Connect with us

Arkitekturë

Në Danimarkë dizajnohen kampshtëpizat trekëndëshe “Kvorning”, ngjasojnë me futjen në shpellë

Published

on

Kvorning Design, organizata daneze për praktikë në fushën e dizajnit dhe projektimit mori përsipër sfidën e projektimit, prodhimit dhe ndërtimit të një hapësire mësimi në natyrë, në Kongens Lyngby, Danimarkë.

Të vendosura pranë një zjarri, kampingjet prej druri Kvorning u shfaqën në katër vëllime të mëdha trekëndore, me mundësi strehimi prej tetë persona.

Së bashku, këto struktura kampingu hiper-moderne ripërcaktojnë estetikën e krijimit të klasave tradicionale dhe mundësinë për realizimin e përvojave edukative.

Pasi projekti përfundoi, Kvorning Design nxori dronin e tij për një rrotullim, duke kapur format gjeometrike minimaliste por dinamike të strehëzave.

Faqet e jashtme zbulojnë një mbulesë të errët të mbuluar me panele të hollë druri.

Në të njëjtën kohë, ambientet e brendshme, të veshura tërësisht me dru me ngjyrë të ngrohtë, mbahen të pastra nga çdo mobilje për të maksimizuar përdorimin fleksibël.

Si rezultat, nga këndvështrime të caktuara, klasat trekëndore mburren një dukje si shpella duke nxitur mister se si duket brenda./Media Ndërtimi

Arkitekturë

“Shpatat e kryqëzuara”, kryevepra e re arkitekturore në Katar

Published

on

Arkitektura mbresëlënëse mbizotëron kudo në qytetet luksoze të Katarit, ndaj që një projekt i ri të tërheqë vëmendjen duhet të jetë vërtet i jashtëzakonshëm.

“Katara Towers” është hoteli më i ri në kryeqytetin Doha dhe është bashkëpunim i dy markave hotelesh, Fairmont dhe Raffles. Secili zë gjysmën e ndërtesës prej 300.000 metrash katrorë dhe ekspozon stilin e vet luksoz.

Gjysma e parë e hotelit

Gjysma e hotelit në zotërim nga kompania Raffles, frymëzohet nga artet e bukura dhe në hollet e tij mbizotëron ngjyra e bardhë dhe dritat që rrotullohen në tavan. Në dispozicion të klientëve është një kinema private, me ulëse prej kadifeje të kuqe, ku iu shërbehet ushqim i personalizuar. Hotelit sigurisht nuk mund t’i mungojnë as suitat luksoze dhe një nga më të mëdhatë është suita Raffles, e cila shtrihet në dy kate të hotelit dhe ka pishinën e saj private, ashensorin e brendshëm, sallonin e flokëve dhe madje edhe një hamam.

Bari “Blue Cigar”, është një nga ambientet më interesante të Raffles, me rafte librash të larta deri në tavan. Sapo hyjnë aty, vizitorët pyeten për pijen dhe autorin e tyre të preferuar. Menjëherë, stafi arrin të gjejë kopjen e një libri të rrallë nga ai autor specifik. Ekspertët e librave të rrallë nga e gjithë bota u dërguan në Katar për të ndërtuar këtë bibliotekë mahnitëse. Një nga veprat që ekspozohet aty është dhe botimi më i hershëm i njohur në anglisht i eposit të Homerit “Odisea”.

Gjysma e dytë e hotelit

Gjysma tjetër e “Katara Tower” është në zotërim të kompanisë Fairmont. Sapo hyn në ambientet e tij, stili ndryshon krejtësisht. Koncepti i dizajnit të Fairmont frymëzohet nga jahtet. Dhomat elegante dhe të ngrohta me nuanca të bardha dhe blu, kanë një pamje fantastike nga Gjiri Persik.

Tematika detare duket në çdo detaj, nga llambadarët në formë guaskash te librat me fotografi oqeanesh dhe detesh. Tavolinat, muret dhe pllakat kanë forma klasike nga kultura islamike. Në barin elegant të katit të 33-të, xhami blu dhe i bardhë reflekton dritën e diellit dhe shkëlqimin e shkretëtirës. Dy nga suitat më të shtrenjta të Fairmont, Peregrine dhe Lanner, janë emëruar sipas racave të skifterëve të famshëm të Katarit.

“Katara Tower” u hap zyrtarisht për vizitorët në janar të këtij viti. Megjithatë, para kësaj, ishte në përdorim gjatë Kupës së Botës për zyrtarët e FIFA-s, si dhe anëtarët e familjes mbretërore të Katarit.

Arkitektura e jashtme në formën e dy shpatave të kryqëzuar është dhe tipari më i spikatur i hotelit. Ky simbol është frymëzuar nga stema kombëtare e Katarit dhe mund të shihet kudo, duke filluar nga filxhanët e kafesë e deri te bizhuteritë, por kjo është hera e parë që shfaqet në formën e një ndërtese./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

“E ardhmja e ujit”, tema e ekspozitës portugeze në Bienalen e Arkitekturës së Venecias 2023

Published

on

Pavioni i Portugalisë në Ekspozitën e 18-të Ndërkombëtare të Arkitekturës – La Biennale di Venezia 2023 do të prezantojë projektin e Ardhmërisë Fertile, të kuruar nga Andreia Garcia dhe ndihmës kuratorët Ana Neiva dhe Diogo Aguiar. Projekti synon të trajtojë çështjet e burimeve ujore në shtatë hidrogjeografi portugeze dhe të inkurajojë reflektimin për ndërtimin e një të ardhmeje të qëndrueshme, të barabartë dhe pjellore. Ekspozita do të mbahet në Palazzo Franchetti nga 20 maj deri më 26 nëntor 2023.

Uji, një element thelbësor për jetën njerëzore dhe jonjerëzore, mbart një kuptim metaforik dhe emocional dhe një dimension politik dhe ekonomik. Prandaj, është urgjente të fillohet një dialog publik për ruajtjen, menaxhimin dhe të ardhmen e këtij burimi natyror. Këto çështje janë globale, por manifestohen dukshëm në disa rajone të Portugalisë. “Fertile Futures” fokusohet në shtatë hidrogjeografi, për të cilat arkitektë të rinj, në bashkëpunim me specialistë të fushave të tjera të studimit, paraqesin modele të qëndrueshme të së ardhmes.

Studimet e rasteve në të ardhmen pjellore theksojnë ndikimin e Antropocenit në ujë në zona të tilla si pellgu i Tâmega, Douro Ndërkombëtar, Tagu i Mesëm, Diga Alqueva, lumi Mira, Lagoa das Sete Cidades dhe lumenjtë Madeira. Projekti synon të prodhojë përmbajtje të paprecedentë, duke eksploruar bashkëpunimin strategjik midis praktikës, teorisë dhe edukimit në arkitekturë. Kjo qasje trepalëshe promovon eksperimentimin dhe reflektimin, duke u fokusuar në territorin portugez.

Fertile Futures angazhon arkitektë të rinj në krijimin e zgjidhjeve inovative për rezervuarët e ardhshëm. Arkitektura luan një rol vendimtar në ndërtimin e një të ardhmeje bashkëpunuese, të dekarbonizuar dhe të dekolonizuar jo vetëm në Portugali dhe Venecia, por edhe në mbarë botën. Dialogu përqendrohet rreth temës Laboratori i së Ardhmes, propozuar nga kuratori Lesley Lokko për Ekspozitën e 18-të Ndërkombëtare të Arkitekturës në Venecia. Pjesëmarrja e “Fertile Futures” në këtë diskutim thekson përkushtimin e saj për një të ardhme të qëndrueshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Ruajtja e stilit arkitekturor në Beogradin Brutalist

Published

on

Brutalizmi është një stil arkitekturor thellësisht i ndarë – një nënkategori e lëvizjes moderniste që paraqiste përfundime të zhveshura prej betoni, forma të pazakonta dhe një estetikë padyshim unike.

Teksa rëndësia u shfaqë në Britaninë e Madhe të viteve 1950, shembujt më ikonë të këtij stili arkitekturor gjenden pa dyshim në Evropën Lindore – veçanërisht në territorin e ish-Jugosllavisë.

Duke kërkuar të rindërtonte një vend të prekur shumë nga Lufta e Dytë Botërore, qeveria socialiste ish-jugosllave u përpoq të rindërtonte shtetin, duke nxitur ndërtimin e blloqeve betoni të banimit, qendrave qytetare dhe monumenteve – një identitet vizual i vendosur midis lindjes dhe perëndimit.

Seriali fotografik i Alexey Kozhenkov “Hapësirat për erërat” është një eksplorim i arkitekturës brutaliste të Serbisë së sotme, veçanërisht arkitekturës së periferisë së Beogradit.

Një gamë ngjyrash e heshtur, prania e formave të grumbulluara dhe një ndjenjë dërrmuese e shkallës tipizojnë fotografitë në serinë e Kozhenkov, duke ofruar një pamje ndjellëse në një stil të qëndrueshëm arkitekturor.

Në serinë e Kozhenkov-it shfaqet dukshëm “Beogradi i Ri” – një komunë e Beogradit që paraqet arkitekturën moderniste që të kujton Brasilia dhe Chandigarh. Arkitektët e periudhës së pasluftës së dytë botërore ndërtuan lagje urbane me një mori ndërtesash brutaliste të larta, duke çuar në krijimin e pseudonimit “Blockovi” ose Blloqe, për të përshkruar karakterin arkitektonik të një qyteti që përqafoi të zhveshur- mbrapa, natyra monumentale e arkitekturës brutaliste.

Sidoqoftë, blloqet në vetvete nuk janë monolite në pamje. Konceptet dhe format e vetë blloqeve ndryshojnë nga blloku në bllok, duke krijuar zona dhe lagje urbane shumë të dallueshme, të cilat i përshtaten mirë përdorimit të tyre si hapësira publike – bosh dhe të ftohtë në dimër, por të gjalla dhe dinamike në muajt e verës.

Strukturat e shquara brutaliste në Beograd përfshijnë “Ndërtesën e TV” – një kompleks banimi me një fasadë ekspresive të përbërë nga nxjerrje kuboidale nga muri dhe “Genex Tower” – një pikë referimi artistike, e mirënjohur brutaliste që përmban një kullë rezidenciale dhe tregtare të lidhur. nga një urë dykatëshe.

Ndërtesat e apartamenteve Eastern City Gate gjithashtu shfaqen – një kompleks prej tre ndërtesash apartamentesh, secila prej 28 katesh. Forma trekëndore e ngjashme me hapat krijon një kontrast të thellë vizual me gjelbërimin përreth, dhe ato janë ndërtuar në një rreth, duke bërë që gjithmonë të duket se njëra ndërtesë është midis dy të tjerave.

Kohët e fundit, trashëgimia brutaliste e ish-Jugosllavisë po fiton njohje dhe vlerësim më të gjerë. Në janar të vitit 2021, pjesa qendrore e Beogradit të Ri u shpall monument kulture dhe në janar 2019, fotografitë e një prej ikonëve “Blockovi” – Blloku 23 – u bënë një ekspozitë e përhershme në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut.

Autoritetet e Beogradit po mendojnë gjithashtu hapjen e më shumë pjesëve të një monumenti të shquar brutalist – ndërtesës së qeverisë së Pallatit të Serbisë – e cila aktualisht është e hapur vetëm një herë në vit.

Arkitektura brutaliste e Evropës, nga Polonia në Britani, është e gjerë në shtrirjen dhe diversitetin e saj, por është e diskutueshme në qytetin e Beogradit që stili arkitekturor gjeti vërtet një shtëpi.

Alexey Kozhenkov është një fotograf dhe entuziast i arkitekturës me bazë në Moskë. Ai është një admirues i zjarrtë i formave arkitekturore dhe një udhëtar, duke i mundësuar atij të fotografojë vende nga kënde që rrallë shihen në media. Veprat e tij përmbajnë një kombinim të gjeometrisë dhe atmosferës së menduar dhe njihen si në format online ashtu edhe në median e shkruar.(Archdaily)/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending