Connect with us

Aktuale

Në rajonin e Pejës, vetëm Deçani po i dezinfekton objektet shkollore

Published

on

Pas ndërprerjes së procesit mësimor me urdhër të Qeverisë së Kosovës shkaku i koronavirusit, nga komunat e rajonit të Pejës, vetëm Deçani është duke kryer aktualisht dezinfektimin e të gjitha objekteve shkollore dhe hapësirave përreth objekteve.

Në këtë komunë siç thotë drejtori i Arsimit, Bekim Vishaj, me urdhër të kryetarit të Komunës, Bashkim Ramosaj, ishin bërë përgatitjet për dezinfektim të këtyre objekteve edhe para se të merrej vendimi për ndërprerje të procesit mësimor, raporton Koha.net.

“Kishim planifikuar që dezinfektimi të bëhet pas orëve të mësimit. Por tash pasi u ndërpre mësimi, dje (enjte) kemi filluar dhe llogarisim që sot të përfundojmë dezinfektimin e të gjitha 24 objekteve dhe vendeve shkollore në komunën e Deçanit”, tha ai.

Vishaj tregon se për dezinfektimin e objekteve shkollore nuk kanë pasur nevojë të kontraktojnë operator të specializuar, pasi sipas tij, këtë punë është duke e kryer një grup i përbërë nga zyrtarë komunalë dhe teknikë të shkollave, që janë trajnuar para dy vitesh në këtë fushë nga KFOR-i.

“Vetëm i kemi blerë preparatet e nevojshme dhe ky ekip është duke e kryer dezinfektimin e shkollave. Të shohim edhe situatën si po rrjedh ditët në vazhdim dhe para se të rifillon mësimi, nëse ka nevojë do të kryejmë edhe një dezinfektim të objekteve shkollore”, thotë Vishaj.

Përveç Deçanit, asnjëra prej tri komunave tjera në këtë rajon, Peja, Klina dhe Istogu, nuk janë duke e bërë dezinfektimin e objekteve shkollore, por vetëm pastrimin normal të shkollave me preparate sanitare e higjienike.

“Në objektet e shkollave të komunës së Pejës nuk është duke u kryer dezinfektimi, që duhet bërë përmes kompanive të specializuara. Për këtë punë duhet të vendosë kryetari i komunës”, tha drejtori i Arsimit, Besim Avdimetaj. Shefi i kabinetit të kryetarit të komunës, Durim Sheremeti, tha se kryetari Gazmend Muhaxheri, ende nuk ka vendosur që të dezinfektohen objektet shkollore.

“Të shohim në takimin e nesërm mos po vendoset diçka”, pohoi Sheremeti. Dezinfektimi i objekteve shkollore nuk është duke ndodhur as në komunën e Klinës e as në komunën e Istogut.

“Për momentin vetëm po bëjmë pastrimin e shkollave me preparate sanitare e higjienike, kurse dezinfektimin e objekteve një herë nuk jemi duke i bërë”, ka thënë Enver Gashi, drejtor i Arsimit në KK Klinë. Njëjtë, tha edhe Hajrush Shoshi, drejtor i Arsimit në Istog, duke mos e përjashtuar mundësinë që dezinfektimi i shkollave mund të kryhet ditët në vazhdim.

Procesi mësimor është ndërprerë deri më 27 mars.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending