Connect with us

Aktuale

Opozita në Lipjan akuzon kryetarin e komunës për zvarritjen e rrugës me katër korsi

Published

on

Sërish opozita në Lipjan ka reaguar në lidhje me rrugën me katër korsi në Lipjan. Kryetari i komunës Imri Ahmeti, është fajësuar nga subjekti më i madh i opozitës në Lipjan, PDK-ja, për zvarritjen e këtij projekti.

Sipas tyre, nuk është faji i mandatit të kaluar siç pretendon Ahmeti, por ka qenë i përfshirë në këtë projekt në kohën sa ishte kryeshef ekzekutiv i komunës.

“Kryetari i komunës së Lipjanit, po e përfundon mandatin duke u ankuar dhe duke thënë se është problem i qeverisje se kaluar projekti i rrugës me katër korsi. Ky projekt prej 2013-s pasi që e ke marrë mandatin kjo qeverisje nuk i ka vazhduar punimet. Me këtë rast PDK-ja, dega në Lipjan ia rikujtojmë kryetarit Ahmeti se ato objekte banesore për të cilat ka folur publikisht, ai ka qenë i përfshirë personalisht në atë problem derisa ishte kryeshef ekzekutivë i komunës”, thuhet në komunikatë.

Ata gjithashtu kanë kërkuar që të punohet në interes të qytetarëve, duke rikujtuar se janë bërë dy dekada që nga qeverisja e Ahmetit në komunën e Lipjanit dhe ende nuk është përfunduar projekti i rrugës.

“Kërkojmë që ekzekutivi të punojë në interes të qytetarëve por mos ta luan rolin e viktimës në projektin e rrugës me katër shirita sepse për dy mandate nuk arritën ta realizojnë këtë projekt”

“Prandaj qytetarët duhet ta ndëshkojnë këtë keqqeverisje sepse dështimi i këtij projekti milionësh po e dëmton paranë e qytetarëve dhe po ashtu po e vështirëson qarkullimin e tyre në këtë rrugë”, thuhet në komunikatë.

Për realizmin e këtij projekti është njoftuar që nga viti 2012, në kohën sa ishte kryeatar i Lipjanit, Shukri Buja. Projekti u tha se do të kapte vlerën e 1, 7 milionëve dhe u cilësua si projekti më i rëndësishëm në komunën e Lipjanit.

Mirëpo, po bëhen pothuajse një dekadë dhe rruga me katër korsi nuk është përfunduar ende. Mos-kryerja u punimeve është përcjellur me probleme pronësore publike dhe konflikte të tjera financiare.

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending