Connect with us

Ndërtim

Ndryshimet klimatike po ndikojnë në përdorimin e bambusë në ndërtimtari

Published

on

Druri i bambusë prej mijëra vitesh ka gjetur përdorim në ndërtim në kontinentin e Azisë.

Por në vitet e fundit, ky dru çdo herë e më shumë po shfrytëzohet në zhvillimin e qëndrueshëm të banesave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës por edhe në vende tjera.

Një ndër kompanitë në SHBA që ka vënë në qendër të ndërtimit drurin e bambusë është Bamboo Living.

Kjo kompani me bazë në Havai është e specializuar në ndërtimin e shtëpive prej bambusë dhe ndër të tjerë ka klientë edhe shumë personalitete të njohura të cilët çdo herë e më shumë po i besojnë këtij lloj ndërtimi.

E arkitekti kryesor i kësaj kompanie ndërtimi David Sands tregon arsyet se pse përdorimi i drurit të bambusë është e ardhmja e ndërtimit.

“Bambutë gjigante janë bimë drunore me rritjen më të shpejtë në planet. Këto bimë drunore për vetëm disa muaj mund të arrijnë gjatësinë deri në 100 metra. Dhe duke pasur parasysh shpejtësinë me të cilën bambutë, atëherë krijohet material i jashtëzakonshëm ndërtimi”

Sands thotë se bambuja ka benefite edhe në natyrë.

“Për shkak se është bima me rritjen më të shpejtë, është ndoshta mënyra më e shpejtë natyrore për të nxjerrë dioksid karbonin nga atmosfera jonë. Nëpërmjet fotosintezës, ai merr dioksid karbonin dhe e kthen atë në sheqerna dhe më pas në fibër aktual, mekanizmi i ruajtje së karbonit atmosferik”.

Sipas Sands druri i bambusë ofron siguri të madhe në sektorin e ndërtimtarisë, pasi është material i fortë.

“Është një material tepër i fortë. Në bazë të peshës, është në fakt më i fortë se çeliku, i cili është shumë më i rëndë se i njëjti seksion kryq i bambusë. Bambu ka më shumë se dyfishin e forcës së drurit që përdoret zakonisht për ndërtim, dhe ka një forcë shtypëse të ngjashme me betonin. Ne kemi parë ndërtesat tona të kalojnë nëpër uragane të shumta të kategorisë 5, e poashtu edhe në tërmete të cilat kanë shkuar deri në 6.9 të shkallës Rihter.

Sands foli edhe për rritjen e interesimit për të ndërtuar me drunjë të bambusë. Sipas tij një ndër arsyet kryesore që ka shtyrë njerëzit të investojnë në këtë lloj ndërtimi është ngrohja globale dhe ndryshimet klimatike që po ndodhin./Media Ndërtimi

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending