Connect with us

Arkitekturë

Objekti si skulpturë i fabrikës farmaceutike në Gjermani

Published

on

Në hartimin e tyre për selinë e re për Kirsch Pharma HealthCare GmbH në Wedemark, Gjermani, SAOTA rishikon prototipin industrial gjenerik.

Studio arkitekturore me bazë në Afrikën e Jugut, SAOTA, iu afrua projektit me të kuptuarit se një përgjigje kuptimplote arkitektonike ndaj këtij mjedisi do të kërkonte një ndërtesë që qëndronte si një objekt skulpturor në peizazh, që përhap një ndjenjë prezence dhe identiteti.

Përveç fabrikës, kompania gjithashtu kërkoi një zonë pritjeje dhe zyre që do të artikulonin etikën dhe identitetin e saj duke lidhur së bashku zyrën dhe objektin e prodhimit. Ajo gjithashtu synonte të krijonte një mjedis pune motivues për punonjësit e tij, ndërsa nxit tek ata një ndjenjë krenarie dhe mirëqenie institucionale.

This slideshow requires JavaScript.

Arkitekturë

Biblioteka më e madhe në botë në Shangai ndër projektet më të mira të arkitekturës kineze për vitin 2022

Published

on

Biblioteka e cila u hap këtë vit në Shangai është ndër projektet më të mira të arkitekturës kineze për vitin 2022

Biblioteka më e madhe në Kinë, Shanghai Library East ndodhet pranë Century Park me një formë si një gur i gdhendur.

Ajo është një nga bibliotekat e reja më të mëdha në botë me 115.000 m² dhe është inauguruar në vitin 2022.

Funksioni i saj kryesor si një qendër e artit, kulturës dhe mësimit të drejtuar nga teknologjia pasqyron arsyen e ekzistencës së bibliotekës moderne që ndryshon me shpejtësi.

Në të njëjtën kohë, aludimi i saj për studimin klasik kinez – forma e ndërtesës ngjall shkëmbin e studiuesve të letrarëve të lashtë – e ankoron atë në traditë.

 

Kjo qendër e rëndësishme kulturore për qytetarët e Shangait përqafon idenë e ‘koleksionit në lidhje’ – një hapësirë ​​për të bashkuar njerëzit.

Është dhurata e qytetit për ta”, thotë Chris Hardie, drejtor dizajni dhe arkitekti kryesor për SHL.

Pamja e jashtme e bibliotekës i bën homazh letërsisë së shtypur përmes një simbolizmi edhe më të hollë.

Një motiv abstrakt që përshkruan 15 fotografi të rrotullimeve të mermerit “të shtypura” në panelet e xhamit të fasadës përfaqëson “kopertinën” e bibliotekës.

Të vendosura në breza horizontale me transparencë të ndryshme, këto panele të gdhendura lejojnë që drita të depërtojë thellë në ndërtesë, duke ndriçuar hapësirën dhe, si një libër i mirë, duke ndriçuar mendjen./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Shoqata e Arkitektëve Arabë shpallë fituesit e çmimeve të Arkitekturës në disa kategori

Published

on

Shoqata e Arkitektëve Arabë ka shpallur fituesit e çmimeve të Arkitektëve Arab 2022.

Projektet arkitekturore fituese të këtij viti theksojnë rëndësinë e dizajnit gjithëpërfshirës, ​​duke marrë parasysh qëndrueshmërinë dhe dizajnimin me një përgjigje të ndjeshme ndaj komuniteteve lokale.

Ceremonia dyditore u mbajt në Aman, Jordani dhe mblodhi qindra arkitektë rajonalë, urbanistë, inxhinierë dhe projektues të të gjitha demografive për të eksploruar dhe përfshirë në diskutime rreth arkitekturës dhe të ardhmes së objekteve të ndërtuara.

Juria ka përzgjedhur 17 projekte në 6 kategori: Strehimi Privat; Projekte Strehimi në shkallë të gjerë; Ndërtesat publike; Objekte Arsimore, Kulturore, Muzeale dhe Objekte Arti; Hotele dhe vendpushime, turizëm dhe argëtim, ndërtesa zyrash/komerciale dhe ripërdorim adaptiv, të cilat janë ndërtuar gjatë dhjetë viteve të fundit në vendet arabe.

Gjatë ceremonisë, e cila u mbajt nën mbikëqyrjen e Shoqatës së Arkitektëve Arabë në bashkëpunim me Shoqatën e Inxhinierëve Jordanianë, secili arkitekt i përzgjedhur në listën e ngushtë prezantoi projektin e tij për të diskutuar konceptin e tij dhe vlerën që i sjell funksionit, sitit dhe vendndodhjes së tij përkatëse, dhe komunitetit.

Këta ishin disa nga fituesit e përzgjedhur nga juria e përbërë nga arkitektë arabë dhe ata nga Jordani:

12 Olive Trees House / Elias Khuri Architects

Princess Salma Housing / Bilal Hammad Architects

Domaine Sergermès Oil Mill / Atelier Façila – architectures & paysages

Volubilis Visitor Center / OUALALOU+CHOI

Shaumari Wildlife Reserve / TurathArchitecture & Urban Design Consultants

SMBK House / X-Architects

Continue Reading

Arkitekturë

“Zaha Hadid Architects” me projekt për ndërtimin e objekteve për ekspozita, të cilat mund të ç’montohen dhe riinstalohen në Ukrainë

Published

on

“Zaha Hadid Architects” i është bashkuar delegacionit që përfaqëson qytetin ukrainas të Odesës në Asamblenë e Përgjithshme të 171-të të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave (BIE) në Paris për të paraqitur ofertën ODESA EXPO 2030.

Firma e njohur e arkitekturës po propozon një plan të përqendruar te trashëgimia, për katër pavionet që mund të çmontohen në fund të ekspozitës dhe të ripërdoren në të gjithë Ukrainën si ndërtesa të reja komunale.

Në këtë mënyrë, propozimi adreson një sfidë të përbashkët nga të gjitha ekspozitat me ngjarjet kryesore publike në mbarë botën: të krijojë një ekspozitë të së ardhmes ku asgjë nuk humbet.

Plani fokusohet në një grup prej katër pavijonesh qendrore që mund të shkëputen dhe të riinstalohen si ndërtesa të reja urbane në Ukrainë.

Pas ekspozitës, pavionet e mëdha mund të përdoren për të krijuar 80,000 m² salla ekspozite fleksibël për shfaqje tregtare dhe ngjarje, ngjitur me qendrën e konferencave dhe hotelin e Expo.

Strukturat mund të hiqen plotësisht në mënyrë që i gjithë zona t’i kthehet natyrës, me kënetat e restauruara të integruara në këtë eko-park të ri bregdetar pranë qendrës së qytetit.

Expo do t’u ofrojë vendeve pjesëmarrëse mundësinë për të mbledhur pavionet e tyre nga një komplet ndërtimi me një sistem modular fleksibil.

Kombeve do t’u sigurohen shumë opsione të ndryshme dhe do të inkurajohen të përdorin parime praktike, krijuese dhe miqësore për vizitorët që do t’i lejojnë ata të riinterpretojnë individualisht temën kryesore të EXPO 2030 përmes shprehjes së tyre unike kulturore.

Nëpërmjet një mjeti konfigurues dixhital, vendet pjesëmarrëse do të jenë në gjendje të zgjedhin dhe lidhin komponentë për të ndërtuar pavijonin e tyre dhe për të personalizuar dizajnin e fasadës.

Çdo komponent modular do të përbëjë afërsisht 25% të hapësirës prej 1600 metrash katrorë të një pavioni standard dhe mund të kombinohet me një sërë elementësh të tjerë modularë për të krijuar hapësirën e dëshiruar të ekspozitës për çdo vend.

Pas mbylljes së EXPO 2030, pjesëmarrësit individualë mund të transportojnë modulet e tyre në vendet e tyre të origjinës.

Ata gjithashtu mund të dhurojnë komponentët e pavijonit të tyre për t’u dërguar dhe rimontuar në të gjithë Ukrainën për t’u ripërdorur si kopshte, shkolla, klinika mjekësore ose studio dhe hapësira pune të subvencionuara për industrinë krijuese dhe dixhitale të Ukrainës.

Modulet janë krijuar për t’u futur në maune që transportojnë mallra në Detin e Zi, Detin Azov dhe lumin Dnipro.

Ato mund të dërgohen lehtësisht në qytetet kryesore të Ukrainës, ku do të ripërdoren si infrastrukturë qytetare dhe sociale për komunitetet në të gjithë vendin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending