Connect with us

Infrastrukturë

Pesë makineritë elektrike të ndërtimit që pritet ta marrin vëmendjen në Bauma 2022

Published

on

Pesë makineritë më inovative të ndërtimit do të prezantohen në panairin më të madh në botë Bauma e cila do të mbahet në Munich të Gjermanisë.

Këtu janë pesë makineritë elektrike që vizitorët mund t’i shohin nga afër gjatë këtij panairi.

Ekskavator elektrik i minierave PC4000

Komatsu me seli në Japoni do të ekspozojë një sërë pajisjesh elektrike në Bauma, duke përfshirë ekskavatorin elektrik të minierave PC4000.

PC4000 vjen me kontroll të përmirësuar të makinës falë KomVision dhe një monitor kabine.

Eskavatori thuhet se u siguron operatorëve mundësinë për të zgjedhur një nga kamerat për një pamje të detajuar të një zone të kërkuar përmes një paneli me prekje 254 mm.

Krahas PC4000, kompania do të shfaqë gjithashtu dozerin D71, ekskavatorin midi PC88MR-11 dhe të ardhmen e gamës së saj të ngarkuesve me rrota.

E12 ekskavator elektrik me rrota nga Mecalac

Nga stendat e tij në Bauma, prodhuesi francez Mecalac do të nxjerrë në pah lansimet e tij më të fundit elektrike, duke përfshirë ekskavatorin elektrik me rrota e12.

Makina, versioni elektrik i 12MTX, ka një kapacitet baterie 146 KWh dhe mund të furnizohet me energji deri në tetë orë.

E12 ka dy motorë elektrikë, nga një për krahun e ekskavatorit dhe motorin, dhe nuk prodhon emetim C02 ose grimca.

Ngarkues kompakt me rrota WL20e

Wacker Neuson do të lançojë një version të përditësuar të ngarkuesit kompakt me rrota WL20e në Bauma, gjenerata e tretë e modelit.

825 Trajtues i materialit të baterisë elektrike

Në gjendje të fuqizohet nga një paketë baterish litium-jon 378 kW ose nëpërmjet një lidhjeje në rrjet, mbajtësi i materialit Electro Battery 825 është rezultat i një bashkëpunimi midis prodhuesit gjerman Sennebogen dhe kompanisë së riciklimit dhe tregtimit të metaleve Cronimet.

Makina, e cila tashmë po përdoret nga Cronimet për të ushqyer presin e saj të skrapit, për të përgatitur materiale për shtypës dhe për të renditur mallrat që vijnë, thuhet se do të zgjasë deri në tetë orë kur përdoret bateria.

Një karikues në bord dhe një sistem prizë 63A CEE do të thotë se makina mund të lidhet gjithashtu me priza konvencionale.

Pajisje shpimi elektrike LB30 nga Liebherr

Si pjesë e më shumë se 70 pjesëve të pajisjeve që do të shfaqen në Bauma, Liebherr do të shfaqë versionin e tij elektrik të platformës së shpimit LB30.

Pajisja është pjesë e serisë së makinerive Unplugged nga prodhuesi dhe mund të lidhet me një furnizim konvencional elektrik ose të mundësohet nga bateria pa kabllo.

Kur futet në prizë, Liebherr thotë se “nuk ka kufizime në performancën dhe aplikimin e makinës”. Kur shkëputet nga priza, është në gjendje të funksionojë për katër orë dhe mund të karikohet plotësisht në pesë orë duke përdorur një furnizim konvencional elektrik në vendin e punës.

Panairi për makineri ndërtimi, makineri materiale ndërtimi, makina minierash, automjete ndërtimi dhe pajisje ndërtimi do të mbahet nga 24 deri më 30 tetor 2022./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Pjesa e jashtme e klimës vendoset brenda objektit të Spitalit në Ferizaj (VIDEO)

Published

on

Një pamje e pazakontë është raportuar nga Spitali i Ferizajt. Pajisja e klimatizimit, e cila vendoset jashtë objekteve, është parë e vendosur brenda hapësirës së spitalit në njërin repart.

Një qytetar ka dërguar në adresë të Kallxo.com pamje të pajisjes.

Sipas qytetarit anonim, brenda objektit është temperatura e lartë nga pajisja në fjalë.

Kallxo.com ka kontaktuar me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Fikret Arifi i cili thotë se pajisja ka kohë që është e vendosur aty.

Sipas tij, në hapësirën e brendshme të spitalit është i vendosur “Autoklavi” pajisje kjo e cila kryen sterilizimin e manteleve, fashave e pajisjeve të tjera kirurgjike.

https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=2115359122163589

Arifi shtoi se kjo pajisje ka nevojë që të ketë hapësirë të ftohtë dhe objekti ua ka pamundësuar që pajisjen e jashtme të klimatizimit ta vendosin jashtë objektit.

“Objekti i Ferizajt është veç i adaptuar. Nuk është spital ai, ajo ka qenë Mjekësi Familjare dhe tërë kohën vetëm është meremetu.

Qajo pjesa e ‘Autklavit’ i bie bash në mes të Spitalit, nuk ka shansë këto gypat a çka janë me i qitë jashtë. Ata e kanë qitë me e zbut situatën për një ‘Autoklav’ që është aty e temperaturat e larta që po bëhen brenda aty kanë bërë defekte të shpesha”- deklaroi Arifi.

Ai shtoi se presin një pajisje të re të ‘Autoklavit’ dhe se planifikojnë për ta vendosur në një objekt jashtë spitalit.“

Dje (27.05.2024) e dhamë idenë që me e shpu tavanin dhe me e qitë krejt naltë, punëtorët na thanë që s’munden me dhanë garancion që nuk pikë shiu”- shtoi Arifi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Banorët e Sibovcit e Shipitullës në hall me shpronësimet: Thonë se po u vështirësohet jeta me mbylljen e rrugës

Published

on

Banorët e fshatrave që janë afër hapësira të mihjes së KEK-ut, vazhdojnë të kenë probleme të shumta.

Shipitulla e Sibovci tash janë në hall me mbylljen e rrugës.

Sipas tyre, në këtë formë, jeta po u bëhet e pamundur.

Continue Reading

Infrastrukturë

Qasje e pamundur nëpër objektet publike, sfidat e personave me Aftësi të Kufizuara në Kosovë e Shqipëri

Published

on

Stigmatizimi në shoqëri, mos trajtimi adekuat në institucionet shëndetësore shtetërore dhe mungesa e hapësirave për të gjetur një vend pune, janë vetëm disa prej problemeve me të cilat ballafaqohet personat me aftësi të kufizuara në Shqipëri e Kosovë.

Të dhëna e grumbulluara në Shqipëri e Kosovë tregojnë se institucionet publike nuk ju ofrojnë shërbimet e nevojshme shëndetësore, e madje në shumë prej objekteve të institucioneve publike as nuk është ofruar mundësia për qasje fizike nga këta persona.

Në anën tjetër, një nga sfidat kryesore të identifikuar në Shqipëri është edhe mungesa e infrastrukturës së përshtatshme në shërbimet shëndetësore.

Spitalet dhe qendrat shëndetësore shpeshherë nuk janë të pajisura me rampa dhe ashensorë, duke bërë që personat me aftësi të kufizuara të kenë akses të pamjaftueshëm ose të pamundur në këto ambiente.

“Ende vazhdoj të has probleme në qendrat shërbimeve shëndetësore. Mbaj mend që në një rast ne një zonë tjetër të Tiranës, më është dashur qe të bëj një nga vaksinat në oborrin e qendrës shëndetësore sepse qendra nuk ishte e aksesueshme”- shprehet zonja Lala.

Mënyra e trajtimit të këtyre personave ndikon edhe në aspektin psikologjik. Sipas psikologes Manjola Çollaku, mungesa e këtyre aseteve dhe infrastrukturës, mund të ndikojë negativisht në gjendjen emocionale të personave me aftësi të kufizuara.

“Kufizimet në qasjen në shërbime shëndetësore dhe asistencën sociale, mungesa e mundësive për arsim dhe punësim, si dhe stigma sociale dhe diskriminimi, të gjitha këto mund të përkeqësojnë gjendjen emocionale dhe të rrisin ndjenjën e izolimit dhe mungesës së vetëbesimit, mungesa e infrastrukturës gjithashtu mund të krijojë pengesa për të arritur qasjen në shërbimet dhe resurset që ata kanë nevojë, duke rritur ndjesinë e izolimit dhe ndjenjën e pakënaqësisë me situatën e tyre.”- u shpreh ajo.

Ky artikull është prodhuar me përkrahjen financiare të Bashkimit Europian në kuadër të projektit “Fuqizimi i lajmeve cilësore dhe gazetarisë së pavarur në Ballkanin perëndimor dhe Turqi II”. Përmbajtja e këtij botimi është përgjegjësi e BIRN Kosova dhe në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si qëndrim i Bashkimit Europian./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending