Connect with us

Aktuale

Prodhohet ngarkuesi i parë që punon vetëm me bateri

Published

on

Doosan Bobcat ka zbuluar atë që thotë se është ngarkuesi i parë kompakt plotësisht elektrik në botë, Bobcat T7X i ri.

Duke bërë njoftimin në CES 2022 në Las Vegas, SHBA, Doosan Bobcat tha se T7X është makina e parë e këtij lloji që është plotësisht elektrike, duke ofruar përfitimet e eliminimit të sistemeve hidraulike, komponentëve, emetimeve dhe dridhjeve duke ofruar funksionim më të pastër dhe më të qetë.

“Doosan Bobcat është në ballë të inovacionit dhe ne jemi krenarë që debutojmë teknologjinë tërësisht elektrike të T7X për të ndihmuar klientët të maksimizojnë qëndrueshmërinë dhe produktivitetin,” tha Scott Park, president dhe CEO i Doosan Bobcat Inc.

Sipas kompanisë, makina është “plotësisht me energji baterie, e ndërtuar për të qenë më produktive që nga themeli me aktivizim dhe shtytje elektrike, më e qetë me çift rrotullues me performancë të lartë dhe më e fuqishme se çdo ngarkues me karburant dizel që ka ardhur ndonjëherë. para tij – të gjitha duke eliminuar çdo emetim të karbonit.”

Grupi tradicional i punës hidraulike është zëvendësuar me një sistem lëvizës elektrik të përbërë nga cilindra elektrikë dhe motorë elektrikë, që do të thotë praktikisht pa lëngje. T7X përdor vetëm një litër ftohës miqësor ndaj mjedisit në krahasim me 57 gallon lëngje në modelin e tij ekuivalent me naftë/hidraulik.

Platforma tërësisht elektrike thuhet se mundëson fuqi të menjëhershme dhe çift rrotullues maksimal në çdo shpejtësi funksionimi dhe, duke qenë se funksionon me emetime zero dhe zhurmë dhe dridhje të reduktuara, funksionon në heshtje dhe efikasitet në zona të ndjeshme ndaj zhurmës dhe në ambiente të mbyllura.

T7X mundësohet nga një bateri litium-jon 62 KW nga partneri teknologjik Green Machine Equipment. Ndërsa aplikacionet ndryshojnë, çdo tarifë mund të mbështesë operacionet e zakonshme të përditshme të punës – përdorimi i mënyrave inteligjente të punës lejon deri në katër orë kohë funksionimi të vazhdueshëm ose një ditë të plotë funksionimi me përdorim të ndërprerë.

Scott Park, President dhe CEO i Doosan Bobcat

Për të shoqëruar T7X, Bobcat do të prezantojë gjithashtu aksesorët e parë tërësisht elektrikë në botë. Të parat që do të zhvillohen përfshijnë një shtyllë me energji elektrike për të hapur gropa, një fshesë këndore për të fshirë dhe një kapëse për të kapur dhe mbajtur materiale.

Në një intervistë me International Construction në nëntor 2021, Park theksoi rëndësinë e pajisjeve elektrike dhe inovacionit në ndërtim.

Doosan Bobcat njoftoi gjithashtu një partneritet strategjik me Sunbelt Rentals me bazë në SHBA, një kompani udhëheqëse e pajisjeve me qira me më shumë se 1000 vendndodhje. Firma e qirasë u angazhua për një investim të konsiderueshëm në një flotë të madhe ngarkesash kompakte kompakte tërësisht elektrike Bobcat T7X dhe ekskavatorë kompakt elektrikë në Amerikën e Veriut, të cilët do të bashkë-markohen dhe do të vihen në dispozicion në 2022 dhe më tej./Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending