Connect with us

Arkitekturë

Miliarderi Indian ndërton “shtëpinë e bardhë” mbi kullën luksoze

Published

on

Bangalore në Indi është një prej pallateve më luksoze dhe më të larta, të ndërtuara ndonjëherë në botë. Thjeshtë kopje e “shtëpisë së bardhë” që ai ishte ndërtuar mbi një rrokaqiell. Rezidenca i përket Vijay Mallya i cili është kryetari i “United Breweries Group” dhe ka qenë gjithnjë ndër tifozët më të zjarrtë të Indisë.

Vijay Mallya shpalosi planet për të pasur një rezidencë të modeluar pas “shtëpisë së bardhë”  në vitin 2010. Njoftimi nuk u prit mirë, por ai nuk e lejoi asnjë prej tyre ta ndalonte atë të ndërtonte shtëpinë e ëndrrave të tij.

Rezidenca, në majë të Kullës Kingfisher, ishte ende në ndërtim e sipër në vitin 2016 kur problemet financiare u bënë temë e bisedimeve në Indi. Shumë shpejt, Vijay Mallya duhej të ikte nga vendi për në Mbretërinë e Bashkuar duke lënë kështu shtëpinë e tij të papërfunduar.

Rezidenca qiellore e Vijay Mallya është e vendosur në katet e 33 dhe 34 të Kullës Kingfisher dhe mbulon një sipërfaqe prej 40,000 metra katrorë. Është dashur të ketë një bodrum vere, pishinë të ndezur shtëpie, pishinë të pafundmë në natyrë, sallon dhe banjë, palestër dhe një helipad përveç shumë lehtësive të tjera.

Sidoqoftë, mbetet e paqartë se sa prej tyre ishin përfunduar në të vërtetë. Ndërtesa duket se përfundon nga një distancë, por një vështrim nga afër zbulon se shumë nga detajet e shkëlqyera ende mungojnë.

Vijay Mallya është djali i themeluesit të United Breëeries Group, Vittal Mallya. Ai iku në mars 2016 kur huadhënësit dhe agjensitë hetuese u mbyllën në të. Allegedshtë thënë kinse se ai huazoi shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk i ktheu ato. Ai ka kundërshtuar akuzat qysh kur India është përpjekur ta ekstradojë atë nga Mbretëria e Bashkuar. S. N. Naganand, këshilltari i lartë që paraqitej për konsorciumin e huadhënësve, tha: ‘Sipas Ligjit për pastrimin e parave, një urdhër bindjeje do të rezultojë në konfiskimin e pronës nga qeveria.

Nëse pastrimi i parave nuk vërtetohet, borxhi mbetet dhe çfarë do të ndodhë me këtë pronë janë ata (bankat) që do të përpiqen të rimarrin detyrimet. Do të ketë një përpjekje për të shitur dhe rikuperuar taksat dhe të ardhurat nga shitja do të realizohen dhe përvetësohen në drejtim të taksave të tij. Nëse pas kësaj mbetet gjithçka, do t’i jepet. ”

Rezidenca e qiellit u zhvillua nga “Prestige Estates” dhe mbetet e pa kompletuar deri më tani. Ne do të duhet të presim dhe të shohim nëse Vijay Mallya ndonjëherë merr për të jetuar në shtëpinë e tij qiell.

 

https://www.youtube.com/watch?v=SyzsmXIOZ4o

Arkitekturë

Rizhvillimi “i shëmtuar” në Liverpool, fiton çmimin për ndërtesën më të keqe të Britanisë

Published

on

Rizhvillimi i Lime Street në Liverpool nga studio britanike Broadway Malyan është emëruar ndërtesa e re më e keqe në vend në Kupën Carbuncle të këtij viti.

Organizuar nga revista e Mbretërisë së Bashkuar The Fence, gjyqtarët zgjodhën rizhvillimin e Lime Street si “ndërtesën e re shumë të keqe në Britani”, që kur konkursi u zhvillua për herë të fundit në 2018.

“Që nga shikimi i parë, dy nga paneli ynë e kishin këtë si përzgjedhjen e tyre numër një, dhe ndërsa lista e gjatë u ngushtua në një listë të ngushtë, kjo pjesë e tmerrshme e fatkeqësisë arkitekturore vazhdoi të qëndronte jashtë,” tha The Fence në njoftimin e çmimit.

Përfunduar në vitin 2019, dizajni i rizhvillimit të Broadway Malyan përmban panele metalike të gdhendura që përfshijnë një fasadë të rrugës që çon nga stacioni i trenit Liverpool Lime Street.

Panelet e gdhendura përshkruajnë ndërtesat shekullore që u shkatërruan për t’i hapur rrugë rizhvillimit, i cili tani përmban një hotel dhe strehim studentësh.

I ringjallur nga The Fence për vitin 2024, Carbuncle Cup synon të identifikojë ndërtesat më të këqija të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo u drejtua çdo vit midis 2006 dhe 2018 nga revista e arkitekturës Building Design (BD)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e kontrollit: Peizazhet e çuditshme postmoderne të Koresë së Veriut

Published

on

Rrokaqiejt postmodern bashkëjetojnë me monumente socialiste në shtetin e izoluar. Shumë prej fotografive janë të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe nuk kanë datë se kur janë bërë.

Ndërtesat e larta e shumëngjyrëshe shihen përreth një monumenti të vjetër në Phenian në Korenë e Veriut, 11 shtator 2018, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Pamje gjatë natës e distriktit Songhua në lindje të Phenianit, në Korenë e Veriut. Fotoja është publikuar nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA), por nuk ka datë se kur është bërë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë një vizite në një zonë të zhvilluar banimi në rrethin Huaseong në Korenë e Veriut, në këtë foto të publikuar më 6 prill 2024 nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, KCNA.

Pamje e përgjithshme gjatë ceremonisë së hapjes së Fermës së Serës Ryonpho për të shënuar përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve në pushtet, në Korenë e Veriut, në këtë foto pa datë, e cila u publikua më 11 tetor 2022 nga KCNA-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Historia e teknikave të hartimit të hartave në arkitekturë

Published

on

Duke u angazhuar me teknika të ndryshme, hartimi arkitektonik është një hetim ndërdisiplinor në të cilin rrëfimet hapësinore dhe vizuale kryqëzohen për të prodhuar njohuri arkitekturore. Duke ofruar njohuri të zgjeruara për qytetin, hartat alternative shfaqin lidhjen midis topologjisë, hapësirë-kohës dhe kujtesës kolektive për të kuptuar më tej gjërat, konceptet, kushtet, proceset ose ngjarjet që lidhen me atë vend specifik. Si proces i konvertimit të të dhënave në paraqitje hapësinore, hartimi arkitektonik është një hetim urban.

Hartbërja arkitekturore është tregimi i hapësirave kalimtare që shpalosen në kohë brenda sferave urbane. Mënyrat e rrëfimit hartografik janë shfaqur, evoluar dhe avancuar në kërkim të një kuptimi më të thellë hapësinor të qytetit që nga fillimi i praktikës arkitekturore. Megjithatë, ky artikull ka të bëjë me hartën moderne hapësinore dhe teknikat alternative të krijimit të hartave.

E përmendur si puna pioniere në hartimin hapësinor modern nga Felix Mayer, The Nuova Pianta di Roma dokumenton të gjitha ndërtimet e qytetit me një metodë të veçantë por me ndikim. Duke përdorur një perspektivë ortogonale në planimetrinë e tij të figurës, me përdorimin e çeljes dhe konturimit të detajuar, Nolli arrin të krijojë një fluks midis ndërtesave dhe rrugëve, shesheve dhe oborreve të lëna në të bardhë. Përtej regjistrimit të hapësirave pozitive dhe negative, dallimi midis ndërtesave antike dhe postantike dhe dallimet në lartësi midis strukturave tregohen thellësisht.

Hartbërja arkitekturore në studimin e hapësirës shkon përtej përshkrimit të gjendjes ekzistuese; në të kundërt, është një shprehje imagjinative e angazhimit brenda procesit hartografik. Një shembull i jashtëzakonshëm i një angazhimi të tillë mund të shihet në hartën kognitive të Guy Debord, një seri hartash ose udhërrëfyes psikogjeografikë të Parisit, që ilustron leximin e alternuar të qytetit dhe mënyrën e rrëfimit të realitetit të tij imagjinativ. Hartat janë rezultate të të dhënave të Debordit për bredhjet e tij përgjatë qytetit.

Një teknikë bashkëkohore për krijimin e hartave është shtresimi, i cili përfshin mbivendosjen e shtresave të ndryshme të pavarura mbi njëra-tjetrën. Sipas Corner, fokusi i ngushtë i masterplanit të vetëm ose i planit të zonimit, të cilat të dyja grupojnë, prioritizojnë dhe izolojnë elementët përbërës të tyre, nuk mund të japin një thellësi dhe kompleksitet të tillë. Çdo shtresë ka një kornizë, informacion dhe strukturë organizative specifike për përdorimin ose funksionin e synuar.

Nga ana tjetër, një larmi e konsiderueshme burimesh në internet përfshijnë cadmapper.com, mapacad.com dhe schwarzplan.eu, osm2world.org dhe Google Earth përdoren shumë në metodat e hartimit të hartave që mundësojnë përfaqësime me cilësi të lartë në hartimin e hartave arkitekturore. Arritjet në teknologji dhe përparimet në AI do të lejojnë dizajnerët urbanë, arkitektët, arkitektët e peizazhit dhe studentët e fushave të tejkalojnë teknikat e hartimit të hartave dhe të shtyjnë kufijtë e krijimtarisë në mënyrat e përfaqësimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending