Connect with us

Arkitekturë

Pavioni i Estonisë sfidon krizën e strehimit në Bienalen e Arkitekturës

Published

on

Pavioni i Estonisë në Bienalen e Arkitekturës së Venecias të këtij viti është një apartament me qira me një aktor të gjallë, i cili po kryen rituale të përditshme për të eksploruar sfidat e pronësisë së shtëpisë.

Pavioni i Estonisë në Bienalen e Arkitekturës së Venecias të këtij viti është një apartament me qira me një aktor të gjallë, i cili po kryen rituale të përditshme për të eksploruar sfidat e pronësisë së shtëpisë.

E titulluar Home Stage, ekspozita sfidon kontradiktën e një shtëpie si një hapësirë ​​jetese dhe një pjesë e pasurive të paluajtshme.

Për nëntë muaj, aktorë të ndryshëm do të kalojnë secili nga një muaj duke jetuar në apartament, duke realizuar shfaqje si të shkruara ashtu edhe pa skenar që eksplorojnë tensionet midis këtyre dy funksioneve.

Banorja e parë është Arolin Raudva, e cila po kalon ditët e saj duke bërë kopje të çelësave të vizitorëve, duke medituar, duke luajtur lojëra tavoline me vizitorët, duke pastruar dhe lexuar.

Apartamenti përmban gjithashtu një sërë instalimesh që shtrojnë pyetje të ndryshme për tregun e banesave, nga dhoma e zbrazët deri tek shatërvani i banjës.

Për kuratorët Aet Ader, Arvi Anderson dhe Mari Möldre, të gjithë arkitektë në studion B210 me bazë në Talin, sfondi i projektit është mungesa e politikës së strehimit në Estoni dhe nivelet e larta të pronësisë së shtëpisë.

Një dhomë është e zbrazët, me re pluhuri në dysheme, në lidhje me pronat që janë blerë si investim dhe nuk jepen me qira, për të ruajtur vlerën e tyre.

Në banjë, uji derdhet me lojëra në të gjithë dhomën sikur të ishte një rrjedhje, por zbret në banjë. Kjo nxjerr në pah pyetjet në lidhje me mirëmbajtjen dhe sistemet e shtëpive inteligjente./Media Ndërtimi

Arkitekturë

Prania e padëshiruar e NEOM në Venecia përforcon nevojën për ndryshime rrënjësore

Published

on

Bienalja e Arkitekturës së Venecias këtë vit ishte një moment domethënës – një moment entuziazmi, një moment rinie, një moment për të festuar të ardhmen. Por krahas ngjarjes kryesore, një vizion konkurrues i së ardhmes u prezantua në Venecia, një vizion që kërcënoi të errësojë shkëndijën e Ekspozitës së 18-të Ndërkombëtare të Arkitekturës.

Pothuajse në vijën e syrit të zonës kryesore të bienales, pikërisht përtej Kanalit të Madh, ekspozita e Urbanizmit Zero Gravity e Neom-it shfaqi një “vizion” konkurrues, bombastik për të ardhmen e qyteteve.

E quajtur Laboratori i së Ardhmes, bienalja e arkitekturës e këtij viti synoi të ndriçojë në qendër të vëmendjes temat e dekolonizimit dhe dekarbonizimit duke e vendosur kontinentin e Afrikës në qendër të shfaqjes për herë të parë. Kuratorja Lesley Lokko, gruaja e parë me ngjyrë që drejtoi mbledhjen më të rëndësishme globale të arkitekturës, mblodhi së bashku një shumëllojshmëri qasjesh dhe pjesëmarrësish të pa parë më parë në bienale.

Në mënyrë të përshtatshme, mbi gjysma e 89 pjesëmarrësve në ekspozitën kryesore të Lokkos ishin nga Afrika ose diaspora e saj. Për më tepër, 43 ishte mosha mesatare e të gjithë të përfshirëve dhe ky numër ra më tej – në një mesatare prej 37 – në seksionin e projekteve speciale të kuratorit.

Ekspozita Neom, nga ana tjetër, shfaqi një kontrast të fortë.

Ky etikë thelbësore kuratoriale u përsërit në ekipet që projektuan shumë nga pavionet kombëtare – pavijoni britanik, për shembull, u kurua nga një ekip prej katër personash, të rinj, me ngjyrë – Jayden Ali, Joseph Henry, Meneesha Kellay dhe Sumitra Upham.

Kjo solli një energji rinore në bienale, pasi kontribuuesit synuan të tërhiqnin vëmendjen ndaj çështjeve të shumta, shpesh të rënda, me të cilat përballet bota dhe t’i përballonin ato duke parashikuar shtigje alternative.

Ekspozita Neom, nga ana tjetër, shfaqi një kontrast të fortë. Edhe pse nuk ishte pjesë e programit zyrtar të bienales, shfaqja u caktua për t’u përshtatur me të, duke u hapur për publikun në të njëjtën ditë në një suitë marketingu super të përmasave kushtuar mega-projektit saudit.

Ndërsa Patrik Schumacher, studioja e të cilit Zaha Hadid Architects po punon gjithashtu në Neom, u ankua për mungesën e arkitekturës tradicionale në bienale, ekspozita ishte e mbushur plot me modele në shkallë të gjerë dhe vizualizime të zhvillimit të planifikuar.

Një fotografi zyrtare e shpërndarë gjerësisht e kontribuesve në ekspozitë (sipër) ishte mbresëlënëse në homogjenitetin e saj. Ndërsa vetë Neom është shumë i diskutueshëm për shkak të dëbimeve të raportuara me forcë dhe dënimeve me vdekje të lidhura me projektin që janë kritikuar nga grupet e të drejtave të njeriut, Amnesty International dhe OKB-ja, fotografia shtron pyetje të mëtejshme se kush po e projekton këtë qytet të së ardhmes.

Pra, duhet shtruar pyetja: në cilën anë të linjës do të zbresim? A janë stabilimentet e vjetëruara më të mirat për të dizajnuar qytetet tona të ardhshme? Apo duam një gamë të gjerë zërash të rinj, të shtyrë dhe të larmishëm që formësojnë hapësirat që do të vijnë?

Asgjë nuk e bën rastin për një ndryshim rrënjësor të rojes arkitekturore më mirë se prania e padëshiruar e Neom në Venecia. Kjo është një e ardhme e ndërtuar mbi idetë nga e kaluara – një turmë e fundit për epokën e mjeshtrit, ku forma gjeometrike të paqëndrueshme, fjalë për fjalë përçarëse realizohen në një shkallë të paparë më parë.

Ai kontraston kaq thellë, dhe duke e bërë këtë, thekson pikat e forta të vizionit të Lokkos. Ëndrrat e saj për një të nesërme të pasur dhe vërtet të frymëzuar – një të nesërme që sjell trashëgimi të reja, krijuese nga një grup i gjerë kujdestarësh kulturorë dhe ekologjikë – që të gjithë duhet të shpresojmë ta shohim të realizuar.

Shkruar nga Tom Ravenscroft, redaktori i revistës për arkitekturë dhe dizajn ‘Dezeen’.

 

Continue Reading

Arkitekturë

Ekspozita e Kopenhagës tregon arkitekturën më të mirë dhe më të keqe të qytetit

Published

on

Një ekspozitë është hapur në Qendrën Daneze të Arkitekturës në Kopenhagë, e mbushur me modele që eksplorojnë historinë dhe të ardhmen e ndërtesave dhe peizazheve të qytetit.

‘Copenhagen in Common’ tregon historinë e arkitekturës dhe dizajnit urban të suksesshëm të kryeqytetit danez, por gjithashtu identifikon sfidat me të cilat përballen dizajnerët që punojnë sot në qytet.

Me qytetin e emëruar nga UNESCO si Kryeqyteti Botëror i Arkitekturës për vitin 2023, duke pritur Kongresin Botëror të Arkitektëve UIA në korrik, ekspozita synon jo vetëm të nxjerrë në pah sukseset e qytetit, por edhe problemet e tij.

Në qendër të ekspozitës është një model dixhital që përshkruan zhvillimin e Kopenhagës që nga viti 1947, kur bashkia publikoi strategjinë urbane të Planit Pesë Gishti, deri në ditët e sotme.

Projekte të tjera të paraqitura përfshijnë vizionin e MAST për ndërtesat lundruese dhe Izraelin Plads të projektuar nga COBE, një ish-parkim makinash që u rifitua si një hapësirë ​​për kohën e lirë publike.

‘Copenhagen in Common’ shfaqet në Qendrën Daneze të Arkitekturës nga 5 maji deri më 23 tetor 2023./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Stili brutalist i AMC Multimedia, fitues i Çmimit të Arkitekturës BIG SEE 2023

Published

on

AMC MULTIMEDIA është fituese e Çmimit Grand Prix në kategorinë e ndërtesave kulturore.

Arkitektura e ndërtesës së projektuar nga Maden Group karakterizohet nga një stil brutalist, duke përdorur materiale që karakterizohen në vend si blloqe betoni dhe balte.

Materialet si betoni dhe blloku përfaqësojnë kulturën e ndërtimit në vendin tonë ndër vite.

Trajtimi i materialeve në objekt bëhet duke lënë ngjyrën natyrale të vetë materialit dhe në këtë mënyrë krijohet një ritëm dhe harmoni midis formës së objektit dhe ngjyrës së tij.

Karakteristikë e objektit është se modulet janë krijuar në atë mënyrë që loja hije-dritë të zhvillohet si brenda dhe jashtë objektit.

Çmimet BIG SEE që jepen në kryeqytetin slloven, kontribuojnë në promovimin e arritjeve unike dhe origjinale krijuese në arkitekturë, interier, dru, turizëm, produkte dhe dizajn të modës globalisht./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending