Connect with us

Infrastrukturë

Pse po investohet në vilat dhe rezidencat në periferi të Tiranës?

Published

on

Me dinamizmin që ofron Tirana, trendet e fundit që dominojnë ndërtesat shumëkatëshe apo rezidencat në periferi, zgjedhja për shtëpinë ideale që ofron cilësinë maksimale të jetës, mbetet një vendim i rëndësishëm. Një nga më të rëndësishmit në jetën e kujtdo!

Me një largësi prej vetëm 8 km larg Sheshit “Skenderbej”, me akses në Parkun e Liqenit Artificial dhe atë të Liqenit të Farkës si dhe fare pranë fshatrave piktoreske të Mulletit dhe Petrelës, Collina Verde është vendi i duhur për ata që janë në kërkim “të të pazakontës.”

Vendosja strategjike e kthen Collina Verden në zgjedhje të parë për këdo që dëshiron të jetojë në mes të gjelbërimit. Po aq sa për të gjithë ata që kur blejnë një shtëpi mendojnë se ku do t’i çojnë fëmijët e tyre për t’u argëtuar apo për t’u shkolluar. Në një distancë prej 1.5 km banorët e kësaj lagjeje do të gjejnë qendrën tregtare TEG, shkolla, kopshte dhe universite, facilitete të nevojshme për çdo familje.

Gjithashtu, Collina Verde mundëson një park rekreativ me hapësira për të luajtur fëmijët, siguri të lartë dhe më e rëndësishmja privatësi. Numri i kufizuar i vilave, hapësirat, cilësia e lartë e ndërtimit sipas standardeve bashkëkohore apo komuniteti i përzgjedhur, janë veçori të cilat i shtojnë vlerën çdo vile të këtij kompleksi.

Collina Verde përbëhet nga rreth 80 vila, të vendosura në një sipërfaqe totale prej  84.700 m2. Vilat janë ideuar për t’u ofruar banorëve të këtij komuniteti elitar pamje të plotë dhe mundësi për të ushtruar aktivitetet e tyre të preferuara në natyrë.

Të jetosh si me pushime e njëkohësisht të kesh një hap larg gjithçka tjetër, nga puna dhe të gjitha aktivitetet e tjera që Tirana ofron është një luks për shumëkënd që dëshiron të marrë më të mirën nga jeta.

Të vendosura në mes të gjelbërimit, vilat e Collina Verde janë konceptuar për të ofruar standardet më të larta të një jetese të shëndetshme, me një arkitekturë moderne që ndërthur përsosmërisht elegancën me bukuritë natyrore, si dhe një mori benefitesh të jashtëzakonshme që sigurojnë komoditet dhe rehati të plotë.Duke ju bashkuar komunitetit të përzgjedhur të vilave luksoze në Collina Verde, ju do të keni përherë brenda vetes ndjesinë se jeni në një shtëpi pushimi dhe njëherësh të shijoni të gjithë dinamizmin e jetës përreth.

Nëse një ditë do të vendosni ta jepni me qira vilën tuaj, përfitimi do të jetë shumë i lartë. Kjo falë të gjithë faktorëve që e kanë kthyer periferinë  e Tiranës në zgjedhjen e së ardhmes. Karakteristika, të cilat janë të lakmueshme dhe që përqafohen pa asnjë hezitim sidomos nga komuniteti i shtetasve të huaj, të cilët ndodhen në Tiranë për punë ose për turizëm. Të gjitha këto mundësi, e lehtësojnë zgjedhjen dhe ju orientojnë drejt blerjes së collinas tuaj./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending