Connect with us

Arkitekturë

Pse Marrakeshi njihet si “qyteti i kuq” i Marokut?

Published

on

Me mundësi të pafundme argëtimi ku brenda një dite mund të shijoni plazhet e mrekullueshme të Agadirit, freskinë dhe gjelbërimin e maleve Atlas, diellin e nxehtë në rrugicat e Marrakeshit dhe hapësirat ranore të Saharasë.

Një vend sa legjendar aq edhe real, sa i vjetër aq edhe i ri ku tradita ndërthuret  natyrshëm me modernizmin.  Marrakeshi është një prej atyre qyteteve legjendare që mbart nostalgjinë e vendeve të largëta, por në fakt mjafton të kalosh ngushticën e Gjibraltarit që kjo tokë magjike të shpaloset përpara syve të turistëve Evropian.

Pallatet e kuqe të pjekura me baltë të Medinës nën Atlasin e Lartë, dhe një “unazë” e mureve që shkojnë deri në 19 kilometra, në një qytet të zhurmshëm që gëlon nga vendasit dhe turistët e huaj, e bëjnë Marrakeshin përvojën më të paharrueshme të Marokut.

I themeluar rreth 1000 vjet më parë në buzë të Saharës, ky qytet i tregut jugor u zhvillua së tepërmi për t’u bërë një nga qytetet e mëdha të Magrebit dhe një vend i Trashëgimisë së Unesco-s. Por, Marrakeshi nuk është thjesht vetëm një pjesë e historisë së ngurtësuar që turistët vijnë për ta prekur dhe shijuar nga afër. Ky vend shpërthen në dukje me një densitet intensiv të jetës dhe një sipërmarrje tejet moderne. Ka gjithçka që një turist do dëshironte të përjetonte në pushimet e tij. Në çdo cep të qytetit mund të shihni ata që ndryshe njihen si njerëzit e gjarpërinjve, pasi i bien fyellit dhe krijojnë nota muzikore ndërsa gjarpërinjtë duket sikur “kërcejnë”, e më pas mund të shijoni një drekë jashtë në restorantet më të njohura në Djemaa el-Fna.

Kjo e fundit është zona më e frekuentuar nga të huajt në Marrakesh. Do të përpiqeni të merrni kujtimet më të bukura nga ky udhëtim në lëkurën tuaj, përmes tatuazheve me këna që janë atraksion më vete për çdo turist. E nëse vendosni të përkëdhelni veten me një trajtim të veçantë, hamami është një nga këto përvoja që duhet provuar doemos në Marrakesh. Ndaluni një moment dhe përjetoni gjithë bukuritë që ofron ky destinacion, një ndjesi të cilën mund ta merrni fare lehtë edhe duke shkëmbyer biseda me banorët vendas që mund të flasin disa gjuhë të huaja. Sepse shanset që të vini përsëri në Marok mund të mos jenë edhe aq të shumta, ndaj ky është momenti të shfrytëzoni çdo ju ofron pa kushte ky vend!

Kopshti Jardin de Majorelle

Piktorit francez Jacques Majoerelle ju deshën dyzet vite pasion dhe përkushtim për të krijuar këtë kopsht të mrekullueshëm në zemër të qytetit të Marokut. Do të magjepseni nga harmonia e ngjyrave, nga pemët e harlisura dhe nga një peizazh tërheqës larg qytetit të nxehtë dhe mureve të lartësuara të Marrakeshit.

Xhamia Ali ben Youssef Medersa

Me kupola të gdhendura, me ngjyra që miksohen në muret e saj dhe dysheme, si edhe dritare të mëdha prej nga mund të shohësh gjithë qytetin që shtrihet para syve tuaj, kjo xhami është atraksion për turistët.

Pallati Bahia

Imagjinoni se çfarë mund të ndërtojnë artizanët më të mirë të Marokut në harkun kohor të 14 viteve? Rezultati ja ku është! Pallati Bahia, me sallat e ndara të riadit të vogël dhe riadit të madh me zbukurime të tavaneve me teknikën zonak(piktura), dhe oborr të madh, me dritare qelqi dhe panele të endura me mjaft mjeshtëri artizanale, e bëjnë këtë pallat një nga më të frekuentuarit.

Muzeu i Marrakeshit

Ky muze ekspozon një koleksion të veçantë të formave të artit maroken brenda salloneve të pallatit Mnebhi. Me oborr të brendshëm qendror, me pllaka të pikturuara, me dy hapësira të kuzhinës tradicionale të Marrakeshit dhe hapësirë hamami, ky muze ju njeh me shumëçka interesante nga kultura marokene.

Kafeneja Dar Cherifa

Çaji, lëngu dhe kafja e shafranit shërbehen në sofrat e ulëta, por të këndshme të cilat janë akomoduar në oborrin e ndërtuar me ngjyrë të kuqërremtë dhe shtylla të larta. Nëse doni, mund ta shijoni kafenë në tarracë, ku janë të ekspozuara edhe disa vepra arti.

Restorant Latitude 31

Nëse doni një ambient elegant për të provuar një shije ushqimi mjaft të rafinuar, ky është vendi i duhur. Një kuzhinë ku miksohet tradita me kuzhinën moderne, me pjata unike që vetëm në këtë restorant mund t’i provoni.

Arkitekturë

Zaha Hadid fiton konkursin për projektimin e një distrikti të ri kulturor në Kinë

Published

on

Qyteti i Sanya në Hainan, Kinë, ka zgjedhur Zaha Hadid Architects si fituese të konkursit për projektimin e rrethit të ri kulturor pranë portit të qytetit. Zhvillimi i ri, me një sipërfaqe totale prej 409,000 metrash katrorë, synon të bëhet një vend qendror për jetën kulturore të Sanyas, duke ofruar programe të ndryshme për artet e shfaqjes, teatrin, galeritë e ekspozitave, konferencat dhe panairet tregtare. Forma e lëngshme e ndërtesave krijon një tranzicion nga ujërat tropikale të Gjirit Sanya në strukturën urbane të qytetit, me një bosht qendror që ndan çatitë me shtresa që mbështjellin nga jashtë dhe dematerializojnë vëllimin arkitektonik.

Distrikti i ri do të vendoset në hyrje të portit të Sanyas, me lidhje me rrjetet e automobilave dhe tramvajit që e lidhin atë me zonat rezidenciale dhe hoteliere të qytetit. Imazhi i zhvillimit përcaktohet nga boshti qendror, i cili gjithashtu përcakton shpërndarjen e brendshme funksionale, me njërën anë të dedikuar për artet performuese dhe ekspozita dhe tjetra për programimin komercial për konferenca dhe tregti të panairit. Midis dy objekteve, një shesh publik hap pamje drejt portit.

Struktura e shtresuar e çatisë, e frymëzuar nga lëvizja e velave në flladin e detit, kaskada nga boshti qendror dhe kornizon hollet e hyrjes së teatrit të artit skenik dhe qendrës së konferencave. Përbërja vëllimore hapet drejt portit me shtresa tarracash publike me pamje panoramike të ujit. Sheshet publike, kopshtet, marinat dhe një shëtitore buzë portit janë gjithashtu të integruara në dizajn. Programi i larmishëm i rrethit plotësohet me rezidenca në qendër të qytetit, hotele, pajisje për blerje dhe ngrënie.

Duke pasur parasysh klimën tropikale të Hainan-it të shënuar nga musonet, dizajni i distriktit kulturor merr parasysh faktorët natyrorë për të rregulluar orientimin, përbërjen dhe peizazhin për të optimizuar ajrosjen natyrale dhe rrezet e diellit. Arkitektura përfshin projektimin, prokurimin, ndërtimin dhe strategjitë operacionale me karbon të ulët, duke përfshirë fotovoltaikët dhe sistemet e grumbullimit të ujit të shiut të ngulitura brenda zonave më të mëdha të çatisë. Për të strehuar tarracat publike të brendshme dhe të jashtme sigurohen qepalla të varura, ndërsa një fabrikë qendrore përdor shkëmbyes nxehtësie të ujit të detit për ftohje. Hijezimi, ndriçimi dhe ajrimi do të optimizohen duke përdorur një sistem të zgjuar të menaxhimit të ndërtesave, ndërsa materialet lokale dhe ato të ricikluara do të kenë prioritet sipas arkitektëve, duke përfshirë veshjen me dru të marrë nga pyje të çertifikuar të qëndrueshme.

Së fundmi, Zaha Hadid Architects përfundoi Resortet “Studio City” të frymëzuara nga Hollywood në Macau. Zyra është ngarkuar gjithashtu të projektojë Kullën e teknologjisë së lartë Daxia në Zonën e Zhvillimit Teknologjik të Xi’an, një nga qytetet më të mëdha në brendësi të Kinës. Në fillim të këtij viti, Stadiumi Qendror i Biznesit i projektuar nga arkitekti Zaha Hadid iu dha miratimi nga Qyteti i Vilnius, Lituani, ndërsa Muzeu i Fantashkencës së Chengdu është aktualisht në ndërtim e sipër, i planifikuar të hapet në kohë për të pritur Worldcon 2023, shkencën më të madhe në botë. ngjarje fiksioni./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

(Mos)komunikimi me klientët, një nga sfidat kryesore me të cilat përballen arkitektët

Published

on

Kur një arkitekt derdh zemrën dhe shpirtin e tij në një projekt, gjëja e fundit me të cilën dëshiron të merret është një klient i pakënaqur dhe, rrjedhimisht, një proces gjyqësor i mundshëm.

Zbutja e rrezikut mbetet një shqetësim kryesor për arkitektët, pavarësisht se si evoluon industria e Arkitekturës, Inxhinierisë, Ndërtimit dhe Operacioneve (AECO). Kërkesat e reja dhe në zhvillim për firmat për të dyfishuar përpjekjet e tyre në identifikimin e rreziqeve të mundshme dhe sigurimin e dokumentacionit të duhur për të shmangur fajin, mund të shkojnë vetëm kaq larg.

Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen aktualisht arkitektët në këtë fushë duhet të jetë komunikimi me klientët. Qoftë një keqkuptim në fillim të projektit, keqkomunikim i palëve të interesuara ose ndryshimi i qëllimit të projektit nga klienti; të gjitha këto janë çështje tipike me të cilat janë mësuar të merren arkitektët.

Kjo është ajo ku mjetet e arkitektit për të shfrytëzuar menaxhimin e informacionit të projektit bëhen thelbësore për menaxhimin e rrezikut dhe për të mbrojtur firmat nga paditë e mundshme në të ardhmen.

Menaxhimi i Informacionit të Projektit në Veprim

Platformat e menaxhimit të informacionit si Newforma Konekt ndihmojnë në thjeshtimin e komunikimit midis të gjithë palëve të interesuara të një projekti ndërtimi, duke ndihmuar në organizimin e emaileve dhe skedarëve dhe duke mbajtur një regjistrim të plotë të projektit.

Duke bërë këtë, çdo palë e interesuar e projektit – duke përfshirë arkitektët – mund të aksesojë informacionin nga një email i projektit dhe të përmirësohet shpejt. Përveç kësaj, funksioni i kërkimit agregat i Newforma Konekt i lejon përdoruesit të skanojnë email-et dhe bashkëngjitjet (përfshirë skedarët, RFI-të, dorëzimet ose dokumente të tjera) për të gjetur informacione që përndryshe do të ishin varrosur në zinxhirë të gjatë emaili.

Kjo mund të kursejë në orët e faturueshme që përndryshe do të ishin shpenzuar duke kërkuar për një referencë të paqartë për një vendim projekti dhe e mban të paprekur rekordin e projektit për ta parë të gjithë palët e interesuara. Por dërgimi i emailit është vetëm maja e ajsbergut.

Zakonisht ndodh që sa më herët që një arkitekt të mund të ndajë projektet e tij dhe të marrë miratimin gjatë ciklit jetësor të një projekti, aq më të buta priren të jenë dërgesat e projektit. Por edhe modelet më të mira i nënshtrohen kërkesave për informacion (RFI), të cilat nëse nuk organizohen në mënyrë efikase mund të çojnë në vonesa të panevojshme.

Monitorimi dhe përpunimi i fluksit të RFI-ve ose të dorëzimeve mund të jetë punë e përpiktë dhe me kohë intensive. Dhe me kaq shumë gjëra të tjera për t’u marrë parasysh, nuk është çudi që përpunimi i RFI-ve mund të rezultojë në gabime njerëzore dhe gabime midis palëve të ndryshme të interesuara.

Këtu hyn në lojë një platformë me funksionalitetin e koordinimit BIM: duke qenë në gjendje të gjurmojë çështjet dhe artikujt e veprimit, të adresojë përplasjet në model dhe të sigurojë rishikime të suksesshme të dizajnit, i gjithë projekti mund të përfundojë pa probleme.

Me Newforma Konekt, arkitektët mund t’i kursejnë vetes shumë pikëllim me shikuesin e përbashkët 2D/3D, i cili u lejon palëve të interesuara të shikojnë dizajnet në kohë reale në mjedisin që u përshtatet më së miri. Kjo zvogëlon paqartësitë që kërkojnë shumë RFI, gjë që kursen kohë të konsiderueshme të shpenzuar në komunikimet mbrapa dhe mbrapa.

Kur projekti juaj përfundimisht përfundon dhe ju dorëzoni ndërtesën e përfunduar tek klientët, është përfundimi i një përpjekjeje masive ekipore. Por ndonjëherë, projektet nuk përfundojnë pikërisht ashtu siç prisnin palët e tyre të interesit; proceset gjyqësore pas dorëzimit mbeten një rrezik i vazhdueshëm.

Newforma Konekt ofron një rekord të plotë të projektit të disponueshëm në çdo kohë, i cili siguron që çdo vendim të mund të gjurmohet në mënyrë që të gjithë të dinë se për çfarë ranë dakord palët e interesuara. Mbulimi i bazave tuaja nga proceset gjyqësore në fund të projektit është një pjesë thelbësore, por e nevojshme, e arkitekturës si disiplinë, kjo është arsyeja pse platformat e menaxhimit të informacionit të projektit mund të ndihmojnë në mbajtjen e firmave të qarta.

Platforma organizon dhe bën të kërkueshme të gjitha të dhënat e nevojshme të projektit, të tilla si emailet, RFI-të, dorëzimet, porositë e ripërpunimit, etj. Duke pasur të gjitha këto në dorë, përdoruesit mund të gjurmojnë lehtësisht vendimet dhe dokumentacionin e projektit edhe vite pas dorëzimit të tij, ose nëse anëtarët të firmës kanë kaluar në projekte apo kompani të tjera.

Tarifat ligjore janë një përpjekje mjaft e kushtueshme për çdo firmë arkitekturore dhe të kesh mjetet e duhura në vend mund të ndihmojë në kufizimin e nevojës për beteja ligjore dhe shpenzime të papritura në linjë. Me platforma si Newforma Konekt, firmat mund të përfitojnë nga produktiviteti i përmirësuar i projektit dhe komunikimi i optimizuar pa rrezikuar cilësinë e projekteve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Rotterdam Rooftop Walk fitoi çmimin për Arkitekturë inovative

Published

on

Shtëpia e njohur projektuese MVRD njoftoi se instalimi i tyre në tavan 600 metra i gjatë u zgjodh midis 620 aplikimeve në 30 vende nga një panel ndërkombëtar ekspertësh si fitues.

Projekti është një shembull i mrekullueshëm se si ne mund të riimagjinojmë qytetet sipas nevojave të tyre në rritje në një mënyrë inovative.

Duke nderuar projektet shumëfunksionale të arkitekturës, arkitekturës së brendshme, dizajnit të produkteve dhe komunikimit të markës, Iconic Awards: Innovative Architecture është një konkurs arkitektonik dhe dizajni i njohur globalisht.

Portokallia e ndezur Rotterdam Rooftop Walk është 600 metra e gjatë dhe i ofron publikut një pamje fantastike të qytetit holandez. Në ekspozitën në çati, artistët, dizajnerët dhe arkitektët tregojnë se sa është e mundur nëse i përdorim me efikasitet çatitë tona për gjelbërim, ruajtjen e ujit, prodhimin e ushqimit dhe prodhimin e energjisë.

Në krye të instalimit, të gjitha llojet e prodhuesve tregojnë se si çatitë mund të kontribuojnë në një qytet të qëndrueshëm, të shëndetshëm dhe të jetueshëm – nga një fshat virtual në një dizajn të gjelbër për çatinë e dyqanit Bijenkorf. Instalimi i përkohshëm është një iniciativë e Rotterdam Rooftop Days, me konceptin dhe dizajnin e zhvilluar së bashku me MVRDV.

Rooftop Walk në Rotterdam, i hapur për një muaj në vitin 2022, ishte pjesë e Muajit të Arkitekturës në Rotterdam dhe Festivalit të Roterdamit në Rooftop.

Projekti i lejoi vizitorët të kalonin nëpër një shumëllojshmëri çatish të qytetit në një lartësi prej 30 metrash.

Në këtë mënyrë, rriti ndërgjegjësimin për potencialin e kulmeve, të cilat mund të bëhen një “shtresë e dytë” duke i bërë qytetet më të jetueshme, biodiversitete, të qëndrueshme dhe të shëndetshme.

 

Continue Reading

Trending