Connect with us

Kulturë

Marubi vjen në Prishtinë

Published

on

Në Muzeun Etnologjik në Prishtinë është hapur ekspozita me fotografitë e arkitektit dhe fotografit italian Pjetër Marubi.

Fotografitë të cilat po ekspozohen në muzeun etnologjik tregojnë Shqipërinë e kohës së Perandorisë Osmane , duke filluar nga gjysma e dytë e shekullit 19-të e deri në fund të shekullit 20-të.

Ekspozita është e mirëmbajtur nga Luçjan Bedeni i cili është drejtor i Muzeut Marubi.

Përndryshe Pjetër Marubi ishte fotograf me origjinë italiane por që shumicën e jetës e kaloj në qytetin e Shkodrës në Shqipëri.

Ekspozita me fotografitë e Pjetër Marubit do të qëndrojë e hapur deri më 30 tetor.

 

Kulturë

Hapet Instituti i Artit Bashkëkohor ‘ARKIV’ në Pejë

Published

on

Objekti i SHFMU ”Vaso Pashë Shkodrani” në Pejë, tash do të ketë një tjetër funksion.

Kjo hapësirë është shndërruar në institucionin më të ri të artit në Kosovë, Institutin e Artit Bashkëkohor ARKIV.

Hapja u bë me ekspozitën e Artan Hajrullahut ”Silence Took a Hold of the Rooms”.

Ministri Çeku vizitoi ARKIV-in bashkë me kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ku u pritën nga artisti Sislej Xhafa, njëkohësisht edhe themeluesi i këtij institucioni.

ARKIV, Instituti i Artit Bashkëkohor është institucioni i parë publik i dedikuar artit bashkëkohor në rajonin e Pejës. Duke bashkuar artistë vendas  dhe

ndërkombëtarë në të gjithë disiplinat, do të jetë një qendër e krijuar për kërkime të avancuara, të menduarit kritik, eksperimentim dhe dialog./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Kulturë

Si po ndryshon arti në Prishtinës me Manifesta 14

Published

on

Manifesta 14 zhvillohet në Prishtinë. Arti do të shfaqet në të gjithë qytetin, duke përfshirë Grand Hotel dhe Bibliotekën Kombëtare. Mbi të gjitha, festivali duhet të jetë edhe për shoqërinë e qytetit – dhe kjo mund të funksionojë.

Në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, bienalja e artit Manifesta ka filluar të premten dhe më pas zgjat 100 ditë deri më 30 tetor. Shumë artistë nga Kosova apo vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor do të jenë atje dhe do të prezantojnë artin e tyre. Por ata nuk do të jenë aty për artin, duan të përmirësojnë edhe jetën në vetë qytetin.

Vendi është kryesisht i izoluar dhe ka vështirësi të mëdha për vizat për vendasit, thotë autori ynë Vladimir Balzer. Prandaj, festivali i artit është një mundësi për skenën e artit kosovar dhe për artistët e rinj që të bëjnë ndryshime, të prezantohen ndërkombëtarisht dhe gjithashtu të vendosin kontakte me botën e jashtme. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për popullatën ende shumë të re kosovare. 50 për qind e popullsisë është nën moshën 25 vjeç.

Art në ndërtesat imponuese

I gjithë qyteti përdoret gjatë Manifestës. Kjo vlen edhe për Grand Hotel Prishtina, i cili është ndërtuar në vitin 1978 nën kryeministrin jugosllav Tito. Hoteli ka humbur shumë nga lavdia e dikurshme, raporton Vladimir Balzer. Por tani është ringjallur për Manifesta.

Artistë të ndryshëm shfaqin punën e tyre në disa kate, ashtu si edhe Majlinda Hoxha. Artisti kosovar është rritur në Zelandën e Re por tani është kthyer. Ajo ka portretizuar punonjësit e shtëpisë, disa prej të cilëve janë ende shumë krenarë për ndërtesën, megjithëse është në këtë gjendje vërtet shumë të trishtueshme, thotë Vladimir Balzer.

Kthehu në fokus

Përveç Hotel Grand, një tjetër vend mbresëlënës arti në qytet është Biblioteka Kombëtare, e cila është e mahnitshme vetëm për arkitekturën e saj, siç raporton korrespondentja e kulturës Claudia Wheeler: “Ajo është ndërtuar në fillim të viteve 1980 dhe duket paksa si një kryqëzim midis një xhami dhe një anije kozmike.

Biblioteka Kombëtare ka shumë çati gjysmëhënës të bëra nga pleksiglasi dhe është tërësisht e mbështjellë në një rrjet metalik, sikur kjo bibliotekë duhej mbrojtur. Një ndërtesë vërtet e çmendur, por edhe Prishtina është vendi ku mendimet ndryshojnë, siç ndodh shpesh me ndërtesat e ekspozuara. Disa e duan, të tjerë e urrejnë. Dhe tani, falë Manifesta-s, po kalon edhe më shumë në qendër të vëmendjes”.

Një vend për të gjithë

Pak jashtë qendrës është një fabrikë e vjetër, e rrënuar e tullave. Gjatë Manifestës, zyra e Berlinit Raumlabor do të zhvillojë ide se si ta bëjmë këtë vend përsëri tërheqës. Për Benjamin Foerster-Baldeniusin nga Raumlabor, është veçanërisht e rëndësishme që ky vend të jetë në duart e shoqërisë.

“Tani i takon të gjithëve këtu. Dhe ajo që ne po përpiqemi të krijojmë është në fakt hapësira e negociatave në të cilën mund të negociohet e ardhmja e këtij vendi. Gjërat lëvizin relativisht shpejt këtu. Entuziazmi atëherë mund të gjenerohet shumë shpejt. Kjo do të thotë se mund të pritet që brenda 100 ditëve nga Manifesta të vendoset se çfarë po ndodh këtu.”

Shembulli i kësaj fabrike tullash e bën të qartë se për çfarë është Manifesta, thotë Claudia Wheeler. Të shfrytëzohen sërish ndërtesat e lira, të krijohen dhoma të përbashkëta dhe pika takimi, të cilat i nevojiten urgjentisht Prishtinës dhe mbi të gjitha duhet të përfshihen gjithmonë banorët.

Ndryshe, një nga artistet më të njohura të mbështetura nga festivali është këngëtarja Dua Lipa. 26-vjeçarja nuk ka lindur në Kosovë, por prindërit e saj janë nga atje dhe kështu ka ende një lidhje të fortë me vendin. Vetë Dua Lipa do të performojë në Festivalin Sunny Hill në Prishtinë në gusht.

Artikull i shkruar nga Deutschlandfunkkultur.de.

Continue Reading

Kulturë

“Manifesta” zdrit Prishtinën

Published

on

Një ndër aktivitetet më të mëdha kulturore në Evropë, “Manifesta, Bienalja Evropiane Nomade”, hap zyrtarisht dyert në Prishtinë më 22 korrik.

Kjo bienale – sivjet me edicionin e 14-të – i kushtohet artit në hapësirat publike, por shërben edhe si urë komunikimi mes artistëve.

Në lokacione të ndryshme në Prishtinë, artistë vendorë e të huaj janë duke finalizuar tashmë veprat e tyre.

Disa hapësira publike të Prishtinës po marrin pamje tjetër, përfshirë Hotelin Grand, që është mbuluar nga yjet dhe është shndërruar në vend mikpritës për veprat e shumë artistëve, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Sipas konceptit zyrtar, artisti zviceran, Ugo Rondinone, përmes ndërhyrjes së tij artistike – në një kohë kur monumentet në gjithë botën po trazohen dhe shpesh po përmbysen – do të sjellë në dukje të plotë si strukturën, ashtu edhe debatin kritik, për të cilin qëndron në një nga sheshet publike më të vizituara të Prishtinës.

Nga 22 korriku, për 100 ditë rresht, “Manifesta 14 Prishtina” do të presë 103 pjesëmarrës nga 32 vende të botës.

Prishtina është qyteti i parë i Ballkanit Perëndimor që do të jetë nikoqir i këtij aktiviteti.

Manifesta nomade evropiane ndërron lokacion çdo dy vjet. Ajo zgjedh rregullisht vende të papritura që të jenë qytete nikoqire. Këtë vit ka për temë qendrore rikthimin e hapësirave publike te qytetarët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending