Connect with us

Dizajn

Java e Dizajnit të Milanos sjell pyllëzimin urban

Published

on

Në Milano, në ujërat e Darsenës, do të marrë jetë pylli lundrues nga Stefano Boeri Interiors, i krijuar në bashkëpunim me markën Timberland dhe i instaluar me rastin e Javëve të Dizajnit të Milanos (nga 6 deri më 12 qershor).

Me 610 pemët e tij dhe një shteg ndijor në katër faza që mund të përshkohet nga publiku, Pylli Lundrues është studiuar konceptualisht dhe fizikisht si një ekosistem i pavarur, ku elementët natyrorë shumëfishojnë biodiversitetin, duke aktivizuar përfitimet mjedisore të lidhura me pyllëzimin urban, në lidhje me hapësirat e tjera të gjelbra në Milano.

Një atraksion i rëndësishëm dhe i dallueshëm, një element përçarës në peizazhin urban, i projektuar nga studio multidisiplinare e themeluar nga Stefano Boeri dhe Giorgio Donà e cila zhvillon projekte dhe kërkime në fushat e arkitekturës së brendshme, dizajnit të ekspozitës dhe dizajnit të produkteve.

Instalacioni i Timberland, misioni i të cilit është të pajisë dhe frymëzojë gjeneratën e re për të çuar botën përpara, buron pikërisht nga rëndësia e rolit të natyrës, duke theksuar vizionin e markës për një të ardhme më të gjelbër dhe më të drejtë, si dhe nga koncepti i rrethores, ku asgjë nuk është tretur.

Projekti, pjesë e Javës së Dizajnit Tortona, synon të nënvizojë angazhimin e gjelbër të markës jo vetëm duke promovuar gjelbërimin e zonave urbane, por edhe duke nxjerrë në pah risitë më të fundit në drejtim të produkteve eko-inovatore.

Objektivi i instalimit të Pyllit Lundrues nuk është vetëm të përcjellë forma të reja të përgjegjësisë mjedisore dhe mënyra të reja të pushtimit dhe transformimit të hapësirave urbane, por të ofrojë një vend takimi dhe pajtimi midis sferës natyrore dhe qytetarëve. Një hapësirë ​​për shoqërim ku mund të shkurtohet distanca që zakonisht lind mes qytetarëve dhe natyrës.

Pylli ofron zhytje fizike dhe virtuale, e cila, përmes aromës së luleve dhe cilësisë prekëse të specieve të zgjedhura, përfshin të gjitha shqisat.

Do të ketë disa pemë si Panje, Mështeknë dhe Malus; shkurre si Aronia Nera, Ortensia, Mahonia dhe Pittosporo; bimë barishtore shumëvjeçare si Stipa, Eulalia, Anemone, Hemerocallis, Verbena Purple dhe Pampa.

Rruga brenda instalimit do të ketë katër faza themelore të lidhura me shqisat e ndryshme dhe do t’i çojë vizitorët të ndërveprojnë me risitë më të fundit të eko-produkteve dhe vlerat e markës. Elementet ndijore do të integrohen me një përvojë dixhitale në vend, ndërsa për ata që nuk mund të marrin pjesë në Fuorisalone, përvoja do të jetë online./Media Ndërtimi.

Dizajn

Kur arkitektët projektojnë anije

Published

on

Anijet ofrojnë një ndjenjë të këndshme për një numër çuditërisht të madh arkitektësh. Aq shumë në fakt, sa duket se ka diçka në lidhje me anijet që apelon veçanërisht për ata të trajnuar në arkitekturë.

Ndoshta ka të bëjë me sfidën e kapërcimit të gjendjes statike të ndërtimit tokësor dhe gravitetit, ose nivelit të lartë të inxhinierisë precize dhe estetike dinamike të anijeve.

Sido që të jetë, joshja e deteve të hapura është e parezistueshme për persona si Le Corbusier, Aldo Rossi, Greg Lynn dhe të tjerë të panumërt, shkruan archite.design.

Ky edicion i Architecture with Stewart hedh një vështrim nga afër disa prej këtyre arkitektëve, punën e tyre të lidhur me varkat, dhe shikon disa arkitektë të tjerë që punojnë me dizajne ujore, duke përfshirë Kunle Adeyemi dhe +Pool.

Architecture with Stewart është një udhëtim në YouTube që eksploron historitë e thella dhe të qëndrueshme të arkitekturës me gjithë lavdinë e tyre të habitshme. Videot javore dhe ngjarjet e rastësishme të drejtpërdrejta zbërthejnë një gamë të gjerë temash që lidhen me mjedisin e ndërtuar, në mënyrë që të rrisin kuptimin e tyre të përgjithshëm dhe të mbrojnë rëndësinë e tyre në formësimin e botës ku banojmë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending