Connect with us

Arkitekturë

Muaji tetor, muaj i eventeve të Arkitekturës dhe Dizajnit, 7 festivalet më të mëdha që pritet të mbahen këtë muaj

Published

on

Më në fund pandemia e Covid 19 është dobësuar mjaftueshëm sa duhet që eventet e ndryshme të mbahen të sigurta, dhe kjo nënkupton që edhe festivalet më të mira të arkitekturës dhe dizajnit do të rikthehen.

Këtë tetor, arkitektë, stilistë dhe artitstë ndërkombëtarë pritet të mblidhen në qytetet anembanë botë për të paraqitur koncepte të reja dhe emocionuese, e po ashtu edhe të diskutojnë se si puna e tyre mund të ndihmojë në formimin e së ardhmes.

Ndër eventet arkitekturore që pritet të mbahen në muajin që po hyjmë janë Archtober në Nju Jork apo edhe Seoul Design 2022.

Por cilat janë shtatë festivalet arkitekturore dhe të dizajnit që pritet të mbahen këtë muaj.

Archtober – Nju Jork, SHBA, 1-31 tetor

Festivali i arkitekturës në qytetin e Nju Jorkut rikthehet për vitin e tij të 12-të, duke ofruar leksione, ekspozita të përhapura në të gjithë qytetin në një seri të udhëhequra nga arkitektët. Këtë vit Archtober po feston gjithashtu rihapjen e qytetit dhe aftësinë për të organizuar ngjarje me të ftuar në një vend. Disa nga aktivitetet përfshijnë “Dizajnet e mëdha: Arkitektura në Green-Ëood” duke eksploruar monumentet dhe mauzoleumet e varrezave Green-Ëood, apo edhe “Jeta midis ndërtesave” të Muzeut të Artit Modern, një eksplorim i mënyrës sesi artistët kanë punuar në hapësirat intersticiale të qytetit.

Tallin Architecture Biennale, Estoni, 7 shtator – 31 nëntor

Me temën “E ngrënshme, ose Arkitektura e Metabolizmit”, Bienalja e 6-të e Arkitekturës së Talinit fton audiencën të reflektojë mbi marrëdhëniet mes ushqimit dhe arkitekturës dhe të rimendojë sesi sistemet ushqimore të planetit tonë mund të funksionojnë me kapacitetin e arkitekturës për të kryer proceset metabolike.

10th Architecture Biennale Rotterdam, Holandë, 22 shtator-13 nëntor

Duke eksploruar temën “Është koha”, në edicionin e 10-të i Bienales së Arkitekturës në Roterdam do të prezantohet në një ish objekt për ruajtjen e gazin në zonën e portit perëndimor të qytetit. “Është koha” aludon në presionin në rritje nga koha, dhe lufta për të bërë diçka kundër ndryshimeve klimatike, e cila duhet të bëhet shpejtë. Motoja poashtu fokusohet në kohën dhe shpejtësinë si faktorë vendimtarë në proceset e punës së arkitekturës dhe dizajnit hapësinor.

Seoul Design 2022, Kore e Jugut, 19 tetor-2 nëntor

Organizuar nga Fondacioni i Dizajnit të Seulit dhe vendosur në Dongdaemun Design Plaza të Zaha Hadid Architects, ky event do të prezantojë ekspozita, forume dizajni dhe një treg dizajni që ofron një platformë globale si për dizajnerët në rritje poashtu edhe për ata tashmë të dëshmuar, platformë kjo që shërben për të diskutuar të tashmen dhe të ardhmen e dizajnit.

Biennale Interieur 2022, Belgjikë, 20-24 tetor

Edicioni i 27-të i platformës ndërkombëtare të dizajni Biennale Interieur do të mbahet në Kortrijk të Belgjikës, ku mundësi prezantimi do të kenë talentët e rinjë e poashtu edhe markat e njohura. Përshkrimi i ngjarjes është “Biennale Interieur bashkon markat dhe talentët, duke eksploruar fushën e dizajnit dhe ambienteve të brendshme, jetën, punën dhe kohën e lirë”

Designart Tokyo 2022, Japoni, 21-30 tetor

Duke paraqitur artin, dizajnin, dizajnin e brendshëm dhe modën, Designart Tokyo do të eksplorojë temën “Së bashku” dhe do të përfshijë një ekspozitë të re “risi e gjelbër” që bashkon mobiljet dhe artin nga stilistë, artistë dhe prodhues të rinjë bazuar në konceptin “qëndrueshmëri dhe teknologji”.

Dutch Design Week 2022, Holandë, 22-30 tetor

Tema e Dutch Design Week këtë vit është “Bëhu gati” duke theksuar një ndryshim në mentalitet nga përgatitja në veprim. Ngjarja më e madhe e dizajnit në Evropën Veriore do të bashkojë mbi 2600 stilistë për të shfaqur risitë e fundit përmes ekspozitave, ngjarjeve, leksioneve, ceremonive të çmimeve dhe debateve. Eventi mbahet në zona të ndryshme të qytetit të Eindhoven dhe priten më shumë se 350 mijë vizitorë/Media Ndërtimi

Arkitekturë

Shoqata e Arkitektëve Arabë shpallë fituesit e çmimeve të Arkitekturës në disa kategori

Published

on

Shoqata e Arkitektëve Arabë ka shpallur fituesit e çmimeve të Arkitektëve Arab 2022.

Projektet arkitekturore fituese të këtij viti theksojnë rëndësinë e dizajnit gjithëpërfshirës, ​​duke marrë parasysh qëndrueshmërinë dhe dizajnimin me një përgjigje të ndjeshme ndaj komuniteteve lokale.

Ceremonia dyditore u mbajt në Aman, Jordani dhe mblodhi qindra arkitektë rajonalë, urbanistë, inxhinierë dhe projektues të të gjitha demografive për të eksploruar dhe përfshirë në diskutime rreth arkitekturës dhe të ardhmes së objekteve të ndërtuara.

Juria ka përzgjedhur 17 projekte në 6 kategori: Strehimi Privat; Projekte Strehimi në shkallë të gjerë; Ndërtesat publike; Objekte Arsimore, Kulturore, Muzeale dhe Objekte Arti; Hotele dhe vendpushime, turizëm dhe argëtim, ndërtesa zyrash/komerciale dhe ripërdorim adaptiv, të cilat janë ndërtuar gjatë dhjetë viteve të fundit në vendet arabe.

Gjatë ceremonisë, e cila u mbajt nën mbikëqyrjen e Shoqatës së Arkitektëve Arabë në bashkëpunim me Shoqatën e Inxhinierëve Jordanianë, secili arkitekt i përzgjedhur në listën e ngushtë prezantoi projektin e tij për të diskutuar konceptin e tij dhe vlerën që i sjell funksionit, sitit dhe vendndodhjes së tij përkatëse, dhe komunitetit.

Këta ishin disa nga fituesit e përzgjedhur nga juria e përbërë nga arkitektë arabë dhe ata nga Jordani:

12 Olive Trees House / Elias Khuri Architects

Princess Salma Housing / Bilal Hammad Architects

Domaine Sergermès Oil Mill / Atelier Façila – architectures & paysages

Volubilis Visitor Center / OUALALOU+CHOI

Shaumari Wildlife Reserve / TurathArchitecture & Urban Design Consultants

SMBK House / X-Architects

Continue Reading

Arkitekturë

“Zaha Hadid Architects” me projekt për ndërtimin e objekteve për ekspozita, të cilat mund të ç’montohen dhe riinstalohen në Ukrainë

Published

on

“Zaha Hadid Architects” i është bashkuar delegacionit që përfaqëson qytetin ukrainas të Odesës në Asamblenë e Përgjithshme të 171-të të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave (BIE) në Paris për të paraqitur ofertën ODESA EXPO 2030.

Firma e njohur e arkitekturës po propozon një plan të përqendruar te trashëgimia, për katër pavionet që mund të çmontohen në fund të ekspozitës dhe të ripërdoren në të gjithë Ukrainën si ndërtesa të reja komunale.

Në këtë mënyrë, propozimi adreson një sfidë të përbashkët nga të gjitha ekspozitat me ngjarjet kryesore publike në mbarë botën: të krijojë një ekspozitë të së ardhmes ku asgjë nuk humbet.

Plani fokusohet në një grup prej katër pavijonesh qendrore që mund të shkëputen dhe të riinstalohen si ndërtesa të reja urbane në Ukrainë.

Pas ekspozitës, pavionet e mëdha mund të përdoren për të krijuar 80,000 m² salla ekspozite fleksibël për shfaqje tregtare dhe ngjarje, ngjitur me qendrën e konferencave dhe hotelin e Expo.

Strukturat mund të hiqen plotësisht në mënyrë që i gjithë zona t’i kthehet natyrës, me kënetat e restauruara të integruara në këtë eko-park të ri bregdetar pranë qendrës së qytetit.

Expo do t’u ofrojë vendeve pjesëmarrëse mundësinë për të mbledhur pavionet e tyre nga një komplet ndërtimi me një sistem modular fleksibil.

Kombeve do t’u sigurohen shumë opsione të ndryshme dhe do të inkurajohen të përdorin parime praktike, krijuese dhe miqësore për vizitorët që do t’i lejojnë ata të riinterpretojnë individualisht temën kryesore të EXPO 2030 përmes shprehjes së tyre unike kulturore.

Nëpërmjet një mjeti konfigurues dixhital, vendet pjesëmarrëse do të jenë në gjendje të zgjedhin dhe lidhin komponentë për të ndërtuar pavijonin e tyre dhe për të personalizuar dizajnin e fasadës.

Çdo komponent modular do të përbëjë afërsisht 25% të hapësirës prej 1600 metrash katrorë të një pavioni standard dhe mund të kombinohet me një sërë elementësh të tjerë modularë për të krijuar hapësirën e dëshiruar të ekspozitës për çdo vend.

Pas mbylljes së EXPO 2030, pjesëmarrësit individualë mund të transportojnë modulet e tyre në vendet e tyre të origjinës.

Ata gjithashtu mund të dhurojnë komponentët e pavijonit të tyre për t’u dërguar dhe rimontuar në të gjithë Ukrainën për t’u ripërdorur si kopshte, shkolla, klinika mjekësore ose studio dhe hapësira pune të subvencionuara për industrinë krijuese dhe dixhitale të Ukrainës.

Modulet janë krijuar për t’u futur në maune që transportojnë mallra në Detin e Zi, Detin Azov dhe lumin Dnipro.

Ato mund të dërgohen lehtësisht në qytetet kryesore të Ukrainës, ku do të ripërdoren si infrastrukturë qytetare dhe sociale për komunitetet në të gjithë vendin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Studio britanike e arkitekturës projekton Aeroportin Ndërkombëtar me gjashtë pista të Arabisë Saudite

Published

on

Studio britanike e arkitekturës Foster + Partners është duke projektuar Aeroportin Ndërkombëtar King Salman me gjashtë pista në Riad, i cili do të bëhet një nga aeroportet më të mëdhenj në botë.

I emëruar sipas mbretit të Arabisë Saudite Salman bin Abdulaziz Al Saud, Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Salman do të projektohet nga Foster + Partners dhe do të përfshijë terminalet ekzistuese të emërtuara sipas ish-mbretit Khalid bin Abdulaziz Al Saud.

Krahas Aeroportit Ndërkombëtar King Salman, i cili pritet të strehojë deri në 120 milionë udhëtarë deri në vitin 2030 si një nga aeroportet më të mëdhenj në botë, Foster + Partners po projekton gjithashtu 12 kilometra katrorë objekte rezidenciale dhe rekreative, dyqane me pakicë dhe objekte mbështetëse të aeroportit.

Deri në vitin 2050, kapaciteti i pasagjerëve parashikohet të rritet në 185 milionë udhëtarë, me kapacitet për të përpunuar 3.5 milionë tonë mallra.

Studio tha se aeroporti do të funksionojë si “një qendër globale logjistike, do të stimulojë transportin, tregtinë dhe turizmin dhe do të veprojë si një urë që lidh Lindjen me Perëndimin”.

Sipas studios, dizajni do të marrë në konsideratë identitetin e Riadit dhe kulturën saudite në mënyrë që të krijojë një “përvojë unike udhëtimi”, duke arritur gjithashtu certifikimin LEED Platinum.

Kjo do të arrihet duke fuqizuar aeroportin duke përdorur energji të rinovueshme dhe duke përfshirë “iniciativat e reja të gjelbërta” në dizajnin e tij.

Studioja po harton gjithashtu disa skema që synojnë ndërtimin e turizmit në Arabinë Saudite, duke përfshirë hotelin Southern Dunes dhe një hotel në formë unaze në shtylla si pjesë e Projektit të Detit të Kuq në bregun perëndimor të vendit.

Projektet e mëparshme të hartuara nga studioja në vend përfshijnë një kuartet stacionesh hekurudhore me shpejtësi të lartë në Mekë, Medinë, Xhedah dhe në qytetin ekonomik të mbretit Abdullah./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending