Connect with us

Art

Përurohet skulptura e Leotrim Ahmetit, i vrarë gjatë luftës nga forcat serbe

Published

on

Në 25-vjetorin e çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë, raporton Ekonomia Online. Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, tha se krahas shtatores së kryekomandantit legjendar, Adem Jashari, sheshi i këtij qyteti do ta mbajë edhe shtatoren e Leotrimit shtatëvjeçar që përfaqëson çdo viktimë të vrarë në luftën e Kosovës.

“Në këtë datë në shënojmë dy momente të rëndësishme: ditën e çlirimit të Skenderajt dhe ditën e përkujtimit të dëshmorëve dhe martirëve të komunës sonë. Pa mbështetjen e shteteve mike, Kosovës vështirë do t’i vinte liria që ka pritur me shekuj. Kjo pjesë e sheshit të qytetit tonë nga sot do të personifikohet nga dy figura që u bënë të njohura me historinë e tyre. Nga Adem Jashari që personifikon trimërinë dhe guximin e trimave të UÇK-së duke dhënë jetën në shërbim të lirisë së popullit shqiptare për liri dhe nga Leotrim Ahmeti që përfaqëson çdo viktimë të vrarë në luftën e Kosovës. Pyetja e vetme që shtrohet më adresën e është se çfarë faji pati Leotrimi. Ai si 7 vjeçar në qendër të Skenderajt do të na ligjëroj mbi konventën e OKB-së për të drejtat e fëmijëve”, ka thënë ai.

Profesor Nusret Pllana, fjalimin e tij e filloi duke i përshëndetur të pranishmit me fjalinë e tij të njohur “Ju flet Kosova e lirë.Ai pati kritika për zyrtarët qeveritar pasi nuk kanë ngritur një obelisk për të përkujtuar të gjithë fëmijët e vrarë gjatë luftës.“Drenica djep dhe buka e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, andaj jo rastësisht krimet e para kundër popullit shqiptarë janë bërë në Qirez, Likoshan, dhe Prekaz. Qëndresa ishte buka dhe uji i çdo qytetari i kësaj treve heroike. Askujt tjetër nuk i ka hije 25-vjetori i çlirimit se sa Drenicës”, ka thënë ai.

Në emër të familjes Ahmeti, foli Milaimi, i cili kërkoi që të ndërtohet një obelisk që përkujton të gjithë fëmijët e vrarë. Ai nuk la pa përmendur edhe ish-krerët e UÇK-së në Hagë.“Dhembjes së Leotrimit sot i shtohet edhe më shumë mungesa e çlirimtarëve, e bashkëluftëtareve të Malushit (babait të tij) që po mbahen padrejtësisht në Hagë. Sa e sa Leotrima të tjera anë e mbanë Kosovës ranë që ne sot të gëzojmë e festojmë me dhimbje e krenari. Sot Leotrimi po kthehet në qytetin e tij të lindjes si një shembull i ndërgjegjes botërore të dhimbjes shekullore të shqiptarëve”, u shpreh ai./Media Ndërtimi

Art

Si ka evoluar arti dixhital dhe cilat janë karakteristikat e tij përcaktuese?

Published

on

Duke qenë një nëngrup i artit të medias së re, arti dixhital mishëron çdo praktikë krijuese duke përdorur teknologjinë dixhitale si një pjesë thelbësore të procesit. Duke ofruar mediume dhe stile të ndryshme, ai varion nga fotografia dixhitale, grafika kompjuterike dhe arti me piksel tek format eksperimentale si arti i realitetit të shtuar dhe të krijuar nga AI (AR), duke e bërë natyrën e tij mjaft të ngjashme me shkathtësinë e artit të bukur tradicional.

Brenda tij, artistët zakonisht njihen me një sërë elementësh të artit tradicional si forma, linja, ngjyra, forma, hapësira dhe tekstura, duke sugjeruar njëkohësisht mësimin dhe përdorimin e mjeteve dhe softuerëve dixhitalë. Një qasje e tillë lejon eksperimentimin e teknologjisë me qëllim të shprehjes së ndjenjave, emocioneve dhe këndvështrimeve unike.

Arti dixhital mund të perceptohet jo si një medium i vetëm, por një spektër, brenda të cilit prodhohen shpesh vepra si ilustrime, grafika të animuara, GIF, video, AR dhe pjesë të krijuara nga AI. Këto përparime (së bashku me krijimin e internetit) kanë ndryshuar në mënyrë drastike mënyrën se si ne krijojmë, ndajmë dhe shijojmë artin, duke e bërë atë mediumin më shkatërrues që nga mesi i shekullit të 20-të, duke i dhënë jetë artit nga një perspektivë e re, më personale dhe tërheqëse. , në kuadër të së cilës formohet një kalim i shikuesve nga vëzhgues pasivë në pjesëmarrës aktivë.

Për më tepër, mjetet dhe platformat dixhitale kanë mundësuar bashkëpunimin në kohë reale mes artistëve në mbarë botën. Softuer si Adobe Creative Cloud, Procreate dhe Blender, së bashku me komunitetet në internet dhe mediat sociale, ofrojnë hapësira për artistët që të bashkëkrijojnë, të ndajnë ide dhe të marrin reagime, duke nxitur një komunitet artistik më të ndërlidhur.

Integrimi i teknologjive dixhitale në botën e artit ka ndryshuar ndjeshëm mënyrën se si arti perceptohet, vlerësohet dhe zotërohet. Aftësia për të përmirësuar, printuar dhe ndarë pjesët e artit globalisht ka zgjeruar audiencën, duke lejuar interpretime të ndryshme dhe ekspozim më të madh. Kjo shtrirje e gjerë jo vetëm që rrit ndikimin e veprave individuale të artit, por gjithashtu diversifikon gamën e mendimeve dhe kritikave që ata marrin.

Për shembull, tradicionalistët shpesh vënë në dyshim legjitimitetin dhe vlerën e veprave të artit dixhital për shkak të riprodhueshmërisë së tyre dhe lehtësisë së perceptuar të krijimit. Ekzistojnë gjithashtu shqetësime për ndikimin mjedisor të artit dixhital, veçanërisht në lidhje me konsumin e energjisë dhe mbetjet elektronike.

Rritja e tregut NFT, ndërkohë që ofron mundësi të reja për artistët, është kritikuar për natyrën e tij spekulative dhe paqëndrueshmërinë e mundshme financiare. Pavarësisht këtyre sfidave, arti dixhital vazhdon të zgjerojë kufijtë e shprehjes krijuese me mjete dhe mediume novatore si AI, modelimi 3D dhe arti gjenerues.

Arti dixhital përfshin një gamë të gjerë stilesh dhe mediumesh, duke përfshirë pikturën dixhitale, grafika kompjuterike, artin e krijuar nga AI, artin e realitetit të shtuar (AR) dhe më shumë. Secila prej këtyre drejtimeve i lejon artistët të eksplorojnë teknika të reja dhe të krijojnë vepra që ndërthurin parimet tradicionale të artit me teknologjinë e fundit.

Continue Reading

Art

“Udhët që më njohin”, të mërkurën hapet ekspozita e artistit Rron Qena

Published

on

Filozofisë së tij artistike Rron Qena i rri gjithmonë pranë, duke e formuar nga afër karakterin bashkë me veprat e tij. Nga ky qëndrim ai përsosë stilin e shprehjes figurative dhe qasjes së tij origjinale në pikturë. Akti krijues brenda kornizës së pëlhurës, nëpërmjet tregimit të guximshëm personal synon thellësitë e përjetimit, si përvojë, si kujtesë, si ftesë për komunikim ndërnjerëzor.

Muza e tij mbetet gjithmonë bindja e tij për të bukurën, si model nga i cili nuk i shmangë sytë.

Kapjet e momenteve plotë jetë të pamjeve të lagjeve, të këndeve të qyteteve, portretet me dedikime të njerëzve të dashur, janë apriori vrojtime dhe përceptime të potencialit frymëzues në ambientin që e rrethon deri sa të shkëndijë magjia e frymëzimit.

Është reflektimi elokuent karshi motivit dhe elementeve të cilat e bëjnë peisazhin urban, apo pasqyrojnë psikologjinë e portretit në punimet e tij. Qasja me qëllim njohje dhe studimi më të thellë të gjuhës së ngjyrave, evoluon në mjeshtëri pikturimi dhe e përbën sintaksën vizuele të pikturës së tij./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Kolonia Ndërkombëtare Artistike “Prishtina Art 2024”, hapet sonte në Hotel Grand

Published

on

Edicioni i tetë i Kolonisë Kolonia Ndërkombëtare Artistike “Prishtina Art” do të hapet, sonte, më 4 korrik nga ora 19:00, në hapësirat e Hotelin Grand në Prishtinë.

Mbi 30 artistë ndërkombëtar do të realizojnë vepra arti në këtë ngjarje tashmë tradicionale e cila zhvillohet në kryeqytet.

“Ngjarja më e madhe dhe më cilësore e pikturës në Ballkan” shkruan në posterin e këtij eventi ku kuratore e ekspozitës është artistja turke, Meryem Cvaga dhe menaxher i projektit Musa Prelvukaj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending