Connect with us

Aktuale

Punëtorët e ndërtimit janë infektuar gjithandej në botë, puna po ndërpritet

Published

on

Kompanitë e sektorit të ndërtimit dhe organizatat tjera të kësaj industrie po marrin masa të rrepta ndaj kërcënimit të koronavirusit, duke shkallëzuar masa ndaj stafit, pasi përhapja nuk po ndalet. Ndihmë inxhinierëve dhe arkitektektëve po ju kërkohet edhe të adaptojnë hapësira të ndyshme për trajtim. Gjithandej botës po lajmërohen raste të punëtorëve që po infektohen.

“Kompania Gannett Fleming e ka marrë shumë seriozisht këtë kërcënim para se të shndërrohej në pandemi të dukshme dhe ne kemi investuar shumë në përpjekje për të qëndruar në krye të zhvillimit të krizës për t’I mbajtur punëtorët tanë të sigurtë,” tha për median ERN, Robert Scaer, CEO i kompanisë.

Ndër të tjera, Guvernatori Andrew Cuomo i bëri thirrje presidentit Donald Trump që të përdorë korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë amerikane për të “shfrytëzuar ekspertizën e saj, pajisjet dhe fuqinë e njerëzve që të rikonfigurojnë dhe pajisin objektet ekzistuese- si bazat ushtarake ose konviktet e kolegjeve – në mënyrë që të shërbejnë si qendra të përkohshme mjekësore,” ai e bëri këtë thirrje në rubrikën e opinioneve të New York Times.

Diku tjetër, ndërtimi i një residence të re banimi në kampusin e Universitetit Bellingham në Washington, është pezulluar  pasi një nga punëtorët në atë vend rezultoi pozitiv për COVID-19, universiteti raportoi këtë ngjarje me 13 mars. Dy nga punonjësit e tjerë të cilët ishin në kontakt gjatë tërë kohës me punëtorin e infektuar janë vendosur tashmë në vetë-karantinë.

Disa media amerikane raportuan më 13 mars se projekti 1.3 miliardë dollarësh i Google me seli në Londër u mbyll për së paku në periudhën 2 ditore pasi një nga nënkontraktorët rezultoi si i infektuar pozitiv në testin për COVID-19. Në këtë vend punojnë rreth 200 njerëz dhe si i tillë besohet të jetë vendi i parë me madhësi të tillë i prekur nga koronavirusi, thuhet në raporte.

Situata u konfirmua nga kontraktori me qendër në Australi, Lendlease, i cili tha në një deklaratë se punonjësi i prekur “është në izolim … dhe, si masë paraprake, punishtja është mbyllur për dy ditë për të lejuar një pastrim të thellë të objekteve”.

Më 13 Mars, Skanska AB me qendër në Suedi kishte raportuar për një punonjës të infektuar dhe disa të tjerë që shfaqnin simptoma në selin e tyre në Norvegji.

Por, kompania nuk raportoi asnjë ndikim të drejtpërdrejtë në projekte dhe as përçarje të materialeve ose furnizimeve të tjera  ndalesa e mallrave nga Kina. “Sidoqoftë ne jemi duke monitoruar situatën dhe po planifikojmë skenarë të ndryshëm si rënie të prodhimit kinez,” thotë një zëdhënës i kompanisë.

Skanska ndaloi udhëtimet ndërkombëtare për 35,000 punonjësit e saj qysh nga data 3 Mars, por ndalesa 39-ditore e fluturimeve në SHBA për shtetasit evropianë e thirrur nga Presidenti Donald Trump më datë 11 Mars ka shtuar sfidat.

Tregu ynë amerikan përbën një pjesë të madhe të tregut tonë të përgjithshëm. Ne kemi nevojë për t’u takuar, në internet, por edhe ballë për ballë … Kjo është sigurisht më e vështirë këto kohë,” thotë ndër të tjera zëdhënësi.

Që nga fillimi i muajit mars, një ekip i veçantë koordinimi i udhëhequr nga nënkryetari ekzekutiv i burimeve njerëzore të kompanisë ka monitoruar ndikimet e virusit.

Zëdhënësi i kompanisë së dizajnit me qendër në Londër “Arup Group” shprehet se “zyrat tona në të gjithë botën kanë plane emergjente për t’u përballuar me ndërprerjen e tregut dhe ne kemi aktivizuar ato plane ashtu siç kërkohet“.

Ai pranon se “numëri i madh i njerëzve që punojnë nga distanca, në mënyrë të pashmangshme rrit stresin në sistemet tona të IT për sa i përket gjerësisë së grupit, por ne kemi shtuar kapacitete në fushat kryesore strategjike”.

Pasi shkalla e pandemisë u bë e qartë, Arup ngriti një grup drejtues global për të koordinuar veprimet në të gjithë kompaninë.

Rubeela Farooqi, ekonomist amerikan, njëherësh shef në High Frequency Economics, kompani kjo kërkimore në sektorin ekonomik me bazë në New York, parashikon që sektori i ndërtimit ka të ngjarë t’u bashkohet sektoreve tjera në marrjen e ndonjë vendimi madhor për pezullimet e punës  për shkak të shpenzimeve të ruajtjes dhe rihapjes, bazuar në një storje të MarketWatch.

Turmail thotë se AGC po bën “një gamë të gjërave” për të ndihmuar anëtarët e saj, duke përfshirë një faqe online në webin e saj për t’i mbajtur të njoftuar rreth koronavirusit.

Humphreys & Partners Architects, me seli në Dallas, thotë se do të zhvillojë të gjitha takimet vetëm online për 30 ditë, do të kufizojë udhëtimet ajrore dhe do të inkurajojë marrëveshjet e punës nga shtëpia.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Amerika dhe Turqia, partnerë kryesorë të Kosovës për eksport dhe import

Published

on

Kosova vazhdon të këtë deficitin e lartë tregtar. Në muajin janar 2024 deficiti ka shkuar në 319,7 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 291,5 milionë euro në vitin 2023. Eksporti i mallrave në muajin janar ishe 60,3 milionë euro, ndërsa importi 380,0 milionë euro.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten partneri më i rëndësishëm për raporte tregtare me Kosovën.

Amerika përveç si aleat strategjik është edhe partneri kryesor për eksport të mallrave të Kosovës, raporton Revista Monitor.

Në janar të këtij viti, vlera e mallrave të eksportuara me vendet e botës arritën në 20.1 milionë euro, ose 33.4 për qind.

Eksportet e mallrave me këto shtete kanë një shifër simbolike, mirëpo siç bën të ditur Agjencia e Statistikave të Kosovë, partnerë më të rëndësishëm me vendet e botës për eksport ishin SHBA-të me 14,6 për qind dhe Zvicra me 9,3 për qind në muajin janar 2024.

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë se eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 18,4 milionë euro, ose rreth 30,5% e eksporteve të përgjithshme, me një rënie prej 6,9%.

“Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE ishin: Gjermania (8,8%), Italia (4,7%), Holanda (3,1%), etj”.

Ndërsa, importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 164,4 milionë euro, ose 43,3% e importeve të përgjithshme, me një rritje prej 10,1%.

“Importet me pjesëmarrje me të lartë ishin nga: Gjermania (12,8%), Greqia (7,2%), Italia (3,7%), etj.”.

Ndërsa, Turqia edhe këtë vit vazhdon të mbetet partner kryesor për import të mallrave.

Vetëm gjatë muajit janar 2024, importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 158 milionë euro, ose 41.6 për qind.

“Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia (15,4%) dhe Kina (11,3%)”, thuhet në raportin ASK-së për Tregti me jashtë.

Ndërsa, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-s arritën në 21.8 milionë euro, ose 36,1 për qind të eksporteve të përgjithshme, me një rënie prej 16,2 për qind.

“Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-s ishin: Maqedonia e Veriut (12,4%), Shqipëria (11,8%), Serbia (6,3%), Mali i Zi (3,9%)”, thuhet në raportin e ASK-së për muajin janar.

Ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-s arritën në 57,7 milionë euro, ose 15,2% të importeve të përgjithshme, me një rënie prej 5,8 për qind.

“Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Shqipëria (7,6%), Maqedonia e Veriut (4,7%), Serbia (1,9%)”, thuhet në raport.

Ndërkaq, ajo që mbetët shqetësues është se edhe këtë vit ka nis një rënie e vlerës së mallrave të eksportuara në vend.

Eksporti i mallrave në muajin janar të këtij viti kishte vlerën 60.3 milionë euro, ndërsa importi 380 milionë euro, që është një rënie prej 3 për qind për eksport, si dhe një rritje prej 7.4 për qind për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2023.

Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit: 25,4% e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 19,3% e përbëjnë artikuj të ndryshëm të prodhuar; 13,1% e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 8,3% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 6,2% e përbëjnë makineria dhe pajisjet mekanike dhe elektrike, etj”, thuhet në raportin “Statistikat e Tregtisë së Jashtme (STJ), Janar 2024”.

Sipas raportit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 9.9 për qind në muajin janar 2024, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2023, gjegjësisht në vlerë prej 319,7 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 291,5 milionë euro në vitin 2023. Sipas ASK-së, eksporti mbulon importin me 15.9 për qind.

Sipas të dhënave të grupeve kryesore për import: 17,2% e përbëjnë produktet minerale; 11,6% e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 11,6% e përbëjnë makineria dhe pajisjet mekanike dhe elektrike; 11,2% e përbëjnë mjetet e transportit; 9,3% e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, etj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Suedia interesohet për fushën e minierave të Kosovës

Published

on

Suedia interesohet për fushën e minierave të Kosovës

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka pritur sot në takim ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund dhe zëvendësshefin e Misionit, Henrik Riby.

Gjatë takimit, Ministrja Rizvanolli dhe përfaqësuesit e ambasadës suedeze, kanë diskutuan për zhvillimin ekonomik të Kosovës dhe rritjen e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Me theks të veçantë diskutuan për potencialin ekonomik që ofron Kosova në fushën e minierave dhe forcimin e lidhjeve të Kosovës dhe Suedisë në këtë sektor.

Republika e Kosovës qysh nga kohët më të vjetra ka qenë e njohur për pasuritë e saj të nëntokës. Pasuritë minerale të Republikës së Kosovës janë te shumëllojshme në sasi dhe në cilësi dhe kanë rëndësi të madhe ekonomike.

Rezervat e resurseve minerale kryesore janë linjiti me 12.5 miliardë ton,plumbi dhe zinku 59 milionë ton, nikeli 13 milionë ton, boksitet 2.7 milionë ton, magnezitet 4.1 milion ton./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Asahi Glass Company, fabrika më e madhe në botë e qelqit, zgjedh Kosovën për samitin e saj në nivel ballkanik

Published

on

E njohur si AGC, prodhuesi kryesor i xhamit në botë, Asahi Glass Company rrallë zgjedh Kosovën si mikpritëse për Samitin e nivelit ballkanik. Selia evropiane e kompanisë është e vendosur në Belgjikë dhe është e njohur për projektet e rëndësishme globale që përfshijnë xhamin e saj, që shtrihen nga Nju Jorku në Tokio. Z. Ivan Zaykov, menaxher për tregjet ballkanike në AGC Flat Glass në Evropë, e thekson samitin si një nga takimet më të rëndësishme dhe më të vlefshme për fabrikën në lidhje me marrëdhëniet me klientët.

Ai thekson se Kosova tradicionalisht nuk është konsideruar si vend stabil për takime të tilla të nivelit të lartë. Duke marrë parasysh shitjet mbresëlënëse prej 12 miliardë dollarësh të AGC në treg, rëndësia e ngjarjes është parësore, duke inkurajuar pjesëmarrjen e të gjithë aktorëve në biznesin e ndërtimit. Z. Zaykov thekson se zgjedhja e vendit pritës luan një rol të rëndësishëm në suksesin e takimit. Duke e njohur këtë arritje, z. Zaykov ia atribuon suksesin bashkëpunimit efektiv ndërmjet AGC dhe partnerit të tyre GITOR LLC në Kosovë. Ai pranon rezultatet e paparashikuara të tregut të dy viteve të mëparshme, duke ia vlerësuar arritjen e përpjekjeve të përbashkëta me Bledianin, një sipërmarrës vizionar dhe një biznesmen shumë i aftë, si dhe motrën e tij Bleonën.

  1. Zaykov thekson, “Unë angazhohem shpesh në diskutime me Bledin, duke e njohur atë si një biznesmen të frikshëm në kuptimin më pozitiv të termit dhe një sipërmarrës vizionar,” ndërsa shton njohuri për pronarin e kompanisë me bazë në Kosovë. Z. Zaykov thotë se takimi i ardhshëm synon të kapërcejë ngjarjen e një viti më parë duke prezantuar teknologjinë më të fundit globale në ndërtim, veçanërisht në xhami. Fokusi do të shtrihet në diskutimin e politikave të gjelbra evropiane dhe mbarëbotërore, duke shfaqur prezantime mbi ndërtimin e shtëpive pasive dhe qytetet me energji pozitive.

Duke parashikuar mbi 200 të ftuar specialë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Serbia dhe Mali i Zi, z. Zaykov përmend profilet e ndryshme, duke përfshirë biznesmenë, përpunues xhami, arkitektë, inxhinierë, përfaqësues të shtetit dhe stafin drejtues të AGC në Evropë.

 

Continue Reading

Trending