Connect with us

Infrastrukturë

Limak përfundon ndërtimin e digës gjigante hidroelektrike në Turqi  

Published

on

Uji ka filluar të mbushet pas digës Yusufeli dhe hidrocentralit të lidhur me të në Turqinë lindore.

Përfundimi i projektit, në lumin Çoruh në provincën e Artvinit, u shënua me një ceremoni këtë javë ku mori pjesë edhe presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan.

Në një lartësi prej 275 metrash, diga është më e larta në Turqi dhe diga e pestë më e lartë e këtij lloji në botë. Kur të funksionojë plotësisht, hidrocentrali do të ketë një kapacitet të instaluar prej 558 MW dhe pritet të kontribuojë me 5 miliardë lira turke (221 milion £) në ekonominë kombëtare çdo vit. Ai llogaritet të ketë një kapacitet vjetor gjenerues energjie deri në dy e çerek miliardë kilovat në orë, transmeton Ndërtimi.info

Ndërtimi i Digës Yusufeli është kryer nga kontraktori kryesor Limak Construction, pjesë e Limak Group, një konglomerat turk. Klient është Ministria e Bujqësisë dhe Pylltarisë dhe Drejtoria e Përgjithshme e Punëve Hidraulike Shtetërore.

Limak tha se projektimi dhe ndërtimi i digës ishte veçanërisht sfidues, duke pasur parasysh lartësinë e saj ekstreme dhe strukturën gjeologjike të zonës. Kompania shtoi se ndërtimi u krye tërësisht nga inxhinierë turq dhe se përfundimi i tij “ka kontribuar ndjeshëm në literaturën [e] botës së digave”.

Më shumë se 7,000 njerëz kanë punuar në projekt që nga fillimi i ndërtimit në 2013. Mbi 69 kilometra rrugë të reja janë ndërtuar gjithashtu për të zëvendësuar rrugët që do të zhyten nën liqenin e krijuar nga diga.

Linjat e reja përfshijnë gjithashtu 39 tunele, me një total prej 58 kilometrash dhe 19 ura me një gjatësi totale prej 3.6 kilometrash. Pothuajse i gjithë ndërtimi për rrugët e zhvendosjes ka përfunduar dhe është hapur për qarkullim, me përjashtim të Viaduktit Qendror Yusufeli, i cili është ende në vazhdim, tha Limak./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Pse po ngrihen mure e gardhe në Marsejë?

Published

on

Marseja i ka duart e lidhura. Por, në të ardhmen bashkia nuk do të jap leje ndërtimi për komplekset banesore që planifikohen të jenë të mbyllura

Prindërit francezë të zemëruar. Për fëmijët rruga për në shkollë kthehet në vrap me pengesa. Frika nga kriminaliteti bën që shumë qytetarë në Marsejë të ngrenë mure e gardhe.

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Shkolla fillore në Gorozhup të Hasit, pa kushte për mësim dhe me probleme infrastrukturore

Published

on

Shkolla fillore në Gorozhup të Hasit po përballet me probleme infrastrukturore pasi ambientet e brendshme të kësaj shkolle po krijojnë lagështirë, duke mos krijuar kushte optimale për zhvillimin normal të mësimit. Në këtë shkollë nuk është intervenuar që nga ndërtimi i saj në vitin 2000.

Fshati Gorozhup i Hasit shtrihet menjëherë poshtë malit të Pashtrikut , në zonën kufitare me Shqipërinë. Në këtë fshat funksionin shkolla fillore, ku vijojnë mësimin nxënësit nga klasa e parë deri në të katërtën .

Ndonëse shkolla ka ngrohje qendrore , dritaret e vjetruara dhe infrastruktura e dobët bën që ambienti të mos nxehet dhe në klasa të krijohet lagështi e myk.

“Lagështirë ka vallahi, i veshim fëmijët dhe nuk guxojnë mu zhvesh hiq se ftohtë,  po tutemi se po ftohen e përditë të doktori po duhet me i qu”, shprehet Remzije Tejec ,  prind nga Gorozhupi.

Shkolla është ndërtuar menjëherë pas luftës, nga një donacion i qytetit Bingen të Gjermanisë , të binjakëzuar me Prizrenin   .

Drejtori i shkollës, Halil Shehu, shpreson që këtë vit të përfundojë restaurimi i shkollës .

“Dritaret  janë të materialit të aluminit , janë të ndërtuara që në vitin 2000  dhe nuk është bërë ndërhyrje në to . Për arsye se janë vjetruar , uji depërton në to , sidomos në pjesën jugore . Unë e kam bërë këtë vit  kërkesën  për nyjet sanitare dhe dritaret “, thotë drejtori Shehu për RTK-në

Nga drejtoria komunale e arsimit në Prizren thonë se janë të njoftuar me këtë problem nga afër,  por sipas tyre, buxheti i drejtorisë është i pamjaftueshëm.

“Nëse nuk do të ndodhë diçka arrijmë ndonjë marrëveshje për mbështetje financiare  me organizata të ndryshme atëherë me rishikim të buxhetit, do të bëjmë përpjekje që të ndërhyjmë tek kjo shkollë”, thotë Luljeta Veseli Gutaj – Drejtoreshë e DKA-së.

Megjithatë, përfaqësues të opozitës thonë se është e domosdoshme të intervenohet në këtë shkollë.

“Prej atëherë megjithëse ka numër të vogël të nxënësve , ka mbet pa një përkujdesje do të thotë kanë kaluar mbi 20 vite, dhe sigurisht që ka nevojë të intervenohet aq më tepër që është në një zonë kufitare”, thotë Haziz Hodaj nga LDK-ja./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

“Hidrogjeni i gjelbër” shihet si lëndë djegëse kyçe për makineritë në industri dhe prodhimi

Published

on

Një zyrtare e lartë e Gjermanisë tha të premten, më 27 janar, se ajo shpreson se vendi i saj do të marrë nga Australia hidrogjen të prodhuar nga burime të ripërtërira të energjisë, deri në vitin 2030.

Të dy vendet kanë përshpejtuar planet për të bashkëpunuar në fushën e energjisë së pastër ndërsa Gjermania përpiqet të gjejë një zëvendësim për furnizimet me gaz natyror nga Rusia. Gjermania po promovon një politikë ambicioze për reduktimin e emetimeve të CO2 në “zero” deri në vitin 2045, shkruan Radio Evropa e Lirë.

“Hidrogjeni i gjelbër” shihet si lëndë djegëse kyçe për makineritë në industri dhe prodhimi i tij kërkon temperatura të larta, të cilat krijohen në industrinë e metaleve.

Ministrja gjermane e Arsimit dhe Shkencës, Bettina Stark-Watzinger tha se Australia ka potencial të fortë për të prodhuar hidrogjen me ndihmën e energjisë së bollshme të ripërtërirë të erës dhe diellit.

“Qëllimi im është që dërgesa e parë të arrijë në Gjermani më së voni deri në vitin 2030”, tha Stark-Watzinger, pas një takimi në Berlin me ministrin e Australisë për Klimën dhe Energjinë, Chris Bown./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending