Connect with us

Infrastrukturë

Cilësia e punimeve për ndërtimin e parkut linear në Prishtinë jashtë rregullave të Komunës!

Published

on

Cilësia e punimeve për ndërtimin e parkut linear në Prishtinë jashtë rregullave të Komunës!

Parku linear i kryeqytetit u përurua, e punimet pë të kishin nisur që nga 2022-ta, kohëzgjatja për to ishte 90 ditë. Fajin për zvarritjen e stërgjatjen e punimve komuna veç kushteve klimatike, po ia lë edhe operatorit ekonomik, për neglizhencën e punimeve dhe punën jo të mirë.

Me kontratën e ndërprerë në dhjetor të 2023-ës, e që u zyrtarizua janarin e 2024-ës, drejtoria e hapësirave publike e parqeve, vendosi edhe të bëjë ndryshime atë të trampolinave që ishte parashikuar , bashkë me sistemin e ujitjes pikë pikë, që nuk ishte paraparë në projekt, raporton magazina televizive “Ju flet Prishtina” në Klan Kosova.

Për ndryshimet e punimeve, se nuk janë në përputhje me planin e paraqitur nga komuna, po thonë edhe nga Iniciativa për Progres. Këta edhe po e akuzojnë të parin e Prishtinës se, nuk ishte edhe aq kërkues në dhënien e llogarisë nga punëkryesit.

“Mbi të gjitha ka arritur që ky park të përurohet, por ajo që vërehet në këtë park është cilësia e punimeve, që nuk është në përputhje me ato të paraqitura nga komuna. Andaj lidhur me këtë, Kryetar i Komunës së Prishtinës, z.Rama, është dashtë që paraprakisht të jetë më kërkues në llogaridhënie, para se t’a përuroj këtë park, në bazë të kompetencave të tij, si mbikëqyrës i administrimit financiar të komunës.”, deklaroi Valmir Ilazi nga Inpo.

Ndonëse mangësitë e parkut i ranë në sy edhe qytetarëve, ata e mirëpritën këtë investim të Komunës. Parku linear, që lidhë lagjen e Matit dhe Ulpianës, me një hapësirë prej 16 mijë metër katrorë, komunës i kushtoi rreth 215 mijë euro./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending