Connect with us

Aktuale

Banorët e Shipitullës kërkojnë takim me Kurtin, kërcënojnë se do t’i sjellin familjarët para Qeverisë

Published

on

Pas një ore proteste, banorët e fshatit Shipitullë janë pritur në takim nga sekretari i Zyrës së Kryeministrit, për shkak të pakënaqësive me shpronësimet e tokave për interes të KEK-ut, raporton Ekonomia Online.

Për detaje të këtij takimi, ka dhënë për Ekonomia Online, përfaqësuesi i fshatit, Arsim Mjeku. Ai ka thënë se i kanë kërkuar takim kryeministrit Albin Kurti, në të kundërtën do t’i sjellin familjarët para ndërtesës së Qeverisë.

“Kem në takim të sekretari i kryeministrit Albin Kurti na premtoi që do të merret me këtë çështje kërkesa jonë është shpronësimi i krejt fshatit edhe punësimi i të rinjve ne kemi veç dy kërkesa më shumë kërkesa nuk kena si banorë të fshatit Shipitullë këto dyja ia prezantuam i shkruajti na morr numrat e telefonit i thamë duam takim me kryeministrin ose në Qeveri ose le të vjen kryeministri në vend të ngjarjes. Nëse na merren parasysh mirë, nëse jo ne sërish këtu kemi më i ardh se e kemi mësu derën, nuk kem tjetër zgjidhje ne ose me ardh këtu me i sjellë anëtarët e familjes e me ndejt këtu se tjetër mundësi nuk na ka mbet. Më mirë është me ndejt ndër hije të këtij lisi se me ndejt në Shipitullë para pluhurit dhe para ekskavatori dhe para zhurmës se kur të lëshohet ekskavatori sikur më i ra NATO kur i goditke në 99-tën”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se ky problem është i kahershëm por që nuk është marrë përbazë nga asnjë Qeveri.

“Këtë problem e kemi që nga pas lufta prej 2004 në fshatin Shipitullë nuk lejohet më u ndërtu asnjë shtëpi se kanë thënë deri në vitin 2024 më u bë shpronësimi i tërë fshatit tash 16 shtëpi i ka marrë 50 i ka lënë ne kërkojmë krejt me i shpronësu asnjë mos më e lënë askujt shpronësime. Ne me shpresë kemi ardh deri këtu dhe me shpresë shpresojmë se do të bëhet mirë se edhe ne jemi banorë të kësaj Kosovë edhe ne i kemi të drejtat tona edhe ne jemi pjesë e këtij shteti edhe na kemi kontribuar në këtë shtet”, u shpreh ai./Media Ndërtimi

 

 

 

Aktuale

Si të bëheni arkitekt në Inteligjencën Artificiale?

Published

on

Inteligjenca artificiale është larg të qenit një koncept i huaj dhe i ri. Arkitektët kanë eksploruar AI që nga vitet 1960, duke u thelluar në koncepte të tilla si shkrimi, arkitektura parametrike, algoritmet evolucionare, automata celulare, fraktale dhe sistemet L. Skriptimi është i ngjashëm me krijimin e një ekuacioni që gjeneron rezultate të projektimit në vend të vlerave numerike.

Në arkitekturë, një arkitekt i AI është përgjegjës për zhvillimin e skripteve, studimin e algoritmeve, sigurimin që rezultatet e projektimit plotësojnë nevojat e projektit dhe krijimin e algoritmeve kur është e nevojshme. Me fjalë të thjeshta, AI Architects janë projektues që ndërtojnë sisteme të inteligjencës artificiale për të zgjidhur problemet. Kompanitë në ditët e sotme varen nga arkitektura gjeneruese dhe mjetet e AI për të përfunduar projektet e tyre komplekse; Këtu nevojiten arkitektë të AI që kanë një kuptim të qartë në teknologjinë e informacionit dhe inteligjencën artificiale për të kontrolluar zgjidhjet e AI brenda organizatës duke siguruar që projekti të funksionojë pa probleme.

Roli i përgjithshëm i AI Architects është të përmirësojë operacionet e biznesit duke hartuar plane të detajuara për sistemet e AI, duke bashkëpunuar me anëtarët e ekipit si inxhinierë dhe shkencëtarë kompjuterikë për të siguruar një proces të qetë dhe për të mbikëqyrur zbatimin duke siguruar që zgjidhjet e AI që ata ofrojnë janë në përputhje me projekti duhet të prodhojë rezultate të sakta dhe të dobishme.

Është e rëndësishme të pranohet se inteligjenca artificiale nuk mund të zëvendësojë kurrë intuitën dhe ndjeshmërinë njerëzore në arkitekturë. Gjithmonë mbani mend se ju e kontrolloni mjetin, jo anasjelltas. Prandaj, është e nevojshme të shfrytëzojmë përparimet e vazhdueshme në teknologji, e cila ka qenë e vazhdueshme për 70 vitet e fundit, në dobinë tonë duke krijuar asistentë robotikë që na ndihmojnë të arrijmë të pamundurën duke ndikuar pozitivisht në mjedis, i cili ka nevojë të dëshpëruar për t’u marrë në konsideratë. dhe kujdesi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending