Connect with us

Aktuale

Pesë shtetet që mund të ringrihen më shpejt ekonomikisht nga kriza e COVID-19

Published

on

Shpërthimi i koronavirusit në mbarë botën ka injektuar një sasi të pashembullt të pasigurisë në ekonominë globale, për shkak se vendet në mbarë botën po luftojnë rastet e shumta, ndërkohë po zbatojnë rregullin e distancimi social dhe po mundohen të parandalojnë COVID-19.

Teksa menazhimi i situatës së krizës që ka krijuar koronavirusi është thelbësore i domosdoshëm për stabilitetin ekonomik, ekspertët kanë nisur të vlerësojnë sesi një ringritje bëhet e mundur për një vend.

Lidhur me këtë çështje Indeksi i Rezistencës Globale 2019 për vitin 2019 nga kompania e sigurimeve FM Global, ka renditur rezistencën e mjedisit të biznesit për 130 vende, bazuar në faktorë si stabiliteti politik, qeverisja e korporatave, mjedisi i rrezikut dhe logjistika dhe transparenca e zinxhirit të furnizimit.

Duke bërë një bashkim të të gjithë komponentëve specifik të çdo shteti me përgjigjen fillestare të vendit të tyre ndaj përhapjes masive të virusit, kanë rezultuar se disa shtete në të gjithë globin kanë më shumë shanse për të mabjtur stabilitetin dhe rezistencën edhe pas krizës.

Lista e pesë vendeve:

Danimarka

E renditur në vendin e dytë në indeks, Danimarka është në hapat e duhur sa i përket ndjekjes së zinxhirit të furnizimit. Vendi gjithashtu ka ndjekur me shpejtësi zbatimin e masave distancuese sociale në luftën kundër virusit. Ajo njoftoi mbylljen e shkollave dhe bizneseve private prej 11 marsit dhe mbylli kufijtë e saj për të huajt në 14 mars, kur vendi kishte shënuar ratstet e para pozitive.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Përhapja e virusit ka rezultuar shumë sfiduese në zonat kryesore të SHBA, si Nju Jorku, ku papunësia tashmë është rritur në nivele historike, në pjesën më të madhe të vendit për shkak të mbylljeve të detyrueshme të më shumë se gjysmës së shteteve të SHBA.-së. Kryesisht janë goditur punonjësit e restoranteve dhe të shitjes me pakicë dhe biznese të tjera të vogla. Por qeveria amerikane ka ndërrmarë shumë shpejt masa drastike për distancimin social të miratuara, të cilat duket se kanë shumë efekt dhe duhet se do të zvogëlojnë ndikimin e përgjithshëm të virusit, duke lejuar një rikuperim të shpejtë ekonomik.

Singapori

Singapori është në listën e pesë vendeve me indeksin më të lartë për ekonominë e saj të fort. Pasi rreziku politik është i ulët, ka infrastrukturë të fortë duke e bërë atë të jetë në listën e vendeve me rezistencë më të lartë.

Rwanda

Ne ndiheshim të sigurt se qeveria Ruandës do ta trajtonte shumë mirë situatën e koronavirusit. Për shkak të përmirësimeve të fundit në qeverinë vendit, Ruanda ka bërë disa nga kërcimet më të mëdha në indeks vitet e fundit, duke tejkaluar 35 pika në rangun e saj aktual të 77-të më elastik në botë (dhe e katërta më e larta në Afrikë). Edhe këtë herë duket se do t’ia dalë të rimëkëmbet me krizën e COVID-19.

Zelanda e Re

E renditur në vendin e 12-të në listën e vendeve me indeks të lartë, Zelanda e Re ka shënuar një mirëmenaxhimtë sistuatës së koronavirusit. Vendi gjithashtu ka qenë në gjendje të marrë shumë shpejt masat e duhura për të përmirësuar përhapjen e virusit. Ka mbyllur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë më 19 mars dhe bllokoi çdo biznes jo të domosdoshëm prej 25 marsit.

Në rang global Covid-19 ka vrarë mbi 70 mijë persona dhe ka infektuar 1.2 milionë të tjerë, por lajm i mirë është se 269,494 të prekur kanë fituar betejën me COVID-19. . Në Itali janë shënuar 15,887 viktima, ndërsa në Francë 8,078. Virusi po bën ‘kërdinë’ në Spanjë, ku aty kanë humbur jetën 13.055 persona. Të infektuar ka edhe në Mal të Zi, Maqedoni e Veriut dhe Kosovë ndërsa në Greqi numri i viktimave ka shkuar në 73. Shqipëria ka rregjistruar 377 persona të infektuar dhe 22 viktima nga Covid-19./Dosja.al

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Aktuale

ATK mblodhi 50 milionë euro më shumë se vitin e kaluar

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës përmes konferencës për media sot ka prezantuar rezultatet dhe të arriturat për gjashtë muajt e parë të vitit 2024. Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj, gjatë kësaj konference theksoj treguesit kryesorë të mbledhjes së të ardhurave, efikasitetin e shërbimeve dhe progresin në përmbushjen e objektivave strategjike.

Drejtori Murtezaj tha se ATK-ja ka arritur rezultate mbresëlënëse në mbledhjen e të hyrave gjatë periudhës janar-qershor 2024, duke theksuar se të hyrat e mbledhura kanë tejkaluar pritshmëritë, duke arritur në 473.3 milionë euro, që tregon rritje prej 50.1 milionë euro më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

“Ky sukses i atribuohet përmirësimit të proceseve të mbledhjes dhe angazhimit të shtuar të tatimpaguesve në përmbushjen e obligimeve të tyre. Gjatë kësaj periudhe, ATK-ja ka zbatuar 15,442 aktivitete intensive për parandalimin e evazionit tatimor dhe edukimit tatimor. Këto aktivitete kanë ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit të obligimeve tatimore, duke kontribuar në përmirësimin e pajtueshmërisë dhe uljen e evazionit fiskal. Këto aktivitete kanë rezultuar me 1.5 milionë euro gjoba, 43.8 milionë euro tatim shtesë, 9.8 milionë euro janë konstatuar mungesë në stoqe, si dhe 3,809 punëtor janë formalizuar si të punësuar”, tha ai.,

Sipas tij, një ndër arritjet kryesore të ATK-së ka qenë avancimi i proceseve të digjitalizimit. Implementimi i platformave të reja elektronike ka thjeshtuar ndjeshëm procedurat për dorëzimin e deklaratave tatimore dhe pagesave, të cilat që nga lancimi i EDI janë: 25.1 milionë E-deklarime, me gjithsej 164,293 tatimpagues të regjistruar në platformë. Kjo ka rezultuar në një rritje të efikasitetit dhe transparencës, duke bërë të mundur që bizneset të përmbushin obligimet e tyre në mënyrë më të lehtë dhe më të shpejtë.

“ATK-ja ka forcuar bashkëpunimin me institucionet e tjera publike dhe organizatat ndërkombëtare, duke krijuar partneritete që kanë për qëllim luftimin e evazionit fiskal dhe përmirësimin e administrimit tatimor. Këto bashkëpunime kanë rezultuar në shkëmbimin e informacionit dhe praktikave më të mira, duke kontribuar në përmirësimin e vazhdueshëm të shërbimeve të ATK-së. Administrata Tatimore e Kosovës mbetet e përkushtuar në vazhdimin e përmirësimit të shërbimeve dhe rritjen e mbledhjes së të hyrave, duke kontribuar kështu në stabilitetin financiar dhe zhvillimin ekonomik të vendit. Ne falënderojmë të gjithë tatimpaguesit për bashkëpunimin dhe mbështetjen e tyre dhe ju inkurajojmë që të vazhdoni të përmbushni obligimet tuaja tatimore”, tha ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending