Connect with us

Ndërtim

Planifikohet të ndërtohet fabrika e automjeteve elektrike 2 miliardë dollarëshe në SHBA

Published

on

Prodhuesi vietnamez i automjeteve VinFast ka deklaruar se ka nënshkruar një marrëveshje paraprake për të investuar fillimisht 2 miliardë dollarë për të ndërtuar një fabrikë në Karolinën e Veriut për të prodhuar autobusë elektrikë, automjete sportive (SUV-s) së bashku me bateritë për makinat EV.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, njësia e konglomeratit më të madh të Vietnamit, Vingroup, tha se planifikon të ketë një investim total prej 4 miliardë dollarësh në kompleksin e tij të parë të fabrikës në SHBA, përcjell Telegrafi.

Ndërtimi duhet të fillojë këtë vit sapo kompania të marrë lejet e nevojshme dhe pritet të përfundojë deri në korrik të vitit 2024. Kapaciteti fillestar i uzinës do të jetë 150 mijë njësi në vit.

“Me një objekt prodhimi pikërisht në tregun e SHBA-së, VinFast mund të stabilizojë çmimet dhe të shkurtojë kohën e dorëzimit të produkteve, duke i bërë makinat tona elektrike më të qasshme për klientët”, tha Nguyen Thi Thu Thuy, nënkryetar i Vinggroup dhe CEO i VinFast Global./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Këto janë top 5 kompanitë evropiane të ndërtimit për vitin 2022

Published

on

Një tabelë e ligës së analizave financiare të kontraktorëve evropianë, është publikuar nga Construction Europe, duke zbuluar se cilët janë kompanitë më të mira evropiane të ndërtimit.

I publikuar çdo vit, raporti nxjerr në pah shkallën e sektorit evropian të ndërtimit, ndërkohë që nxjerr në pah ndikimin e çështjeve të zinxhirit të furnizimit, Covid dhe konfliktin Ukrainë/Rusi që ka pasur në ndërtim.

Para se të zbulohen 5 kompanitë më të mira të ndërtimit në Evropë, është e rëndësishme të shpjegohet se si është përpiluar lista.

Bazuar në të ardhurat nga shitjet nga viti 2021, CE100 është mbledhur nga një sërë burimesh duke përfshirë llogaritë vjetore të audituara, deklaratat e të ardhurave të vetë kompanive dhe informacionin nga palët e treta.

Pra, kur merren parasysh të ardhurat, këtu janë 5 kompanitë më të mira evropiane të ndërtimit.

Gjersa kalojmë në top pesëshen, tre prej të cilave janë me bazë në Francë, fillojmë me firmën e inxhinierisë civile Eiffage, e cila ruan pozicionin e saj nga CE100 në 2021 me të ardhura prej 19.1 miliardë euro.

Eiffage filloi vitin 2022 në të njëjtën mënyrë pasi nënshkroi një marrëveshje prej 7 miliardë eurosh me qeverinë franceze për të menaxhuar stokun e banesave të Forcave të Armatosura të vendit për 35 vjet së bashku me Arcade Vyv.

  1. Hochtief

Në vendin e katërt në CE100 është firma gjermane e ndërtimit Hochtief, e cila mban vendin e saj nga viti 2021 me të ardhura prej 21.3 miliardë euro, rreth 2.2 miliardë euro më shumë se Eiffage në vendin e pestë.

Kompania u ndihmua nga dhënia e një kontrate për të ndërmarrë një punë të gjerë zgjerimi në Portin e Roterdamit, e cila pritet të zgjasë deri në vitin 2024.

  1. ACS

ACS me bazë në Madrid gjeneroi të ardhura prej 27.8 miliardë euro në vitin 2021, megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme që ajo të qëndronte e dyta në CE100.

Sipas CEO të ACS, Florentino Perez, performanca e shkëlqyer e bizneseve të kompanisë e bëri atë të arrijë fitimin e saj neto më të madh ndonjëherë prej 3.0 miliardë euro.

Fitimi neto i zakonshëm për vitin 2021 arriti në 720 milionë euro, 32,9% më shumë se viti paraprak, ndërsa shitjet e ndërtimit arritën në 25,8 milionë euro, me një rënie prej 0,7% krahasuar me një vit më parë.

  1. Divizionet e ndërtimit të Bouygues

Ndoshta një shenjë e stabilitetit të Divizioneve të Ndërtimit të Bouygues është blerja e fundit prej 7.1 miliardë eurosh e ofruesit të ndërtimit dhe shërbimeve Equans.

Një tregues edhe më i madh i gjendjes së shëndetshme të kompanisë franceze të energjisë dhe ndërtimit, e cila ndërron vendet me ACS në CE100, janë të ardhurat e saj të cilat janë rritur nga 34.6 miliardë euro në 2020, në 37.5 miliardë euro në 2021.

Në vitin 2021 kompania filloi gjithashtu një fushatë studimi dixhitale të punës për të tërhequr punëtorë të rinj në industrinë e ndërtimit.

  1. VINCI

Duke zgjeruar epërsinë e saj në krye të CE100 është firma me bazë në Francë Vinci, e cila njoftoi të ardhura prej 49.8 miliardë euro për vitin që përfundon 2021, rreth 12.3 miliardë euro më shumë se vendi i dytë.

Duke parë rënien e të ardhurave të saj me 5 miliardë euro në listën e viteve të fundit, viti 2021 përfaqësoi një përmirësim të rëndësishëm për Vinci me rritje të të ardhurave prej mbi 6 miliardë euro.

E mbështetur nga projekte të tilla si kontrata prej 500 milionë eurosh për ndërtimin e autostradës B247 në Gjermani, kompania ishte në gjendje të tregonte një rikuperim të dukshëm.

Kompania pa që të ardhurat e tremujorit të tretë për vitin 2021 të kthehen në nivelet e para Covid-it për herë të parë që nga pandemia. Në nëntë muajt e parë kompania postoi 35.8 miliardë euro – 3% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës.

Për këtë vit, kompania bleu Cobra IS, krahun energjetik të kontraktorit kryesor spanjoll ACS në një marrëveshje prej 4.9 miliardë euro./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Rrënohet një shtëpi në Gjilan

Published

on

Komuna e Gjilanit ka njoftuar se është ekzekutuar rrënimi i një shtëpie e cili ka qenë e ndërtuar në pronë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit.

Continue Reading

Ndërtim

Rritet numri i grave që punojnë në ndërtim

Published

on

Pjesa e grave në ndërtim në SHBA ka arritur një rekord të lartë, sipas Byrosë së Statistikave të Punës.

Analiza e statistikave nga gazeta Washington Post zbuloi se në gusht të këtij viti 14% e punëtorëve të ndërtimit ishin femra – numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë.

Numri i grave që punojnë në ndërtim në SHBA filloi të rritet me shpejtësi në vitin 2016 dhe është rritur nga viti në vit. Pandemia e Covid-19 luajti gjithashtu një rol në rritjen e numrit të grave në ndërtim.

Statistikat numërojnë gratë që punojnë në kantiere dhe në zyra për kompanitë e ndërtimit.

Një nga nxitësit më të mëdhenj të rritjes kanë qenë gratë hispanike – sipas Washington Post, numri i grave hispanike në industri u rrit 117% gjatë gjashtë viteve të fundit. Në vitin 2020, pjesa e grave hispanike kapërceu pjesën e grave të bardha në ndërtim.

Meqenëse ndërtimi vuan nga mungesa e aftësive të publikuara mirë, tërheqja e demografisë së nënpërfaqësuar më parë, si gratë, në industri është jetike.

Sekretarja e Tregtisë e SHBA-së, Gina Raimondo, kohët e fundit shpalli Iniciativën Milion Women in Construction. Ky është një synim për të dyfishuar numrin e grave në ndërtim nga një milion në dy milion gjatë dhjetë viteve të ardhshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending