Connect with us

Aktuale

Ndërtimi i më shumë banesave si përparësi për shmangien e pandemive

Published

on

Kur  filloi zbatimi i masave për karantinim dhe kufizimi i lëzivjes, qeveria bënte thirrje “#rri n’shpi”. Pra, gjatë kësaj kohe “shtëpia” na është bërë jashtëzakonisht e rëndësishme. E një vend i rëndësishëm si ky gjithmonë duhet të përfaqësojë relaksim, rehati dhe siguri. Tani, ajo gjithashtu përfaqëson strehimin nga rreziku.

Disa nga ne me shtëpi të lumtura, të sigurta, me hapësira të bollshme po e gjejmë të vështirë të mbyllemi. Po sikur të jetonim në një banesë me vetëm një dhomë gjumi si një familje gjashtë antarëshe? Apo të qëndronim në hapësira ku duhet ndarë një kuzhinë me dhjetë familje të tjera, të paaftë për tu izoluar.

Kriza e strehimit është përhapur mprehtë nga koronavirusi, duke theksuar pabarazitë e një sistemi që është thyer me vite.Një e katërta e shtëpive me qera private nuk e plotesojnë Standardin e Shtëpive të Thella. Një milion njerëz janë në listat e pritjeve të shtëpive të këshillit. Gjithsej 127.370 fëmijë jetojnë në akomodim të përkohshëm. Për familjet në varfëri në Londër, kostot e strehimit arrijnë në një mesatare prej 56 përqind të të ardhurave të tyre neto.

Newham ka shkallën më të lartë të mbipopullimit në vend; shkalla më e lartë e të pastrehëve; dhe numri më i madh i familjeve në akomodim të përkohshëm – më shumë sesa në të gjithë Veriun e Anglisë.

Zyra për Statistikat Kombëtare ka raportuar tani që Neëham ka nivelin më të lartë të vdekshmërisë të shkaktuar nga Covid-19. Strehimi i dobët është një nga arsyet. Mbipopullimi dhe kushtet kur izolimi i tyre është i pamundur, përhapin koronavirusin. Dhe strehimi i dobët përkeqëson problemet e frymëmarrjes që rrisin rrezikun që koronavirusi të jetë me pasoja fatale.

Ndoshta hera e fundit që Britania u përball me një krizë në këtë shkallë, ishte gjatë dy Luftërave Botërore. Pas secilës prej këtyre krizave, qeveritë e kuptuan nevojën për të ndërtuar “shtëpi të përshtatshme për heronjtë” dhe panë strehimin social si ndër zgjedhje kryesore.

Siç kanë argumentuar të tjerët, kur planifikojmë rimëkëmbjen, ne duhet të synojmë zonat me prekje më të dobët si Neëham përmes automjeteve si një “Premium Covid-19”. Dhe kjo do të thotë të investosh në banesa të përballueshme – veçanërisht sociale.

Ndoshta hera e fundit që Britania u përball me një krizë në këtë shkallë, ishte gjatë dy Luftërave Botërore. Pas secilës prej këtyre krizave, qeveritë e kuptuan nevojën për të ndërtuar “shtëpi të përshtatshme për heronjtë” dhe panë strehimin social si kryesor. Tani ne kemi nevojë për të ndërtuar shtëpi për punëtorët e çelësave, dhe për të tjerët në nevojë për strehim.

Po ashtu ka kuptim ekonomik. Ka pasur një rritje të madhe të kërkesave të reja për Universal Credit (UC). Më shumë para të gatshme të qeverisë se kurrë po shpenzohen për elementin e strehimit të UC, duke subvencionuar qiranë. IPPR vlerëson se 13 përqind e fondeve për skemën e mbajtjes së vendit të punës do të paguajnë me qira qiradhënësve të pronarëve privatë. Ne duhet t’i përdorim ato burime në vend që të ndërtojmë shtëpi të reja. Strehimi social është një e mirë publike e cila do të zgjasë për brezat që vijnë.

Ndërsa nevojiten qartë masa afatshkurtra – veçanërisht për të mbrojtur qiramarrësit privatë – Covid-19 na ofron mundësinë për të rishikuar politikën afatgjatë.

Ne mund të shohim sesi shoqëria po bie shkurt dhe guxojmë të rimendojmë se si mund të dukej në të ardhmen. Kështu që, kur kalojmë në rimëkëmbje, duhet të kemi përparësi në ndërtimin e shtëpive sociale: si një e mirë publike, dhe një gur themeli i mirëqenies dhe sigurisë. Kështu që, një ditë, të gjithë mund të kenë një vend për t’a thirrur  “shtëpi”.

Aktuale

Deodorantë, shishe uji plastike…: Çfarë nuk duhet të lini në vetura në ditët e nxehta?

Published

on

Dielli dhe nxehtësia kanë një efekt shkatërrues në disa gjëra që përdorim dhe nuk është e mençur t’i lëmë në vetura.

Duket e arsyeshme të mbani një shishe me ujë në veturën tuaj gjatë një vale të nxehtë. Megjithatë, bisfenoli A dhe ftalat në plastikë, kimikate që veprojnë si lidhës dhe e bëjnë plastikën fleksibël, po shkaktojnë shqetësim tek ekspertët që studiojnë efektet e tyre në shëndetin e njeriut. Lënia e ujit në shishe plastike në një makinë të nxehtë mund të bëjë që këto substanca të lëshohen në ujë, shkruan The Sunday Times.

Nxehtësia e madhe në vetura mund të dëmtojë bateritë e të gjitha pajisjeve që i përdorin, që nga kompjuteri, celularët… Ka edhe shishe me krem kundër diellit, të cilat nuk duhet t’i lini në diell (një paradoks interesant, apo jo?) sepse në disa raste mund të shpërthejnë. Më pas janë të gjitha spërkatjet, nga deodoranti tek llaku i flokëve. Kur temperatura arrin rreth 48 gradë Celsius, presioni në rezervuar rritet mjaftueshëm për të shkaktuar një shpërthim, thonë ekspertët. Kornizat plastike të syzeve të diellit mund të shtrembërohen dhe zbardhen, dhe lentet mund të shtrembërohen.

Disa ilaçe, si antibiotikët, duhen mbajtur në frigorifer. Ilaçet në përgjithësi nuk e tolerojnë nxehtësinë dhe disa prej tyre do të bëhen të papërdorshme pas ekspozimit ndaj temperaturave jashtëzakonisht të larta. Nëse përdorni injeksione adrenaline, dobia e tyre zhduket në automjetet e nxehta. E cila, natyrisht, është çështje jete ose vdekjeje.

Buzëkuqi do të shkrihet në temperatura të larta.

Është dokumentuar se kanaçet e gazrave mund të shpërthejnë kur ekspozohen ndaj nxehtësisë ekstreme. Edhe lëngu i portokallit mund të shpërthejë nëse lihet në makinë për një kohë të gjatë, dhe kjo do të thotë një brendshme ngjitëse…

Lënia e çakmakut të disponueshëm në makina në ditët e nxehta nuk është një ide e zgjuar. Shpërthimi i tyre mund të shkaktojë dëme të mëdha dhe madje të thyejë xhamin e përparmë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Themelohet Oda e Minierave të Kosovës

Published

on

Me ceremoni të mërkurën është bërë hapja e Odës së Minierave të Kosovës që u konsiderua një hap tejet i rëndësishëm për zhvillimin ekonomik, raporton Ekonomia Online.

Themeluesi, Mentor Demi, ka thënë se kjo ceremoni është një hap shumë i rëndësishëm në drejtim të zhvillimit të industrisë së minierave në Kosovë.

Alaudin Kodra, anëtar i Bordit në Odën e Minierave të Kosovës, ka thënë se gjeologjia e Kosovës, është e pasur dhe pikërisht kjo ka qenë një nga arsyet e fillimit të tij për punuar në Kosovë.

“Ligji minerar është ligj i mrekullueshëm i cilësisë së lartë për dallim nga. Pjesa perëndimore e Kosovës është një vazhdimësi e gjeologjisë së Shqipërisë. Kosovës i duhen kompani serioze, dua të iu urojë gjithë të mirat të keni suksese”, ka thënë nder tjera Kodra.

Zëvendësministri i Industrisë, Sipërmarrjes dhe Tregtisë, Mentor Arifaj, ka thënë se kontributi i madh për të ardhur deri te hapja e Odës është për tu vlerësuar.

“Do ta luajë një rol ndërmjet një katalizatori i akterëve të shumtë dhe investitorëve potencial qoftë vendor apo ndërkombëtarë. Oda do ta luajë një rol të rëndësishëm në kuptimin e avancimit duke përfshirë njësi të ndryshme në arenën ndërkombëtare në sektorin e minierave”, ka thënë ai.

Nurten Deva, Rektor i Universitetit Isa Boletini, ka thënë se zhvillimi i industrisë minerare ka një rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik.

“E përgëzojë zotëri Demin për guximin që ka ndërmarrë një hap të tillë për themelimin e një odë nga privatët. Nuk e kanë pas mbështetjen e duhur për të arritur vizionin në planet e tyre strategjike”, ka thënë Deva. Andor Lips, Drejtori jo-ekzekutiv në Western Tethyan Resources, ka thënë se Osat kanë shumë të rëndësishme si një lloj urë lidhëse në mes të investitorëve të huaj dhe institucioneve shtetërore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Gjykata e Apelit anulon vendimin për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit në Vjosë

Published

on

Pas 10 vitesh nëpër procese gjyqsore, banorët e Mallakastrës fituan të parën betejë ligjore për çështjet mjedisore në vendin tonë. Gjykata Administrative e Apelit në Tiranë anuloi të mërkurën vendimin për ndërtimin e hidrocentralit Poçem në lumin Vjosa. Gjykata i dha të drejtë banorëve dhe organizatave mjedisore, duke konfirmuar aktvendimin e plotë të shkallës së parë dhe argumentet e tij në mbështetje të pretendimeve të paditësve.

Vendimi shënon fitoren përfundimtare të çështjes së parë mjedisore të trajtuar nga Gjykata në Shqipëri.

Beteja ligjore ka nisur në dhjetor të vitit 2016 nga EcoAlbania, EuroNatur dhe Riverwatch, së bashku me 38 banorë të fshatit Kutë në Mallakastër. Ata kundërshtuan ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit, duke pretenduar se “procedurat e ndjekura për dhënien e kontratës koncensionare si dhe procesi i konsultimeve me publikun, ishin zhvilluar në shkelje të legjislacionit shqiptar dhe të konventave ndërkombëtare”.

Banorët dhe organizatat fituan betejën e parë në maj të 2017, kur Gjykata Administrative e Shkallës së Parë vendosi në favor të tyre.

Palët e paditura janë Ministria e Mjedisit, Agjencia Kombëtare e Mjedisit, Avokati i Shtetit (në emër të Ministrisë së Energjisë) dhe shoqëria koncesionare (Kovlu Energy), të cilat apeluan vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë.

Pas 8 vitesh Gjykata e Apelit ka vendosur të rrëzojë padinë e tyre dhe të lërë në fuqi vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë.

Ndërkohë që vijonte kjo betje ligjore, banorë dhe organizata mjedisore si EcoAlbania nisën fushatën në mbrojtje të lumit Vjosa “Të shpëtojmë zemrën blu të Evropës”.

Pas një beteje të gjatë, në Mars 2023, lumi Vjosa dhe degët e tij Drino, Bënça, Shushica dhe Kardhiqi, u shpallën Park Kombëtar duke ofruar mbrojtje ligjore edhe nga 45 hidrocentralet e planifikura për t’u ndërtuar në gjithë basenin e Vjosës.

Drejtues i Eco Albania Olsi Nika në një reagim për mediat tha se “edhe pse ky vendim vjen në një tjetër realitet, pas shpalljes së Parkut Kombëtar të Vjosës, ne e konsiderojmë si një arritje për komunitetin, aktivistët dhe avokatët e angazhuar në mbrojtjen e lumit Vjosa, të cilët e kanë ndjekur këtë çështje me rigorozitet dhe vendosmëri”.

Hidrocentrali i Poçemit, ishte aktpadia e parë e një çështjeje mjedisore në Gjykatën Administrative në Shqipëri. Ajo i hapi rrugën shumë çështjeve të tjera mjedisore të ngritura nga organizatat dhe banorët për të kërkuar të drejtën për ruajtjen e pasurive natyrore të vendit.

Avokati i çështjes Vladimir Meçi tha se vendimi përfundimtar përbën një arritje në ndërtimin e praktikës gjyqësore administrative që lidhet me te drejtën mjedisore në Shqipëri.

“E gjithë ecuria e çështjes së kundërshtimit të ndërtimit të HEC-it të Poçemit në rrugë gjyqësore, është një model pioner për të gjithë ata që kanë qenë pjesë e tij, përfshirë Organizatat, komunitetin, ne avokatët por edhe vetë gjykatën”, tha Meçi./Mediqa Ndërtimi

Continue Reading

Trending