Connect with us

Infrastrukturë

Përmbytjet shkaktojnë 10 miliardë dollarë dëme në Pakistan

Published

on

Gjersa Pakistani po kalon nga javë të tëra përmbytjesh të paprecedentë dhe shkatërrues, ai ka filluar të numërojë goditjet në ekonominë e tij.

Shtrirja e plotë e dëmit mbetet për t’u parë, pasi autoritetet presin uljen e nivelit të ujit.

Megjithatë, sipas ministrit të planifikimit të vendit, Ashan Iqbal, vlerësimet e hershme treguan se ato ishin tashmë thellë në të kuqe.

“Unë mendoj se do të jetë e madhe. Deri më tani, (a) shumë herët, vlerësimi paraprak është se është i madh, është më i lartë se 10 miliardë dollarë (USD).

“Parashikimi im është se kjo do të jetë dy deri në tre herë më e lartë se ajo që ne po vlerësojmë.”

Iqbal tha se pothuajse gjysma e të korrave të pambukut të vendit ishin larë nga shirat historikë, një goditje serioze për një vend, sektori i tekstilit të të cilit përbën shumicën e asaj që shet jashtë vendit.

Ndërkohë, dëmtimet e rënda në kulturat e tjera shkaktuan rritje të çmimeve të ushqimeve.

Përmbytjet fshinë gjithashtu infrastrukturën në të gjithë vendin, duke përfshirë një urë të madhe në Pakistanin verior, e cila u shkëput pothuajse plotësisht nga pjesa tjetër e vendit.

Një banor Ali Jan përshkroi se sa shpejt situata u bë e rëndë.

“Po binte shi por jo shumë. Papritur, muri i jashtëm i kompleksit u shemb dhe uji shpërtheu brenda. Mezi ia dolëm të shpëtonim veten. Në kohën kur gratë po dilnin nga shtëpia, uji ishte bërë pothuajse i thellë deri në belin. I evakuuam gratë dhe bagëtitë. Pjesa tjetër është atje për ta parë. ”

Shumë si Jan tani po llogarisin me pasojat e asaj që ministri i ndryshimit të klimës së vendit e quajti një “katastrofë humanitare të shkaktuar nga klima me përmasa epike”.

Të paktën një mijë njerëz janë vrarë javët e fundit, me më shumë se 33 milionë njerëz të prekur – mbi 15% e popullsisë së Pakistanit./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending