Connect with us

Infrastrukturë

Neom ndan detajet e mundësive të ardhshme me mbi 100 kontraktorë globalë

Published

on

Mbi 100 kontraktorë nga e gjithë bota janë mbledhur në Neom të Arabisë Saudite për t’u informuar mbi ecurinë e punimeve të ndërtimit dhe mundësitë e ardhshme në zonën e posaçme ekonomike.

Kompanitë iu bashkuan një forumi dy-ditor ndërsa Neom kalon në fazën tjetër të portofolit të tij të madh të projekteve që së bashku kapin vlerën e 500 miliardë dollarëve.

Një deklaratë nga Neom tha se forumi erdhi ndërsa kalon në një “fazë të re ekzekutimi”, duke nxitur kërkesën për “aftësi ndërtimi të nivelit të lartë”.

Ai përmendi në mënyrë specifike Linjën, qytetin linear 170 km të gjatë dhe ndërsa nuk përmendi një raport të fundit nga Bloomberg që sugjeronte se projekti ishte zvogëluar, ai deklaroi se ai do të ndërtohej në “faza modulare”, me banorët e parë që mund të shpërngulen në vitin 2030.

Kontraktorëve vizitues iu tregua përparimi në Linjë, si dhe linja hekurudhore e shpejtësisë së lartë që do ta lidhë atë, e quajtur Spine, qyteti port industrial i Oxagonit në Detin e Kuq, destinacioni i turizmit malor të Trojenës dhe Aeroporti Ndërkombëtar Neom.

Veprimtaria përfshinte gjithashtu takime kokë më kokë, gjatë të cilave u diskutuan mundësitë specifike të biznesit ndërsa kontraktorët shfaqën shërbimet dhe aftësitë e tyre.

Forumi priti një përzierje firmash nga Arabia Saudite, së bashku me firmat ndërkombëtare nga Azia, Evropa, Amerika e Veriut dhe Afrika e Veriut.

Fuqia punëtore e ndërtimit në Neom aktualisht është 140,000 dhe pritet të rritet në mbi 200,000 deri në vitin e ardhshëm. Construction Briefing ka raportuar më parë se si kërkesa po rritet në rajon, duke nxitur rekrutimin e profesionistëve më të aftë të ndërtimit nga jashtë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending