Connect with us

Infrastrukturë

Prodhuesit e materialeve të ndërtimit kërkojnë ndihmë

Published

on

Ndikimi i shpenzimeve spirale të energjisë i ka shtyrë prodhuesit e materialeve të rënda të ndërtimit të kërkojnë mbështetje nga qeveria në Mbretërinë e Bashkuar.

Shoqata e Produkteve Minerale (MPA) i ka shkruar kancelarit të thesarit duke i kërkuar që të ndërmarrë veprime për të zbutur ndikimin e rritjes së kostove të energjisë tek anëtarët e saj.

MPA është shoqata tregtare për industritë e agregateve, asfaltit, çimentos, betonit, gurit dimensional, gëlqeres, llaçit dhe rërës silicore.

Ai ka sugjeruar katër hapa që Thesari mund të ndërmarrë për të lehtësuar barrën në rritje për kompanitë e produkteve minerale në Mbretërinë e Bashkuar:

  1. Të lejojnë shtyrjen e përkohshme të pagesave të TVSH-së
  2. Të rivendosni ose zëvendësoni zbritjen e kuqe të naftës për të ulur tarifën e karburantit
  3. Të zgjasin ngrirjen e indeksimit të Taksës së Agregateve përtej prillit 2023
  4. Të merren masa për të trajtuar kostot për industritë me energji intensive (p.sh. çimento dhe gëlqere).

Drejtori i Çështjeve Publike të MPA-së, Robert McIlveen tha se “Anëtarët tanë po shohin rritje shumë domethënëse, të shpejta të çmimeve në kostot e tyre të karburantit dhe energjisë, duke ushtruar presion të madh mbi ta dhe mbi zinxhirët e tyre të furnizimit. Duke pasur parasysh natyrën thelbësore të produkteve të industrisë dhe rolin e tyre themelor në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar, është jetike që kancelarja të adresojë presionet me të cilat përballet sektori”.

“Në fillim të këtij viti, ish-kancelari hoqi të drejtën e industrisë sonë për të përdorur naftë të kuqe. Ndërsa në terma afatgjatë ne jemi të përkushtuar për kalimin në pajisjet jo-naftë, nuk ka alternativa të menjëhershme, kështu që jo vetëm po përballemi me kosto shtesë, por heqja e zbritjes ka rezultuar të jetë shumë e keqe në kohë. Veprimi për shtyrjen e taksës së karburantit dhe TVSH-së do të ishte jashtëzakonisht i dobishëm, ashtu si siguria afatgjate për Taksën e Agregateve. Përparimi i mbështetjes për Industritë Intensive të Energjisë që tashmë është në shqyrtim nga qeveria është gjithashtu jetike.”, vazhdoi MCllveen.

Nadhim Zahawi zëvendësoi Rishi Sunak si kancelar në 5 korrik. Ai pritet gjerësisht të zëvendësohet nga kushdo që do të vendoset si kryeministër i ri javën e ardhshme./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”

Published

on

Ministrja e Ekonomisë dhe Energjisë Artane Rizvanolli ka folur sot në Kuvendin e Kosovës ku ka arsyetuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji.

Rizvanolli ka thënë se si Qeveri kanë marrë disa masa për përballjen me këtë situatë derisa ka dhënë edhe disa këshilla për qytetarët.

Ajo ka thënë se qytetarët duhet t’i izolojnë shtëpitë përpara se të ftohet moti derisa ka potencuar se duhet të ndërrohet edhe mënyra e ngrohjes, pra që të mos shfrytëzohet rryma për ngrohje.

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”, ka thënë ministrja Rizvanolli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending