Connect with us

Turizëm

Plazhet e boshatisura, rritja e çmimeve prek industrinë e turizmit në Ballkanin Perëndimor

Published

on

Ndërsa Mali i Zi dhe Shqipëria fajësojnë rritjen e çmimeve për rënien e numrit të turistëve, Greqia po stimulon industrinë e saj duke u dhënë familjeve me të ardhura më të ulëta kupona për t’i shpenzuar në resorte.

Sipas Zyrës së Statistikave të Malit të Zi, turizmi përbënte afërsisht 25 për qind të prodhimit total ekonomik të Malit të Zi në vitin 2019, kur 29.1 për qind e qëndrimeve ishin nga rusët dhe 9.2 të tjera nga ukrainasit.

Në vitin 2020, vizitat turistike ranë me 85 për qind për shkak të pandemisë COVID dhe turizmi atë vit përbënte vetëm 3.5 për qind të PBB-së.

Vizitorët nga Serbia e shpëtuan në mënyrë efektive sezonin në 2021, duke përbërë 29 për qind të totalit të vizitave, ndërsa rusët, ukrainasit dhe bjellorusët së bashku përbënin 21 për qind të tjera.

Agjenti i pushimeve nga Podgorica Marko Jovanovic thotë se interesimi nga turistët rajonalë në Mal të Zi ka rënë këtë vit për shkak të rritjes së çmimeve dhe përfitimeve që ofrohen në vendet e tjera të rajonit.

“Vitin e kaluar, Mali i Zi ishte i vetmi vend në rajon pa certifikata të detyrueshme për COVID-19 dhe kjo e bëri atë destinacionin kryesor për turistët nga rajoni. Këtë vit, turistët mund të zgjedhin të shkojnë kudo dhe çmimet në Mal të Zi janë shumë më të larta”, tha Jovanovic për BIRN.

“Ne kemi humbur turistët rusë dhe ukrainas për shkak të luftës dhe po humbasim pushues nga rajoni për shkak të çmimeve”, shton ai.1

Më 18 korrik, kryeministri Dritan Abazovic vuri në dukje se numri i vizitave të turistëve ishte më i vogël se sa pritej, duke paralajmëruar se çmimet në disa resorte malazeze ishin “si në Cote d’Azur” dhe se sektori turistik kishte “dyfishuar apo edhe trefishuar çmimet”.

Më 26 korrik, ministri i Zhvillimit Ekonomik Goran Djurovic tha gjithashtu se ky sezon veror nuk është si më parë, duke u zotuar se vendi do të përgatisë një strategji më të mirë për vitin e ardhshëm.

Instituti i Statistikave të Shqipërisë, INSTAT, tha se në pesë muajt e parë të këtij viti kanë hyrë në Shqipëri 1.6 milionë shtetas të huaj, ndërsa vitin e kaluar ka pasur 5.6 milionë hyrje.

Numri i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë në vitin 2020 ishte 58,5 për qind më pak krahasuar me vitin 2019, në rreth 2,6 milionë.

Fitimet nga turizmi në 2020 ishin më pak se gjysma e atyre në 2019. Banka e Shqipërisë tha për BIRN se Shqipëria fitoi 2,083 miliardë euro në 2019 dhe vetëm 989 milionë euro në 2020.

Sipas INSTAT, numri i turistëve nga Serbia është dyfishuar në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020. Nuk ka ende të dhëna për vitin 2022.

Qeveria nuk ka bërë ndonjë plan konkret për sezonin e kësaj vere, vetëm se turistët nga Kosova fqinjë mund të hyjnë në Shqipëri pa u kontrolluar në kufi.

Eksperti i turizmit Zak Topuzi tha se ky sezon turistik këtë vit ishte më i mirë krahasuar me vitin 2019, por industria e turizmit është ndikuar nga rritja e çmimeve në përgjithësi dhe mungesa e fuqisë punëtore, e cila i ka detyruar bizneset të rrisin pagat.

Shumica e turistëve në Shqipëri janë nga rajoni. Numri i turistëve nga Kosova këtë vit është pak më i lartë.

“Çmimet e lëndëve të para janë rritur dukshëm; energjia elektrike është rritur me 38 për qind dhe çmimi i gazit është dyfishuar dhe këta janë elementë të rëndësishëm në koston e një hoteli apo njësie turistike”, tha ai për BIRN.

“Ka pasur një rritje të lehtë të çmimeve të turizmit të nivelit të mesëm dhe të ulët dhe ka pasur një rritje prej 30 deri në 40 për qind të çmimeve të turizmit elitar, pasi kostot e lëndëve të para janë rritur ashtu si edhe pagat”, shtoi ai.

Topuzi sugjeroi që qeveria të formulojë një strategji dhe masterplan dhjetëvjeçar për turizmin dhe të përcaktojë llojin e turizmit që vendi dëshiron të ketë prioritet.

“Dy vite më parë, kryeministri Edi Rama fliste për 10 milionë turistë në vit, por fliste për numrin dhe jo për cilësinë. Tani ai flet për marinat e jahteve dhe investimet strategjike për të cilat duhet marrë një vendim… ndaj nëse Shqipëria do turizmin elitar, duhet të përgjigjet duke krijuar resorte dhe hotele me 5 yje, me një strategji afatgjatë. Pa këtë nuk mund të kesh investim potencial”, përfundoi ai./Media Ndërtimi.

Turizëm

Turizmi kulturor, Kalaja e Gjirokastrës më e vizituara, pas saj Parku Arkeologjik në Shkodër

Published

on

Segmenti i turizmit kulturor ka shënuar rritje më të fortë sesa sektori i turizmit në tërësi në vend.

Shifrat zyrtare tregojnë se numri i vizitorëve në institucionet kulturore u rrit me 69% në janar-maj 2024 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Bëhet fjalë për vizitueshmërinë në muze, kala e monumente të tjera si dhe parqe arkeologjike.

Konkretisht deri në fund të majit ishin mbi 350 mijë vizitorë, teksa një vit më parë ky numër ishte 216 mijë. Vetëm në maj 2024 ishin 165 mijë vizitorë me rritje 46% në raport me majin 2023.

“Gjatë muajit maj 2024, institucionet tona të kulturës janë vizituar nga 165,813 vizitorë, vlerë kjo e rritur në masën 46% krahasuar me muajin maj të vitit paraardhës.

Në 5-mujorin e parë të vitit, numri i vizitorëve është 350,772.

Numrin më të madh të vizitorëve në këtë muaj e ka pasur Kalaja e Gjirokastrës, ku numri i vizitorëve në këtë kala ka zënë 17.7% të totalit i ndjekur nga Parku Arkeologjik i Shkodrës, që zë 15.4% të totalit të vizitorëve për muajin maj; ndjekur nga Muzeu i Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti në Krujë” thuhet në statistikat e publikuara nga Ministria ne Turizmit dhe Mjedisit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Çmimet e larta nxisin prenotime rekord te shqiptareve ne Greqi e Turqi

Published

on

Në verën e vitit 2024, shqiptarët kanë shtuar preferencën për pushimet në Turqi dhe Greqi, pavarësisht rritjes së çmimeve me 10-15% këtë vit në këto vende.

Me një euro të lirë dhe shtrenjtim shumë më të lartë të çmimeve në jug të Shqipërisë, shumë turistë kanë zgjedhur të kalojnë pushimet e tyre në këto destinacione të njohura, duke shfrytëzuar ofertat ekonomike dhe shërbimet gjithëpërfshirëse, shkruan Monitor.al

Agjencitë turistike pohojnë se prenotimet për Turqi dhe Greqi kanë qenë në nivelet më të larta historike këtë vit.

Prej vitesh Elona i kalonte pushimet me familjen e saj në Qeparo, së bashku me bashkëshortin dhe fëmijët. Zgjedhja ishte gjithnjë një apartament 2+1.

Një vit më parë, qiraja ditore e apartamentit ishte 120 euro, nga 90-100 euro që ajo e kishte marrë më parë, por gjithsesi zgjedhja e saj nuk ndryshoi.

Kur kërkoi të rezervonte këtë vit, i njëjti apartament kushtonte 200 euro nata, por pronarja i tha se si klientë e rregullt mund ta marrte me 150 euro/nata.

Elona thotë se ky çmim iu duk tepër i lartë, për më tepër që edhe çadra ditore tashmë kushtonte 3 mijë lekë nga 2 mijë lekë më parë.

“Me të njëjtin standard kam gjetur një apartament në zonën më të mirë të Korfuzit të Greqisë për 100 euro/nata dhe normalisht që këtë vit do të shkoj aty”, thotë ajo.

Shumë miq të saj i kanë thënë se në Himarë çmimet janë edhe më të shtrenjta dhe minimalisht janë 30-40% më shumë sesa një vit më parë. Edhe ata kanë bërë llogaritë nëse ia vlen më mirë t’i bësh pushimet brenda vendit, apo jashtë.

Çmimet e akomodimit në jug të vendit janë shtrenjtuar ndjeshëm këtë vit, me 25-30%, të nxitura si nga shtimi i kostove ashtu dhe nga kërkesa e turistëve të huaj, sidomos në muajt e parë të vitit,

teksa Shqipëria u reklamua ndjeshëm si nga mediat e huaja ashtu dhe rrjetet sociale, sidomos bregdetin e jugut, dhe Ksamilin që u etiketua si Maldivet e Europës.

Sipas INSTAT në 5 muajt e parë të vitit hyrjet e shtetasve të huaj arritën në 3.3 milionë, me një rritje prej 38% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ose dyfish, krahasuar me 2019-n, përpara fillimit të pandemisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Akomodimi në Vlorë, jo më lirë se 55-60 euro/nata, në Dhërmi deri në 600 euro fjetja

Published

on

Nëse vitin e kaluar, mund të gjeje një apartament në qendër të Vlorës për 40 euro për natë, këtë vit, kjo është e pamundur. Në një kërkim të thjeshtë në platforma të njohura si Booking apo Airbnb për një natë korrik 2024 në qendër të Vlorës, çmimi i akomodimit më të lirë dhe më i përshtatshëm është rreth 60 euro për natë.

Gjithashtu, nëse kërkohet të qëndrohet në zona të tjera të Vlorës si Radhimë apo Orikum, të njohura për plazhet e tyre familjare dhe për çmime më të përballueshme, një apartament me qira ditore mund të kushtojë rreth 60 euro në natë.

Çmimet në hotelet e kategorive të ndryshme në zonën e Vlorës fillojnë nga 90 euro në natë për opsione më të lira, duke arritur deri në 200 euro për natë për hotele më luksoze.

Për shkak të numrit të madh të hoteleve dhe apartamenteve në qendër të Vlorës, oferta është e lartë dhe ka mundësi të shumta për të qëndruar larg bregut për 55 euro në hotel dhe deri në 250 euro për një hotel të mirë buzë detit.

Kjo tregon se Vlora mbetet një destinacion i preferuar për pushime në Shqipëri, megjithëse me një kosto tashmë më të lartë krahasuar me vitet e kaluara.

Nga Dhërmiu në Qeparo nuk ka më akomodime ekonomike, arrijnë deri në 600 euro

Akomodimet më të shtrenjta ndodhen në në Dhërmi, Jal, Himarë, Borsh dhe Qeparo. Në këto zona është pothuajse e pamundur të gjesh akomodime ekonomike si me apartamente me qira ditore por edhe me hotele.

Për shkak të bukurisë së tyre natyrore dhe plazheve të mrekullueshme, këto zona janë destinacione të preferuara për pushuesit gjatë sezonit turistik. Megjithatë, gjetja e akomodimeve me çmime të arsyeshme bëhet një sfidë për shumë vizitorë.

Gjatë pikut të sezonit turistik, një apartament me qira ditore në këto zona fillon në minimum 60 euro për natë nëse ndodhet larg bregdetit. Çmimet për apartamentet pranë bregdetit mund të shkojnë deri në 80 -100 euro për natë, ndërsa për opsionet më luksoze mund të arrijnë deri në 250 euro për natë.

Një detaj thelbësor që duhet të theksohet është se, edhe pse mund të gjenden akomodime në këto çmime, ato shpeshherë janë shumë të pakta në numër. Kjo sigurisht ka të bëjë edhe me tipologjinë që kanë akomodime specifike, ku një pjesë janë vila dhe nuk jepen me dhoma.

Për vendasit, hotelet në këto zona janë të paarritshme për shkak të kostove të larta të akomodimit. Çmimet për një natë fillojnë nga 250 euro dhe mund të shkojë deri në 600 euro për opsionet më luksoze. Megjithatë, për këtë kategori të akomodimeve, numri i strukturave akomoduese është i kufizuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending