Connect with us

Tech

Nga 2023 prodhimi dhe transaksionet e kriptovalutave tatohet me 15 për qind në Shqipëri

Published

on

Nga 2023 prodhimi dhe transaksionet e kriptovalutave tatohet me 15 per qind

Të gjitha bizneset që do të licencohen në aktivitetin e prodhimit të kriptomonedhave në Shqipëri, do të tatohen me 15% prej vitit të ardhshëm.

Propozimin e parashikuar në projektligjin e ri për tatimin mbi të ardhurat, ekspertët e cilësojnë një hap të nxituar dhe pa efekt pozitiv në ekonomi. “Ndoshta në ligj le të theksohet por nuk ka efekte sepse në këto momente ne e dimë që 0% e ndërmarrjeve që potencialisht ushtrojnë aktivitet janë të licencuar.

Porsa kohë ne nuk kemi licenca, edhe efekti apo impakti që do të ketë do të jetë zero”, thotë eksperti i ekonomisë Genti Beqiri, raporton Shqiptarja.com

Eksperti Genti Beqiri thekson se përsa kohë nuk ka kompani të licencuara për këtë aktivitet, por nga ana tjetër ka subjekte që punojnë në mënyrë të paligjshme, vendosja e tatimit mund të nxisë më tej informalitetin.

“Ndoshta është e përshpejtuar 15%, sepse ne kërkonim që ky sektor të zhvillohej  të kishim njerëz të interesuar, të regjistruar dhe të formalizoheshin. Vendosja e tatimit 15% vazhdon ti mbaj ato në informalitet dhe nuk do i stimulojë.

Ndoshta ato duhet të ishin pjesë e një ligji më të përgjithshëm por jemi duke i mbajtur në informalitet edhe ato që janë sektor aktualisht duke mos u formalizuar”, shprehet eksperti Beqiri.

Po ashtu do të tatohen të gjitha transaksionet që do të kryejnë bizneset me mjete virtuale.

Sipas projektligjit, kur të ardhurat klasifikohen nga investimet me përjashtim të dividendëve do të tatohen me 15%, ndërsa të ardhurat nga biznesi kanë shkallë të ndryshme tatimi, në varësi të të ardhurave që krijon gjatë një viti.

Prej vitit 2020 në Shqipëri ka hyrë në fuqi ligji “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, që i hap rrugën përdorimit të kriptovalutave në vend, por deri më tani nuk raportohet për asnjë subjekt të licencuar, pavarësisht se policia ka identifikuar raste të ushtrimit të aktivitetit në paligjshmëri./Media Ndërtimi.

Tech

Koreja e Jugut do të ndërtojë qendrën më të madhe të çipave në botë me 230 miliardë dollarë investime

Published

on

Koreja e Jugut thotë se do të ndërtojë një strukturë të madhe për prodhimin e çipave kompjuterikë në zonën më të madhe të Seulit, me rreth 230 miliardë dollarë investime nga gjiganti i çipave të memories Samsung Electronics.

Planet u njoftuan nga presidenti Yoon Suk Yeol të mërkurën dhe u konfirmuan nga gjiganti i elektronikës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Ne do të ndërtojmë ‘grupin me sistem të teknologjisë së lartë’ më të madh në botë në zonën Metropolitane të Seulit bazuar në një investim privat në shkallë të gjerë”, citohet të ketë thënë ai.

Një deklaratë e qeverisë tha se grupi i çipave do të vendoset në provincën Gyeonggi, e cila është pjesë e zonës Metropolitane të Seulit dhe investimi total do të përfundojë në rreth 20 vjet.

Majin e kaluar, Samsung (SSNLF) përshkroi një plan për të derdhur më shumë se 350 miliardë dollarë në bizneset e saj dhe për të krijuar dhjetëra mijëra vende të reja pune deri në vitin 2026. Ai tha se do të investonte kryesisht në bizneset kryesore si prodhimi i çipave dhe biofarmaceutikët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Roboti WasteShark mbledh 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe për 10 orë

Published

on

WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

Një robot i “uritur” për mbeturina kryesisht të plastikës është futur në liqenin Thames në Londër, si pjesë e përpjekjeve që ta mbajnë sa më të pastër ujin.

Bëhet fjalë për robotin WasteShark, roboti i parë i marinës që u fut në lumin e Londrës me aftësinë për të ‘gëlltitur’ deri në 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe të plastikës, transmeton Telegrafi.

Ky “peshkaqen elektrik” është lëshuar në ujë dhe mund të lundrojë 5 kilometra, duke larguar pothuajse çdo shishe të plastikës që është hedhur në ujë.

Kjo përpjekje vjen në kohën kur mbeturinat e plastikës në nivel janë dyfishuar që nga viti 2000, ku vetëm 9 për qind e tyre largohen dhe riciklohen.

Me këtë robot mëtojnë të mbajnë ujërat sa më të pastra dhe të largojnë çdo mbeturinë që mund të ketë rënë në lumin Thames të Londrës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Xiaomi prezanton çelësin e vet digjital me BMW-në si bashkëpunëtor

Published

on

Pasi që Apple e kishte prezantuar veçorinë e saj të Car Key në vitin 2020, konkurrentët nga Android iu përveshën punës dhe prezantuan versionet e tyre të çelësave digjital.

Oppo, OnePlus dhe vivo i prezantuan çelësat e tyre digjital disa ditë më parë duke bashkëpunuar me Nio, dhe tani Xiaomi e zgjodhi BMW-në për ta vënë në funksion veçorinë e tyre.

Gjatë prezantimit të serisë Xiaomi 13 në eventin MWC të këtij viti në Barcelonë, zëdhënësi i kompanisë tha se Xiaomi do ta vinte në dispozicion çelësin e saj digjital tek pronarët e disa modeleve të zgjedhura të BMW-së duke filluar nga gjysma e dytë e këtij viti, raporton Arena EV, transmeton Telegrafi.

Çelësi digjital mund të përdoret për ta mbyllur, hapur e edhe për ta ndezur veturën tuaj. Kjo veçori është veçanërisht e dobishme kur ju duhet që t’ia huazoni dikujt veturën tuaj.

Ju vetëm duhet ta shpërndani çelësin tuaj digjital me ata persona pa pasur nevojë që t’ia huazoni kopjen fizike të çelësit tuaj. Çelësi digjital ka integrimin e njëjtë me Wallet-in e Google dhe me disa platforma të tjera.Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending