Connect with us

Art

“Moda është një formë arti që është shumë e lidhur me kërcimin”

Published

on

Dizajni i modës i ka rrënjët në mjeshtëri dhe lëvizje, thotë stilistja holandeze Iris van Herpen.

Van Herpen është e njohur për fustanet e saj tërheqëse, eksperimentale që martojnë artin e modës së lartë me teknikat inovative si modelimi 3D, fabrikimi dixhital dhe prerja me lazer.

Mësimi i baletit klasik si fëmijë në fshatin bujqësor Wamel e prezantoi Van Herpenin me ndërveprimin e ndërlikuar midis trupave të kërcimtarëve dhe hapësirës që i rrethon.

Kjo marrëdhënie u rrënjos në “memorien e saj si muskuj” dhe ende përbën bazën për krijimet e saj të modës, shpjegoi ajo.

“Si një balerin, ju me të vërtetë mësoni atë marrëdhënie të ndërlidhur mes jush dhe kërcimtarëve përreth jush, por edhe hapësirës përreth jush,” thotë Van Herpen.

“Ky kërkim i vazhdueshëm është ende me mua në të gjitha dizajnet që bëj tani,” vazhdoi stilistja 38-vjeçare. “Ka të bëjë me eksplorimin e lëvizjes në të gjithë kompleksitetin e saj.”

Materialet e pazakonta që Van Herpen ka përdorur gjatë gjithë karrierës së saj variojnë nga silikoni dhe qelqi, goma dhe metali.

Megjithatë, ajo është më e njohur për përdorimin e printimit 3D në modë dhe shpesh përmendet si një pioniere në industri falë një fustani të printuar 3D që ajo bëri për koleksionin e saj Pranverë/Verë 2010 të quajtur Crystallization.

“Është me të vërtetë përmes kombinimit të mjeshtërisë dhe teknologjive që ne mund të arrijmë një nivel tjetër të lëvizjes,” tha Van Herpen.

“Kjo është arsyeja pse unë jam gjithashtu shumë e etur për të qenë në modë – për të eksploruar botë të reja të transformimit brenda materialitetit,” vazhdoi ajo. “Shpesh shikoj pamjet në mënyrën se si lidhen me trupin”.

Eksplorimi i marrëdhënies midis trupit dhe lëvizjes është shpesh pika e fillimit të koleksioneve të saj të veshjeve, të cilat shfaqen çdo dy herë në vit gjatë Javës së Modës së Lartë në Paris.

Van Herpen, e cila në vitin 2017 u nderua me çmimin Johannes Vermeer – çmimi më i lartë holandez për artet – i përshkruan pjesët e saj si “vallëzimi në marrëdhënie me mbajtësin”.

“Unë me të vërtetë besoj se moda është një formë arti dhe është shumë e lidhur me kërcimin,” tha ajo.

“Shpesh shikoj pamjet në mënyrën se si lidhen me trupin, mënyrën se si i përgjigjen trupit dhe është si lëvizje mikro”, vazhdoi ajo./Media Ndërtimi.

Art

“Kur historitë ndajnë tokën – mbi tranzicionin” në Manifesta 14

Published

on

Puna e Vangjush Vellahut paraqitet në katin e parë të Hotel Grand në ekspozitën tematike nën titullin: “Kur historitë ndajnë tokën – mbi tranzicionin”

Kjo ekspozitë përmban videot e mprehta të Vellahut si dhe dokumentojnë trysninë e prekshme mes vlimit dhe amullisë, frustrimit dhe shndërrimit, të përjetuar nga njerëzit që jetojnë në këso kushtesh të paqëndrueshme.⁠

⁠Protagonistët e studimeve të tij tregojnë rrëfime që ndajnë vendin e tyre dhe ua përvijojnë vizionet se si do të mund të ishte.⁠

Ekspozita e artistit Vangjush Vellahut mund të vizitohet në Hotelin Grand në Prishtinë, në kuadër të aktiviteteve të Bienales Nomade Manifesta 14./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Art

Dua Lipa vizitoi disa ekspozita në Manifesta 14

Published

on

Këngëtarja me famë botërore Dua Lipa ka vizituar disa prej ekspozitave që janë pjesë e Bienales Nomade Manifesta 14.

“Një falënderim i madh për Dua Lipën që vizitoi Manifesta 14 këtë javë! Jemi shumë të lumtur që gjetët kohë për të vizituar ndërhyrjet në Hamami i Madh, Pallatin e Rinisë dhe Sporteve dhe ekspozitën tonë tematike “The Grand Scheme of Things” në Grand Hotel Prishtina.

Lipa është e njohur ndërkombëtarisht jo vetëm për karrierën e saj në këngë, por edhe për punën e saj avokuese për rininë dhe komunitetet kulturore të Kosovës dhe liberalizimin e vizave!”, shkruan në njoftimin e Manifesta 14./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Art

Katari prezanton artin e tij publik dhe shpall vepra të reja përpara Kupës së Botës FIFA 2022

Published

on

Me afrimin e shpejtë të Kupës Botërore të FIFA-s në Katar 2022, Muzetë e Katarit (QM) kanë njoftuar një program të gjerë të artit publik që do të shtrihet gradualisht jo vetëm në kryeqytetin e Dohas, por në të gjithë emiratin e vogël në Gjirin Persik. Siç parashikohet nga QM, hapësirat publike të vendit – parqet, zonat tregtare, stacionet hekurudhore, sheshet e hoteleve, institucionet kulturore, Aeroporti Ndërkombëtar Hamad dhe, natyrisht, tetë stadiumet pritëse të Kupës së Botës 2022 – do të shndërrohen në atë që QM e përshkroi si një “muze i gjerë arti në natyrë” pak përpara festimeve të lidhura me futbollin që pritet të tërheqë mbi një milion vizitorë.

Nisja e programit të artit publik vjen vetëm disa muaj pasi QM njoftoi një tre muze të ardhshëm për Dohën: një kampus arti bashkëkohor i dedikuar nga Alejandro Aravena, një muze arti orientalist i projektuar nga Herzog & de Meuron dhe Muzeu i Autove i Katarit në OMA. Në mars, QM debutoi Muzeun Olimpik dhe Sportiv të Katarit 3-2-1, i projektuar nga arkitekti me bazë në Barcelonë, Joan Sibina, në stadiumin Khalifa International.

E përbërë nga më shumë se 100 vepra arti me shtrirje mesatare, ekstravaganca e artit publik të kohës së FIFA-s do të shfaqë 40 pjesë të reja dhe të porositura që bashkojnë një turmë të madhe veprash – skulptura monumentale, instalime me dritë dhe më shumë – tashmë të dukshme në sferën publike në të gjithë Doha dhe përtej. Siç u përmend nga QM në një njoftim për shtyp, Katari ishte ndër shtetet e para të Gjirit që krijoi një program publik arti, i cili aktualisht përfshin vepra nga Richard Serra, Tom Claaseen, Bruce Nauman, Louise Bourgeois, Urs Fischer, Subodh Gupta dhe të tjerë. Artistët me origjinë nga Katari dhe nga e gjithë Lindja e Mesme – Adel Abidin, Ahmed Al Bahrani, Shouq Al-Mana, Monira Al Qadiri dhe Shua’a Al Muftah për të përmendur vetëm disa – janë të përfaqësuar mirë në koleksionin e artit publik të vendit.

Punime të reja nga pesha të rënda të artit ndërkombëtar nga jashtë rajonit do të zbulohen gjithashtu në javët në vijim, nëse nuk e kanë bërë tashmë. Këta artistë përfshijnë Olafur Eliasson, Jeff Koons, Yayoi Kusama, KAWS, Rashid Johnson, Ernesto Neto, Lawrence Weiner, Faye Toogood, Katharina Fritsch dhe të tjerë.

“Programi i artit publik i Muzeve të Katarit, më shumë se çdo gjë tjetër, shërben si një kujtesë se arti është kudo rreth nesh, nuk kufizohet në muze dhe galeri dhe mund të shijohet dhe festohet nëse do të shkosh në punë, në shkollë apo në shkretëtirë. ose në plazh,” tha Abdulrahman Ahmed Al-Ishaq, Drejtor i Artit Publik i Muzeve të Katarit, në një deklaratë.

Në fillim të kësaj vere, fotografi Iwan Baan kapi veprat ekzistuese të artit publik të Katarit, duke përfshirë disa porosi të sapo instaluara. Vetëm një shije e vogël e asaj që pritet për pjesëmarrësit e Kupës së Botës FIFA 2022 mund të gjendet në galerinë në krye të kësaj faqeje, me vendndodhjen e secilës vepër të renditur në titullin e saj përkatës.

Kupa e Botës FIFA Katar 2022 fillon më 21 nëntor me një ndeshje midis Senegalit dhe Holandës në stadiumin Al Thumama me kafkë afër Aeroportit Ndërkombëtar Hamad./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending