Connect with us

Arkitekturë

Pesë kulla mahnitëse në Maimi, mes tyre edhe të “Zaha Hadid”

Published

on

Zaha Hadid, OMA, BIG, Renzo Piano dhe Herzog & de Meuron kanë përfunduar të gjitha banesat e larta në Miami dhe Miami Beach. Këtu janë të përmbledhura pesë prej tyre, transmeton Ndërtimi.info.

Jade Signature, Miami Beach nga Herzog & de Meuron

Firma zviceriane Herzog & de Meuron kanë ndërtuar kullën Jade Signature në një kënd të Miami Beach për të minimizuar hijen në lindje dhe për të rritur sasinë e rrezeve të diellit që marrin rezidencat me fytyrë nga oqeani.

Kulla 57 katëshe është e rrethuar me një “kafaz” të bardhë betoni i cili formon terrasat nga të cilat banorët mund të shijojnë klimën me diell të Floridës.

“ Muret dhe pllakat, elementet kryesore të arkitekturës së kullës, të para së bashku krijojnë një shprehje me teksturë të imët në fasadën e saj” thonë Herzog & de Meuron.

Grove at Grand Bay, Miami nga BIG

Duke shënuar projektin e parë të firmës Bjarke Ingels (BIG), Grove at Grand Bay përfshinë palë të qelqit të ngritura lartë me baza të përdredhura.

“Coconut Grove është një vend special me një shpirt të definuar, kështu që është me rëndësi që Grove at Grand Bay t’i përgjigjet komunitetit të saj me një dizajn që është i respektueshëm dhe i dinjitetshëm” thanë Ingels.

“Parku Tetëdhjetë e shtatë” nga Renzo Piano

Terrasat e mbështjellin ndërtesën në formë ovale të cilën  Renzo Piano sapo e kanë përfunduar në pjesën veriore të faqes ujore të Miami Beach.

E quajtur “Parku Tetëdhjetë e shtatë” ajo përbëhet nga 18 kate të ngritura në kolona duke krijuar hapësirë për një pishinë të jashtme.

“Gjuha që ne kemi dashur t’a përdorim në “Parkun Tetëdhjetë e shtatë” është gjuha e lehtësisë, e ndjenjës së mungesës së gravitetit” kanë thënë Piano.

Muzeu Një Mijë, nga Zaha Hadid në Miami

Muzeu 62 katësh “Një Mijë” i cili gjendet në qytet të Miamit në bulevardin Biscanye, shënon njërin nga ndërtesat e fundit në të cilat Zaha Hadid kishte punuar para se të vdiste në vitin 2016.

Rrokaqielli është I detajizuar me forma të lakuara dhe dredha-dredha. Fasadat e qelqit janë të bashkuara me një “exoskeleton” të përforcuar me fije qelqi.

 Parku Grove nga OMA

Parku Grove i OMA-s është një kompleks i tri objekteve 23 katëshe. Aty përfshihet kulla rezidenciale Tëo Park Grove dhe Club Residence të cilat janë përfunduar në vitin 2018, dhe godina One Park Grove e cila pritet të përfundojë këtë vit.

Arkitekturë

Rizhvillimi “i shëmtuar” në Liverpool, fiton çmimin për ndërtesën më të keqe të Britanisë

Published

on

Rizhvillimi i Lime Street në Liverpool nga studio britanike Broadway Malyan është emëruar ndërtesa e re më e keqe në vend në Kupën Carbuncle të këtij viti.

Organizuar nga revista e Mbretërisë së Bashkuar The Fence, gjyqtarët zgjodhën rizhvillimin e Lime Street si “ndërtesën e re shumë të keqe në Britani”, që kur konkursi u zhvillua për herë të fundit në 2018.

“Që nga shikimi i parë, dy nga paneli ynë e kishin këtë si përzgjedhjen e tyre numër një, dhe ndërsa lista e gjatë u ngushtua në një listë të ngushtë, kjo pjesë e tmerrshme e fatkeqësisë arkitekturore vazhdoi të qëndronte jashtë,” tha The Fence në njoftimin e çmimit.

Përfunduar në vitin 2019, dizajni i rizhvillimit të Broadway Malyan përmban panele metalike të gdhendura që përfshijnë një fasadë të rrugës që çon nga stacioni i trenit Liverpool Lime Street.

Panelet e gdhendura përshkruajnë ndërtesat shekullore që u shkatërruan për t’i hapur rrugë rizhvillimit, i cili tani përmban një hotel dhe strehim studentësh.

I ringjallur nga The Fence për vitin 2024, Carbuncle Cup synon të identifikojë ndërtesat më të këqija të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo u drejtua çdo vit midis 2006 dhe 2018 nga revista e arkitekturës Building Design (BD)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e kontrollit: Peizazhet e çuditshme postmoderne të Koresë së Veriut

Published

on

Rrokaqiejt postmodern bashkëjetojnë me monumente socialiste në shtetin e izoluar. Shumë prej fotografive janë të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe nuk kanë datë se kur janë bërë.

Ndërtesat e larta e shumëngjyrëshe shihen përreth një monumenti të vjetër në Phenian në Korenë e Veriut, 11 shtator 2018, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Pamje gjatë natës e distriktit Songhua në lindje të Phenianit, në Korenë e Veriut. Fotoja është publikuar nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA), por nuk ka datë se kur është bërë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë një vizite në një zonë të zhvilluar banimi në rrethin Huaseong në Korenë e Veriut, në këtë foto të publikuar më 6 prill 2024 nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, KCNA.

Pamje e përgjithshme gjatë ceremonisë së hapjes së Fermës së Serës Ryonpho për të shënuar përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve në pushtet, në Korenë e Veriut, në këtë foto pa datë, e cila u publikua më 11 tetor 2022 nga KCNA-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Historia e teknikave të hartimit të hartave në arkitekturë

Published

on

Duke u angazhuar me teknika të ndryshme, hartimi arkitektonik është një hetim ndërdisiplinor në të cilin rrëfimet hapësinore dhe vizuale kryqëzohen për të prodhuar njohuri arkitekturore. Duke ofruar njohuri të zgjeruara për qytetin, hartat alternative shfaqin lidhjen midis topologjisë, hapësirë-kohës dhe kujtesës kolektive për të kuptuar më tej gjërat, konceptet, kushtet, proceset ose ngjarjet që lidhen me atë vend specifik. Si proces i konvertimit të të dhënave në paraqitje hapësinore, hartimi arkitektonik është një hetim urban.

Hartbërja arkitekturore është tregimi i hapësirave kalimtare që shpalosen në kohë brenda sferave urbane. Mënyrat e rrëfimit hartografik janë shfaqur, evoluar dhe avancuar në kërkim të një kuptimi më të thellë hapësinor të qytetit që nga fillimi i praktikës arkitekturore. Megjithatë, ky artikull ka të bëjë me hartën moderne hapësinore dhe teknikat alternative të krijimit të hartave.

E përmendur si puna pioniere në hartimin hapësinor modern nga Felix Mayer, The Nuova Pianta di Roma dokumenton të gjitha ndërtimet e qytetit me një metodë të veçantë por me ndikim. Duke përdorur një perspektivë ortogonale në planimetrinë e tij të figurës, me përdorimin e çeljes dhe konturimit të detajuar, Nolli arrin të krijojë një fluks midis ndërtesave dhe rrugëve, shesheve dhe oborreve të lëna në të bardhë. Përtej regjistrimit të hapësirave pozitive dhe negative, dallimi midis ndërtesave antike dhe postantike dhe dallimet në lartësi midis strukturave tregohen thellësisht.

Hartbërja arkitekturore në studimin e hapësirës shkon përtej përshkrimit të gjendjes ekzistuese; në të kundërt, është një shprehje imagjinative e angazhimit brenda procesit hartografik. Një shembull i jashtëzakonshëm i një angazhimi të tillë mund të shihet në hartën kognitive të Guy Debord, një seri hartash ose udhërrëfyes psikogjeografikë të Parisit, që ilustron leximin e alternuar të qytetit dhe mënyrën e rrëfimit të realitetit të tij imagjinativ. Hartat janë rezultate të të dhënave të Debordit për bredhjet e tij përgjatë qytetit.

Një teknikë bashkëkohore për krijimin e hartave është shtresimi, i cili përfshin mbivendosjen e shtresave të ndryshme të pavarura mbi njëra-tjetrën. Sipas Corner, fokusi i ngushtë i masterplanit të vetëm ose i planit të zonimit, të cilat të dyja grupojnë, prioritizojnë dhe izolojnë elementët përbërës të tyre, nuk mund të japin një thellësi dhe kompleksitet të tillë. Çdo shtresë ka një kornizë, informacion dhe strukturë organizative specifike për përdorimin ose funksionin e synuar.

Nga ana tjetër, një larmi e konsiderueshme burimesh në internet përfshijnë cadmapper.com, mapacad.com dhe schwarzplan.eu, osm2world.org dhe Google Earth përdoren shumë në metodat e hartimit të hartave që mundësojnë përfaqësime me cilësi të lartë në hartimin e hartave arkitekturore. Arritjet në teknologji dhe përparimet në AI do të lejojnë dizajnerët urbanë, arkitektët, arkitektët e peizazhit dhe studentët e fushave të tejkalojnë teknikat e hartimit të hartave dhe të shtyjnë kufijtë e krijimtarisë në mënyrat e përfaqësimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending