Connect with us

Infrastrukturë

Prezantohet një plan i ri në Bazel për banim të përballueshëm

Published

on

Diskutimet për rrethet e reja të Bazelit janë ndezur – thelbi i sherrit është proporcioni i apartamenteve të lira.

Një nga rrethet më të mëdha urbane në Zvicër po planifikohet në Bazel: apartamente për rreth 10,000 njerëz do të ndërtohen në zonën e Klybeck. Zona është aq e madhe sa qyteti i vjetër i Bazelit. Ka edhe zona të tjera të mëdha zhvillimi. Por ka debate të zjarrta për këtë. Thelbi i sherrit: Sa nga apartamentet e reja duhet të jenë të përballueshme? 30 apo 50 për qind?

Komisioni përgjegjës për Ndërtim dhe Planifikim Hapësinor (BRK) i Këshillit të Madh paraqiti të premten kundërpropozimin e tij ndaj nismës popullore “Bazeli ndërton të ardhmen”. Kjo korrespondon në parim me kundërpropozimin e qeverisë, por me plotësime dhe sqarime.

Është një kompromis klasik që Komisioni ka arritur. Bashkë-iniciatori i “Basel Builds the Future”, Christoph Moerikofer, gjithashtu mund të qëndrojë pas kësaj. “Jemi shumë të kënaqur. Pikat e rëndësishme që na shqetësonin në lidhje me kundërpropozimin e qeverisë tani janë zbutur.” Nisma në fakt kërkon 50 për qind strehim të përballueshëm.

Qeveria kishte hartuar tashmë një kundërpropozim ndaj nismës, e cila parashikon gjithashtu 30 për qind strehim të përballueshëm. Kundërpropozimi i ri i Komisionit ndjek qëndrimin e qeverisë në këtë pikë, por plotëson edhe pikën e komisionit nismëtar në një pikë.

Duhet të jetë më tërheqëse për pronarët që të ndërtojnë apartamente të lira. Qasja: Tatimi mbi vlerën e shtuar duhet të vendoset më i ulët për banesat e lira. “Shpresojmë se kjo do ta bëjë më tërheqës për investitorët që të ndërtojnë banesa të përballueshme,” thotë Presidenti i Komisionit dhe Këshilltari i LDP-së, Michael Hug. Kjo taksë më e ulët e vlerës së shtuar duhet të zbatohet për të gjithë kantonin e Basel-Stadt – dhe jo vetëm për zonat e zhvillimit, sipas propozimit.

Kompromisi i Komisionit duket se është pranuar nga të gjitha palët – të paktën në reagimet fillestare. Komiteti nismëtar ka njoftuar tashmë se do të tërheqë nismën dhe do të mbështesë kundërpropozimin e Komisionit./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending