Connect with us

Infrastrukturë

New York synon të kufizojë fenomenin e “qiradhënieve afatshkurtra”

Published

on

Në Europë ende po përpiqen, por duke filluar nga ky muaj New York i është bashkuar qyteteve që synojnë të kufizojnë fenomenin e “qiradhënieve afatshkurtra”. Në fakt, një ligj hyri në fuqi këtë muaj, sipas të cilit, pas regjistrimit në një regjistër publik komunal, mund të ofrohen me qira afatshkurtër vetëm banesat ku banojnë personalisht dhe janë realisht strehuesit, d.m.th. pronarët ose qiramarrësit. Jo vetëm: Të ftuarit nuk mund të jenë më shumë se dy.

Për të mbledhur komisione për qiratë afatshkurtra, Airbnb, Vrbo dhe Booking.com do të duhet të sigurohen që kushdo që e vë në dispozicion shtëpinë e tij të ketë marrë autorizimin e nevojshëm. Pritësit që shkelin rregullat mund të përballen me gjoba deri në 5 mijë dollarë për shkelësit e përsëritur dhe platformat mund të gjobiten deri në 1500 dollarë për transaksione që përfshijnë qira të paligjshme.

Rregullat e rrepta, synojnë goditjen e biznesit që ofron në mënyrë efektive apartamente komode me dy dhe tre dhoma gjumi pranë muzeve për familjet, madje edhe mundësinë që njerëzit të japin me qira apartamentin e tyre gjatë fundjavave kur janë larg. Edhe nëse Airbnb, Vrbo dhe operatorë të tjerë mund të vazhdojnë të operojnë në New York, rregullat e reja janë aq të rrepta sa rezultojnë në një “ndalim de facto” të aktivitetit të tyre dhe zhdukjen e mijëra listimeve.

Qiratë afatshkurtra përmes Airbnb dhe platformave të tjera kanë rritur qiratë dhe kanë përkeqësuar krizën e banesave në qytet, sipas autoriteteve lokale. Megjithatë, shumë kritikojnë rregullat e reja dhe akuzojnë qytetin se është përkulur para sektorit të hotelerisë, me rezultat eliminimin e alternativave më të lira për vizitorët.

Por pronarët ekëtyre apartamenteve shprehen se fitimi i tyre është i papërfillshëm në një qytet si New York. Në gusht 2023, portali Inside Airbnb hartoi rreth 43 mijë listime në internet në qytetin e New York-ut, nga të cilat 42% janë dhoma të përbashkëta dhe 56% shtëpi të tëra. Krahasuar me numrin total të shtëpive ekzistuese që janë afërsisht 7.8 milionë.

Vetëm në vitin 2022, reklamat me qira afatshkurtër sollën 85 milionë dollarë në New York. Ndërsa qyteti përfaqëson një pjesë relativisht të vogël të tregut global të Airbnb, rregullat e reja tregojnë se si qeveritë lokale mund të ndikojnë në këtë segment të tregut të qirave me rregulloret lokale dhe ta vënë atë në krizë.

Por cfarë po ndodh në Europë në këtë drejtim. Në korrik, tre vjet më parë, ndalimet u vendosën edhe në Amsterdam: është e mundur t’u jepet shtëpitë me qira turistëve vetëm me leje specifike, maksimumi 4 persona në të njëjtën kohë dhe jo më shumë se 30 ditë në vit. Një limit që Parisi e vendosi në 120 ditë. Berlini kishte ndaluar më parë pothuajse të gjitha institucionet Airbnb, por e miratoi vendimin në 2018.

Në Berlin, ndalimi është hequr, por rregullat strikte mbeten, të zbatuara me gjoba të rënda. Pritësit e Airbnb në qytet duhet të kenë një leje për të marrë me qira një pronë të tërë në një bazë afatshkurtër. Shtëpitë e dyta mund të merren me qira deri në 90 ditë në vit./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Historike! Kontejnerët ‘Made in Kosova’ akomodohen në projektin gjigant të ndërtimit “Stuttgart 21” të STRABAG dhe ZÜBLIN

Published

on

Kontejnerët e prodhuar nga fabrika GAMP, pas eksportimit nga Kosova, tashmë kanë nisur të pozicionohen për nevojat e mega projektit të ndërtimit “Stuttgart 21”.

Kontejnerët e parë të ndërtuar nga GAMP, do të shërbejnë për akomodimin e mijëra punëtoreve të këtij projekti, me nënkontraktor ‘Amiri Bauunternehmen GmbH’.

Kontejnerët e transporti, të bërë kryesisht nga çeliku i fortë, ofrojnë një bazë të qëndrueshme dhe të fortë për ndërtim.

Ato janë të përshtatshme për të krijuar shtëpie, zyre, dyqane, lokale tregtare, restauronte, galeri arti dhe shumë ambiente të tjera banimi.

Projekti “Stuttgart 21”, përfshinë ndërtimin e stacionit nëntokësor me një kalim luginash, si pjesë e projektit në shkallë të gjerë dhe po ndërtohet nga kompanitë gjigante të ndërtimit STRABAG dhe ZÜBLIN.

Gjeografikisht, projekti i ndërtimit ndahet në Kokën Veriore, Sallën e Stacionit dhe Kreun e Jugut. Tuneli Nordkopf DB, i cili do të ndërtohet duke përdorur metodën e ndërtimit të hapur, lidhet me dy tunelet e minuar drejt Feuerbach dhe Bad Cannstatt dhe përfundon me kalimin në sallën e stacionit.

Salla e stacionit, e vendosur midis majave veriore dhe jugore, është 450 m e gjatë dhe 80 m e gjerë dhe ka kulmin arkitekturor të çatisë së guaskës, është thelbi dhe pika fikse e projektit të përgjithshëm “Stuttgart 21”.

Javë më parë, në Lipjan, është përuruar fabrika e kontejnerëve modularë “GAMP”, një investim 7 milionë euro i një kompanie kosovare dhe një gjermane.

Fabrika 7 mijë m² shtrihet në 20 mijë m² në fshatin Konjuh të Lipjanit dhe është arritur të ndërtohet për gjashtë muaj.

Bashkëinvestitori Valon Vataj, pronar i kompanisë “KAWA”, deklaroi se GAMP do të kontribuojë në hapjen e vendeve të reja të punës dhe prodhimet “Made in Kosova”, e cila do të “pushtojë” tregjet ndërkombëtare.

Continue Reading

Infrastrukturë

Pas Konventës së Bernës, 30 organizata mjedisore kërkojnë ndalimin e punimeve në aeroportin e Vlorës

Published

on

30 organizata mjedisore nga “Aleanca e Mesdheut për Ligatina”, një rrjet ndërkombëtar nga 15 shtete kanë kërkuar të ndalohen punimet e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë, duke e konsideruar vijimin e punimeve si “shkatërrimtare për xhevahirin mesdhetar që është shtëpi për 70 specie të rrezikuara, 200 lloje shpendësh apo llojesh endemike”.

Në këtë letër përmenden mundësitë alternative të ndërtimit infrastrukturor, pa dëmtuar mjedisin. Një prej këtyre alternativave përfshin zgjerimin e madhësisë së Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës ose ndërtimin e një hekurudhe të shpejtë për të lidhur jugun e vendit me Tiranën.

“AOS dhe PPNEA kanë propozuar shqyrtimin e vendndodhjeve alternative për aeroportin siç janë Risili, Kafaraj ose Levan, në varësi të një vlerësimi të përshtatshmërisë së mjedisit apo rrezikshmërisë”.

Kjo deklaratë vjen një ditë pas vendimit të Konventës së Bernës, e cila i ka kërkuar autoriteteve shqiptare të pezullonin punimet për ndërtimin e aeroportit të Vlorës brenda zonës së mbrojtur Vjosë – Nartë derisa të kryhet një vlerësim i plotë i ndikimit në mjedis.

Komisioni Evropian, në cilësinë e anëtarit të Komitetit Drejtues të Konventës, e mbështeti vendimin. Të gjitha palët anëtare të Komitetit Drejtues e mbështetën atë unanimisht. Ky vendim është marrë në një mbledhjen e 26 qershorit (2023) të Byrosë së Komitetit Drejtues, por u zyrtarizua në 13 shtator.

Vendimi i Konventës së Bernës çon në tre numrin institucioneve politike europiane që kundërshtojnë ndërtimin e aeroportit, qysh nga çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian (BE). Më herët në korrik të këtij viti edhe Parlamenti Europian kërkoi ndalimin e aeroportit.

Të premten dhe të shtunën e javës së shkuar, organizatat mjedisore protestuan përballë Ministrisë së Mjedisit dhe më pas përballë Kryeministrisë dhe kërkuan zbatimin e Konventës së Bernës, që Shqipëria e ka ratifikuar në janar të vitit 1999.

Zona ku sot po ndërtohet aeroporti i Vlorës, deri në vitin 2021 kategorizohej si zonë e rëndësisë së veçantë, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë (Kategoria V). Planet për ndërtimin e këtij aeroporti kishin nisur prej muajit janar të vitit 2018./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Masterplani i Trojenës ka “harmoninë holistike”

Published

on

Drejtori i projektit LAVA, Lukas Kronawitter, ka përshkruar mendimin pas masterplanit të vendpushimit të skive Trojena që po zhvillohet si pjesë e projektit Neom në Arabinë Saudite.

Duke folur në një panel të fokusuar në Trojena në konferencën Cityscape në Riad, Kronawitter shpjegoi se si projekti synon të kombinojë peizazhin malor me zhvillimet turistike të integruara në peizazh.

Sipas Kronawitter, kjo qasje do të lejojë që zhvillimi turistik, i cili do të përfshijë një vendpushim skish dhe një kullë 330 metra të lartë, të projektuar nga Zaha Hadid Architects, të jetë në harmoni me peizazhin.

E shpallur vitin e kaluar, Trojena është planifikuar si një destinacion turistik në malet e rajonit Tabuk të Arabisë Saudite si pjesë e zhvillimit më të gjerë të Neom.

Masterplani do të ndërtohet rreth një liqeni të madh, të krijuar nga njeriu, i rrethuar nga hotele dhe shtëpi. Krahas liqenit, një mal do të jetë në majë nga një vendpushim skish i projektuar gjithashtu nga LAVA, ndërsa tjetri do të jetë në krye të rrokaqiellit të projektuar nga Zaha Hadid Architects.

/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending