Connect with us

Dizajn

Projektohet superjahti i parë në botë me emetim zero

Published

on

Studiot e dizajnit të jahteve Van Geest Design dhe Rob Doyle Design kanë krijuar një koncept trimaran që synon të jetë “jahti i parë me të vërtetë zero emetim mbi 750 tonazh bruto”.

Megajahti Domus do të mundësohej nga një kombinim i qelizave të karburantit me hidrogjen, gjenerimit të hidrogjenit – krijimi i energjisë përmes lundrimit – dhe energjisë diellore.

Projektuesit thonë se kjo do t’i jepte jahtit një rreze të pakufizuar, me një sistem ruajtjeje baterie për ta mbajtur anijen në funksion gjatë orëve të natës. Varka do të ishte plotësisht e heshtur kur ishte në spirancë, pa zhurmë gjeneratori ose tymra shkarkimi.

Van Geest Design (VGD) dhe Rob Doyle Design (RDD) krijuan brendësinë për të pasur një përvojë “të ngjashme me vilë ose shtëpi njëkatëshe” në bord, me të gjitha hapësirat e banimit të rregulluara në një kuvertë pa shkallë.

Domus është një trimaran, që do të thotë se ka tre byk në vend të dy katamaranëve. VGD dhe RDD projektuan anijen për të eksploruar se sa më efikase është kjo klasë varke në krahasim me një katamaran.

Varka do të ishte pak më shumë se 40 metra e gjatë, por zona e saj e brendshme do të shtrihej rreth 800 metra katrorë – më shumë se katër herë më shumë se zona e brendshme e shumicës së jahteve me vela me një byk të së njëjtës gjatësi.

Sipas studiove, trimarani është gjithashtu më i lehtë për t’u ndërtuar dhe lëviz më shpejt se catamaranët me madhësi ekuivalente duke ofruar më shumë hapësirë ​​dhe më shumë rehati.

Arsyeja që do të ishte më e lehtë dhe më e lirë për t’u ndërtuar është se të gjitha sistemet dhe inxhinieria janë në pjesën qendrore të trupit dhe nuk do të duhej të dyfishoheshin në dy trupa si për një katamaran.

Jahti ka të njëjtat pajisje si një jaht me motor 60 metra, por mënyra se si ndërveprojnë hapësirat janë krejtësisht të ndryshme./Media Ndërtimi.

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Prezantohet jahti i gjelbër i projektuar nga kantieri italian Rossinavi me Zaha Hadid Architects

Published

on

Oneiric, jahti i gjelbër i projektuar nga kantieri italian Rossinavi me Zaha Hadid Architects

Duke kombinuar dizajnin e avancuar me teknologjitë ultramoderne, catamaran është në gjendje të udhëtojë deri në 100% të kohës në modalitetin plotësisht elektrik.

Me Oneiric, katamaran i projektuar nga kantieri italian i anijeve Rossinavi në bashkëpunim me Zaha Hadid Architects (ZHA), është inauguruar epoka e re e gjelbërimit të jahteve.

Duke kombinuar dizajnin e nënshkrimit të vlerësuar me çmime të ZHA me funksionalitetin përfundimtar dhe teknologjinë e fundit, Oneiric është projektuar dhe projektuar për të ofruar një përvojë të pakrahasueshme si për pronarin e jahtit ashtu edhe për mysafirët, duke i dhënë përparësi ruajtjes së oqeanit.

Oneiric është flamuri i teknologjisë së gjelbër Rossinavi. Tre nivele të paneleve diellore integrohen pa probleme në dizajnin e katamaranit Zaha Hadid dhe ngarkojnë vazhdimisht bateritë gjatë orëve të ditës.

Ato janë projektuar gjithashtu për periudha kur jahti nuk është në përdorim dhe, pasi ankorohet, mund të furnizojë edhe një vilë familjare.

Gjatë një udhëtimi ditor Oneiric mund të lundrojë deri në 100% të kohës në modalitetin tërësisht elektrik me zero emisione.

Gjatë kalimeve transatlantike, jahti mund të lëvizë në mënyrë plotësisht elektrike deri në 70% të kohës, duke kursyer rreth 40 ton CO2 në krahasim me një varkë konvencionale.

Ky kërkim për qëndrueshmëri mjedisore drejtohet nga dëshira për të ruajtur mirëqenien e ekosistemeve oqeanike. Inovacionet teknologjike dhe filozofia e qëndrueshmërisë së Rossinavi janë frymëzuar nga fitoplanktoni, një alga e vogël deti që konverton dritën e diellit në energji dhe siguron më shumë se gjysmën e prodhimit vjetor të oksigjenit në Tokë.

Këta miliarda organizma mikroskopikë na kujtojnë se duke punuar së bashku ne të gjithë mund të kontribuojmë për një mjedis më të shëndetshëm./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending