Connect with us

Infrastrukturë

Merret vendimi për hartimin e planit rregullues për “Emshirin”, në fokus rritja e koeficientit të tokave

Published

on

Me 47 vota për është miratuar vendimi për fillimin e hartimit të planit rregullues të hollësishëm për Lagjen “Kalabria” në kryeqytet.

Lidhur me këtë vendim, kryetari i Prishtinës Përparim Rama bëri të ditur se plani i mëhershëm është procesuar ad-hoc, sidomos në pjesën e rritjes së koeficientit nga 1.8 në 2.4.

Sipas Ramës, kjo rritje do ndikojë edhe në dendësinë e banorëve në atë zonë.

“Procesin të cilin po e nisim është në të mirën e qytetit, më herët është procesuar koeficienti ad-hoc nga 1.8 në 2.4. Sot po flasim për ngritjen e koeficientit dhe ndikimi që e ka në lagje. Një koeficient 2.4 në atë lagje sjellë dendësi mbi 200 mijë banorë. Duhet të merret parasysh nevoja për shkolla, rrugë, kanalizime”- ka thënë Rama, raporton Kallxo.com.

Tutje, ai potencoi se komuna nuk ka ndaluar dhënien e lejeve në atë lagje pasi aty është ende plani ekzistues.

“Komuna nuk ka ndalur lejet në atë lagje, ekziston një plan rregullues që është në fuqi dhe secili investitor mund të marr leje”- shtoi Rama.Gjatë shqyrtimit të kësaj pike, në sallën e Kuvendit të pranishëm ishin edhe banorë të kësaj lagjeje të cilët iu gëzuan nisjen të hartimit të këtij plani. Qytetarë të kësaj zone kanë protestuar disa herë me kërkesën e tyre për mos shfuqizim të vendimit për rritje te koeficientëve.

Drejtori i Urbanizmit Arbër Sadiki tha se në planin që është shfuqizuar ka pas raste kur janë dhënë leje ndërtimore e më pas janë ridestinuar zonat.

Sipas tij, nuk ka qenë e përcaktuar as mënyra si do kompensohen banorët që kanë prona tek kolektori i ujërave të zeza.

Gëzim Sveçla, asamblist nga radhët e LVV-së tha se ky vendim nuk do duhej të vinte në Kuvend për votim pasi është vetëm inicim i hartimit të grupit punues. Ai shtoi se kjo gjë është edhe presion për banorët e lagjes.

“Kjo  është hera e tretë që po flasim për Kalabrinë, sot po bëhet një veprim që nuk ka nevojë të vij në Kuvend  pasi është inicim plani dhe presion për banorët e lagjes. Nuk dihet as si do përfundojë kjo pasi neve po na kthehen planet nga ministritë përkatëse”- tha ai./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Kompania franceze merr shumicën e aksioneve të autostradës braziliane

Published

on

Vinci Highways, një filial i Vinci Concessions, ka njoftuar një marrëveshje për të blerë 55% të shumicës së aksioneve nga Fondi Patria në koncesionin e autostradës Entrevias në Brazil.

Koncesioni, i cili përshkon shtetin e São Paulo nga veriu në jug, përfshin dy seksione me një gjatësi totale prej 570 km. Koncesioni i autostradës thuhet se ka regjistruar rreth 30 milionë transaksione në vitin 2021.

Kontrata do të përfshijë funksionimin dhe mirëmbajtjen e një seksioni 299 km në veri të São Paulo dhe një seksion tjetër 271 km në jug për të zgjeruar seksionin nga korsitë 2×1 në 2×2 mbi 210 km. Punimet tashmë kanë nisur dhe janë planifikuar të përfundojnë në fund të vitit 2025.

Mbyllja financiare për të blerë aksionet pritet në vitin 2023 pas heqjes dorë nga kushtet precedent./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Në Rakinicë të Skënderajt fillon projekti për asfaltimin e një prej rrugëve kryesore

Published

on

Në Rakinicë të Skënderajt kanë nisur punimet e realizimit të projektit të ri, për asfaltimin e njërës prej rrugëve kryesore të fshatit.

Gjatë fillimit të punimeve, prezent ishin Kryetari i Komunës së Skënderajt, Fadil Nura, së bashku me Drejtorin për Urbanizëm dhe Mbrojtje të Ambientit, Driton Mulaj.

Gjatë bashkëbisedimit me banorë, Nura u ka thënë se qeverisja e udhëhequr nga ai do të vazhdojë edhe me projekte tjera, duke e theksuar projekti për sistemin e kanalizimit, me të cilin kanë probleme disa lagje të këtij fshati./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Stats Group lidh kontratën e gazsjellësit me mega-diametër në Lindjen e Mesme

Published

on

Kompania Kombëtare e Ndërtimit të Naftës me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe (NPCC) ka emëruar specialistin e teknologjisë së tubacioneve Stats Group për të ofruar shërbime të izolimit të tubacioneve, hot-tapping dhe mbylljes për projektin e ndërhyrjes së tubacioneve nënujore me diametër më të madh në botë.

Fusha e punës do të përfshijë bllokimin e dyfishtë dhe izolimin e dyfishtë të tubacioneve me diametra që variojnë nga 42 inç (1,067 mm) deri në 56 inç (1,422 mm) në rajonin e Lindjes së Mesme, duke përdorur makineritë e përgjimit të nxehtë të Stats’s SureTap dhe teknologjinë e saj të patentuar BISEP.

Stats tha se kontrata është produkt i angazhimit të saj afatgjatë për të mbështetur lokalizimin në rajonin e Gjirit. Kompania punëson më shumë se 80 njerëz dhe ka objekte në Abu Dhabi, Oman dhe Katar.

Menaxheri i përgjithshëm i Stats Group në Lindjen e Mesme, Mark Gault, tha se besojnë se ky projekt është i pari në botë, transmeton Ndërtimi.info.

“Me sa jemi në dijeni, nuk ka pasur projekte të tjera ndërhyrjeje nënujore të këtij kompleksiteti apo përmasash që përfshijnë izolime nënujore në tubacione me diametër 56 inç.

Ne kemi bërë një investim të rëndësishëm për zhvillimin e produktit me tre makineri të reja me diametër të madh dhe mjetet izoluese të lidhura me to, të afta për të përballuar këtë fushë unike të punës. Në lidhje me këtë, ne jemi të kënaqur që kemi rritur statusin tonë të miratimit të tipit BISEP DNV deri në 56 inç.”, tha Gault.

Ai shtoi se ky është një projekt historik për Stats Group dhe përforcon kredencialet tona për ofrimin e zgjidhjeve inovative të përgjimit të nxehtë nënujor dhe izolimit me integritet të lartë, të cilat mund të adresojnë sfida të ndryshme dhe teknike.

“Strategjia jonë për të vendosur në oborre të vështira në drejtim të investimit në bazën tonë të aseteve në Lindjen e Mesme dhe në punësimin dhe trajnimin e stafit me bazë në vend na ka vënë në një pozicion të fortë për t’u zgjeruar më tej në rajon. Ne po vazhdojmë të rekrutojmë më shumë staf, jo vetëm për të mbështetur këtë projekt emocionues me NPCC, por edhe në përgjigje të një rritjeje më të gjerë të punës së projektit rajonal pas pasigurive të bllokimeve të lidhura me Covid-in.”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending