyer kostot e mirëmbajtjes, duke i lënë banorët me pak hapësira publike për t’u mbledhur dhe ballkonet u rrethuan për të parandaluar që banorët të zbrazin kazanët e plehrave në oborr, duke krijuar atë që ishte një fasadë befasuese e ngjashme me burgun. . Zhvillimi Cabrini-Green është një shembull i trishtuar sesi dizajni mund të ketë një ndikim negativ social, me vetë banorët e banesave publike të projektuara keq dhe të mirëmbajtura keq, më pas u shndërruan padrejtësisht në koka turku për banesat e këqija publike.

Në Evropë, një projekt banesash urbane që nuk i përshtatej ideve të tij të parashtruara në konceptimin e tij ishte projekti Vele di Scampia në qytetin jugor italian të Napolit. Projektuar nga arkitekti dhe urbanisti italian Francesco Di Salvo, projekti synonte të rikrijonte natyrën dalluese të rrugicave dhe oborreve të Napolit në një ndërtesë apartamentesh. Banesat, në një formë unike të ngjashme me vela, u projektuan qëllimisht për të qenë minimale, gjë që ishte se hapësirat e përbashkëta të jashtme do të lehtësonin një jetë të gjallë në komunitet. Megjithatë, kjo nuk përfundoi duke ndodhur realisht.

Projekti i banimit nuk u ndërtua siç ishte planifikuar, dhe zonat e gjelbra të projektuara u lanë të lënë pas dore. Blloqet ishin vendosur shumë afër njëri-tjetrit, një largim nga dizajni origjinal, i cili kufizonte dritën natyrale në apartamente. Zonat e shërbimit, qendrat shkollore dhe kishat që do të kishin shërbyer si shtylla kurrizore për një komunitet të gjallë nuk u ndërtuan dhe hapësirat e përbashkëta që duhej të ishin ndërtuar çdo gjashtë kate u hoqën. Në një mënyrë të ngjashme me Cabrini-Green, bashkia bëri një punë të dobët për t’u kujdesur për banorët e saj. Banesat iu ndanë banorëve të mundshëm pa përfunduar, pa objekte thelbësore si tualete, energji elektrike dhe gaz. Tërmeti i Irpinisë i vitit 1980 i përkeqësoi gjërat, pasi familjet e mbetura të pastreha pas katastrofës pushtuan apartamentet në mënyrë të paligjshme dhe u lanë të neglizhuara dhe të injoruara nga qeveria.

Infrastrukturë

Historike! Kontejnerët ‘Made in Kosova’ akomodohen në projektin gjigant të ndërtimit “Stuttgart 21” të STRABAG dhe ZÜBLIN

Published

on

Kontejnerët e prodhuar nga fabrika GAMP, pas eksportimit nga Kosova, tashmë kanë nisur të pozicionohen për nevojat e mega projektit të ndërtimit “Stuttgart 21”.

Kontejnerët e parë të ndërtuar nga GAMP, do të shërbejnë për akomodimin e mijëra punëtoreve të këtij projekti, me nënkontraktor ‘Amiri Bauunternehmen GmbH’.

Kontejnerët e transporti, të bërë kryesisht nga çeliku i fortë, ofrojnë një bazë të qëndrueshme dhe të fortë për ndërtim.

Ato janë të përshtatshme për të krijuar shtëpie, zyre, dyqane, lokale tregtare, restauronte, galeri arti dhe shumë ambiente të tjera banimi.

Projekti “Stuttgart 21”, përfshinë ndërtimin e stacionit nëntokësor me një kalim luginash, si pjesë e projektit në shkallë të gjerë dhe po ndërtohet nga kompanitë gjigante të ndërtimit STRABAG dhe ZÜBLIN.

Gjeografikisht, projekti i ndërtimit ndahet në Kokën Veriore, Sallën e Stacionit dhe Kreun e Jugut. Tuneli Nordkopf DB, i cili do të ndërtohet duke përdorur metodën e ndërtimit të hapur, lidhet me dy tunelet e minuar drejt Feuerbach dhe Bad Cannstatt dhe përfundon me kalimin në sallën e stacionit.

Salla e stacionit, e vendosur midis majave veriore dhe jugore, është 450 m e gjatë dhe 80 m e gjerë dhe ka kulmin arkitekturor të çatisë së guaskës, është thelbi dhe pika fikse e projektit të përgjithshëm “Stuttgart 21”.

Javë më parë, në Lipjan, është përuruar fabrika e kontejnerëve modularë “GAMP”, një investim 7 milionë euro i një kompanie kosovare dhe një gjermane.

Fabrika 7 mijë m² shtrihet në 20 mijë m² në fshatin Konjuh të Lipjanit dhe është arritur të ndërtohet për gjashtë muaj.

Bashkëinvestitori Valon Vataj, pronar i kompanisë “KAWA”, deklaroi se GAMP do të kontribuojë në hapjen e vendeve të reja të punës dhe prodhimet “Made in Kosova”, e cila do të “pushtojë” tregjet ndërkombëtare.

Continue Reading

Infrastrukturë

Pas Konventës së Bernës, 30 organizata mjedisore kërkojnë ndalimin e punimeve në aeroportin e Vlorës

Published

on

30 organizata mjedisore nga “Aleanca e Mesdheut për Ligatina”, një rrjet ndërkombëtar nga 15 shtete kanë kërkuar të ndalohen punimet e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë, duke e konsideruar vijimin e punimeve si “shkatërrimtare për xhevahirin mesdhetar që është shtëpi për 70 specie të rrezikuara, 200 lloje shpendësh apo llojesh endemike”.

Në këtë letër përmenden mundësitë alternative të ndërtimit infrastrukturor, pa dëmtuar mjedisin. Një prej këtyre alternativave përfshin zgjerimin e madhësisë së Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës ose ndërtimin e një hekurudhe të shpejtë për të lidhur jugun e vendit me Tiranën.

“AOS dhe PPNEA kanë propozuar shqyrtimin e vendndodhjeve alternative për aeroportin siç janë Risili, Kafaraj ose Levan, në varësi të një vlerësimi të përshtatshmërisë së mjedisit apo rrezikshmërisë”.

Kjo deklaratë vjen një ditë pas vendimit të Konventës së Bernës, e cila i ka kërkuar autoriteteve shqiptare të pezullonin punimet për ndërtimin e aeroportit të Vlorës brenda zonës së mbrojtur Vjosë – Nartë derisa të kryhet një vlerësim i plotë i ndikimit në mjedis.

Komisioni Evropian, në cilësinë e anëtarit të Komitetit Drejtues të Konventës, e mbështeti vendimin. Të gjitha palët anëtare të Komitetit Drejtues e mbështetën atë unanimisht. Ky vendim është marrë në një mbledhjen e 26 qershorit (2023) të Byrosë së Komitetit Drejtues, por u zyrtarizua në 13 shtator.

Vendimi i Konventës së Bernës çon në tre numrin institucioneve politike europiane që kundërshtojnë ndërtimin e aeroportit, qysh nga çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian (BE). Më herët në korrik të këtij viti edhe Parlamenti Europian kërkoi ndalimin e aeroportit.

Të premten dhe të shtunën e javës së shkuar, organizatat mjedisore protestuan përballë Ministrisë së Mjedisit dhe më pas përballë Kryeministrisë dhe kërkuan zbatimin e Konventës së Bernës, që Shqipëria e ka ratifikuar në janar të vitit 1999.

Zona ku sot po ndërtohet aeroporti i Vlorës, deri në vitin 2021 kategorizohej si zonë e rëndësisë së veçantë, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë (Kategoria V). Planet për ndërtimin e këtij aeroporti kishin nisur prej muajit janar të vitit 2018./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Masterplani i Trojenës ka “harmoninë holistike”

Published

on

Drejtori i projektit LAVA, Lukas Kronawitter, ka përshkruar mendimin pas masterplanit të vendpushimit të skive Trojena që po zhvillohet si pjesë e projektit Neom në Arabinë Saudite.

Duke folur në një panel të fokusuar në Trojena në konferencën Cityscape në Riad, Kronawitter shpjegoi se si projekti synon të kombinojë peizazhin malor me zhvillimet turistike të integruara në peizazh.

Sipas Kronawitter, kjo qasje do të lejojë që zhvillimi turistik, i cili do të përfshijë një vendpushim skish dhe një kullë 330 metra të lartë, të projektuar nga Zaha Hadid Architects, të jetë në harmoni me peizazhin.

E shpallur vitin e kaluar, Trojena është planifikuar si një destinacion turistik në malet e rajonit Tabuk të Arabisë Saudite si pjesë e zhvillimit më të gjerë të Neom.

Masterplani do të ndërtohet rreth një liqeni të madh, të krijuar nga njeriu, i rrethuar nga hotele dhe shtëpi. Krahas liqenit, një mal do të jetë në majë nga një vendpushim skish i projektuar gjithashtu nga LAVA, ndërsa tjetri do të jetë në krye të rrokaqiellit të projektuar nga Zaha Hadid Architects.

/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending