Connect with us

Ndërtim

“Mjerisht, kontraktorët kryesisht fitojnë tenderë duke qenë më të lirët, jo më mjedisorët!”

Published

on

Bota ka një marrëdhënie dashuri-urrejtje me betonin. Nga ana pozitive, lëndët e para për beton janë të bollshme, dhe prodhimi i themeleve dhe strukturave prej betoni janë jashtëzakonisht të lira.

Por nga ana negative, kontributi i betonit në prodhimin global të CO2 është 8% – ose tre gigatonë CO2 të vështirë për t’u imagjinuar. Çdo vit.

Ekziston një konsensus i përgjithshëm që ky nivel duhet të ulet në mënyrë që bota të përmbushë detyrimet e Marrëveshjes së Parisit, COP26, etj. Problemi është se nuk ka alternativa të gatshme (dhe të përballueshme) për konkrete.

Zëvendësimi i betonit me çelik, tulla ose dru nuk është ekonomik dhe i përdorur në sasitë e nevojshme globalisht do të krijonte problemet e veta mjedisore – për shembull, Finlandës do t’i duhej të priste çdo pemë në vendin e saj shumë të pyllëzuar në vetëm disa vjet nëse druri do të ishte për të zëvendësuar betonin.)

Betoni është i lehtë për t’u kritikuar, por i vështirë për t’u zëvendësuar. Dhe ndërkohë që po bëhen përpjekje për ta bërë zinxhirin e furnizimit të betonit më të pastër – duke zhvilluar çeliku pa CO2 për armaturën, për shembull, ose duke mos përdorur furra me qymyr në prodhimin e klinkerit të çimentos – këto nuk kanë gjasa të lëvizin gjilpërën në problemin gjigant të CO2 të betonit.

Duke pasur parasysh sa më sipër, nëse dikush do t’ju thoshte se ekzistonte një teknologji që ekzistonte sot që mund të krijonte ndërtesa betoni me 25% më pak gjurmë CO2, do të mendonit se bota do të hidhej në të. Epo, po – dhe nuk është.

Pra, nëse prodhimi i betonit të parapërgatitur është kaq i mirë në kaq shumë aspekte, pse nuk është më popullor? Mjerisht, përgjigja është se kontraktorët kryesisht fitojnë tenderë duke qenë më të lirët, jo më mjedisorët.

Shtuar kësaj, askush në zinxhirin e vlerës së ndërtimit nuk është përgjegjës për prodhimin e CO2 të një ndërtese.

Ndër ekonomitë kryesore, vetëm Kina po nxit përdorimin e teknikave të ndërtimit të parafabrikuara.

Vetëm përmes legjislacionit të ri do të prishet cikli dëmtues mjedisor i zgjedhjes së betonit insitu. Ironia është se pretendimi i madh për famë e betonit insitu – duke qenë opsioni më i lirë – nuk është vërtet i vërtetë.

Kur merrni parasysh kohët më të shkurtra të ndërtimit, kërkesat më të ulëta të fuqisë punëtore dhe mbetjet më të ulëta, parapërgatitja është lehtësisht e krahasueshme me ndërtimin insitu.

Me klimën që vazhdon të nxehet, teknologjia për të ulur rrënjësisht prodhimin e CO2 nga ndërtimi i betonit ekziston sot./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Danimarka nderon punëtorët që humbën jetën në ndërtimin e stadiumeve të Katarit

Published

on

Futbollistët danezë nuk do të kenë me vete familjarët dhe bashkëshortet në Botërorin e Katar.

Një zgjedhje kjo e ndërmarrë në të njëjtën linjë me pozicionimin që ka marrë prej kohësh Federata Daneze në lidhje me çështjen e të drejtave të njeriut në vendin që do të organizojë turneun.

“Nuk duam të kontribuojmë në rritjen e përfitimeve të Katarit dhe për këtë arsye kemi reduktuar sa më shumë të jetë e mundur numrin e personave që do të jenë në këtë udhëtim”, bënë të ditur nga Federata për të përditshmen “Ekstra Bladet”.

Në ditët e shkuara, Hummel, sponsori teknik i kombëtares daneze, prezantoi fanellat që lojtarët do të veshin në Botëror. Në njërën prej tyre me qëllim janë zbehur simboli dhe logot, pasi, siç u shpjegua, “danezët nuk duan që fanellat e tyre të jenë të dukshme në një turne që u ka kushtuar jetën mijëra personave”, ndërkohë që fanella e tretë do të jetë e gjitha e zezë, në shenjë zie për të gjithë punëtorët që kanë humbur jetën duke punuar për ndërtimin e stadiumeve të Botërorit.

Sipas disa statistikave, 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur duke ndërtuar kantierin e Kupës së Botës 2022

Ndërtimi i vendeve për Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar filloi menjëherë pasi vendit të vogël të Lindjes së Mesme iu dha evenimenti në dhjetor 2010. Që atëherë, më shumë se 6,500 punëtorë ndërtimi migrantë kanë vdekur, sipas një raporti nga The Guardian që mori çuditërisht pak. vëmendje.

Për të ndërtuar shtatë stadiume të reja, një aeroport të ri, dhjetëra hotele dhe një qytet krejtësisht të ri që do të presë finalen e Kupës së Botës, vendi punësoi punëtorë nga, mes vendeve të tjera, India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka. Në 10 vitet që nga fitimi i ofertës së diskutueshme, mesatarisht 12 punëtorë nga këto pesë vende kanë vdekur në javë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bechtel ka nevojë për furnizues për ndërtimin e digës shqiptare prej 600 milionë euro

Published

on

Bechtel dhe UK Export Finance (UKEF) po zhvillojnë një panair furnizuesish në fund të këtij muaji në një përpjekje për të gjetur furnizues në Mbretërinë e Bashkuar për projektin e hidrocentralit të Skavicës në Shqipëri.

Me taksapaguesit britanikë (nëpërmjet UKEF) që sigurojnë përfshirjen e kontraktorit amerikan Bechtel në projektin të Shqipërisë prej 600 milion euro, Bechtel-it i kërkohet t’u bëjë disa punë furnitorëve britanikë (ose të paktën furnitorëve me një zyrë të regjistruar në MB, pavarësisht nga vendbanimi aktual).

Projekti 210 MW Skavica përfshin ndërtimin e një dige rregulluese në lumin Drin në Shqipëri. Projekti po zhvillohet nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), prodhuesi dhe furnizuesi publik i 75% të energjisë elektrike në Shqipëri.

Bechtel po kërkon të takojë kompani në Mbretërinë e Bashkuar që janë të interesuara për të mbështetur ekzekutimin e projektit dhe kanë aftësitë në fushën e inxhinierisë civile, strukturore ose mekanike dhe/ose pajisjeve të ndërtimit.

Një panair furnizuesish po mbahet më 20 dhe 21 tetor 2022 në 1 Great George Street (shtëpia e Institutit të Inxhinierëve Civilë), Londër SW1P 3AA./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Publikohen pamjet nga Ura e madhe e Kukësit, Rama e quan spektakël mbresëlënës

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar pamje nga puna që po bëhet në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën tha se nuk kanë lënë përqeshje pa i bërë kur e ka prezantuar projektin në 3D.

Rama në një postim në Facebook e ka quajtur spektakël mbresëlënës inxhinierik.

“Mirëmëngjesi…. dhe nga puna në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën s’keni lënë përqeshje pa më bërë kur jua tregova në 3D dhe e cila do ta kthejë kalimin e lumit nga një grykë sekëlldisëse shisheje, në një spektakël mbresëlënës inxhinierik, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending