Connect with us

Aktuale

Letra e fundit nga arkitekti modern Le Corbusier

Published

on

Unë jam 77 vjeç dhe filozofia ime morale mund të reduktohet në këtë: në jetë është e nevojshme mbi të gjitha të veprohet, dhe me këtë dua të them të veproj në një frymë modestie, me ekzaktësi, me saktësi. Atmosfera e vetme e mundshme në të cilën të vazhdoni punën krijuese është ajo në të cilën mbizotërojnë këto cilësi: rregullsia, modestia, vazhdimësia, këmbëngulja.

Unë tashmë kam shkruar diku se qëndrueshmëria është një përkufizim i jetës, sepse qëndrueshmëria është e natyrshme dhe produktive. Për të qenë konstant, duhet të jesh modest, duhet të jesh këmbëngulës.

Është një shenjë guximi, forca e brendshme, një pronë e vetë natyrës së ekzistencës. Jetët vijnë në botë përmes qenieve njerëzore, ose nëse dëshironi, qeniet njerëzore vijnë, lindin nga jeta. Në këtë mënyrë krijohen të gjitha llojet e ngjarjeve.

Merrni parasysh sipërfaqen e ujërave … Konsideroni gjithashtu të gjithë botën e rrumbullakosur nga qielli i kaltër, i mbushur me të mirën që do të kenë arritur njerëzit … tani, në fund të fundit, gjithçka kthehet në det.

Dhe, kur të arrini përfundimisht, dialogu, konfrontimi bazë, mund të formulohet kështu: njeriu ballë për ballë me veten e tij, mundja e Jakobit dhe engjëllit brenda shpirtit njerëzor. Ka vetëm një gjykatës. Ndërgjegjja e dikujt, kjo është vetja juaj. Dikush mund të jetë askush ose dikush, por mund të kalojë nga ngacmuesi në sublim.

Varet nga secili individ, që në fillim. Dikush mund të zgjedhë drejtimin e denjë, mund të veprojë nga ndërgjegjja e tij, por gjithashtu mund të zgjedhë të kundërtën: interesin, paratë.

E gjithë jeta ime ka kaluar duke u marrë me zbulime. Është një çështje zgjedhjeje. Dikush mund të ngasë Cadillacs ose Jaguars të mrekullueshëm, por gjithashtu mund t’i kushtohet me pasion punës së tij.

Kërkimi për të vërtetën nuk është i lehtë sepse e vërteta nuk gjendet në ekstreme. E vërteta rrjedh midis dy brigjeve, një përrua të vogël ose një përrua të fuqishëm … dhe të ndryshme çdo ditë. Sa për mua, unë i kam kushtuar pesëdhjetë vjet të jetës sime problemit të projektimit të shtëpive. Unë i kam sjellë tempullin familjes, në vatër shtëpiake.

Unë kam vendosur përsëri kushtet e natyrës njerëzore në jetën e njeriut. Unë kurrë nuk mund ta kisha arritur atë që kam pa ndihmën e mrekullueshme të të rinjve në atelienë time: pasion, besim, integritet. I falënderoj të gjithë. Do të mbetet atje, gjithçka që kemi bërë një mbjellje e dobishme.

Ndoshta në vitet në vijim, ata do të mendojnë pak për Père Corbu, i cili tani u thotë atyre: “Ne punojmë në aspektin e ndërgjegjes sonë … Drama njerëzore shpaloset brenda këtij rrethi të mbyllur.”

Monumenti i Dores së Hapur, për shembull, nuk është një emblemë politike, një krijim politikani. Është krijim i një arkitekti; ky krijim është një rast specifik i asnjanësisë njerëzore; kushdo që krijon diçka e bën këtë në sajë të ligjeve të fizikës, kimisë, biologjisë, etikës, estetikës të gjithë të bashkuar në një kupë të vetme: një shtëpi, një qytet.

Kjo Dora e Hapur, simbol i paqes dhe pajtimit, do të ngrihet në Candigarh. Kjo emblemë që ka ndjekur mendimet e mia për shumë vite duhet të ekzistojë për të mbajtur në mendje se harmonia është e mundur midis njerëzve. Ne duhet të pushojmë së paguari për luftë, lufta e ftohtë duhet të pushojë së siguruari jetesën për burrat. Ne duhet të shpikim, dekretojmë projektet e paqes.

Paraja nuk është gjë tjetër veçse një mjet. Aty është Zoti dhe Djalli, forcat që na përballin. Djalli është thjesht në rrugën e tij: bota e vitit 1965 është e aftë të jetojë në paqe.

Ka akoma kohë për të zgjedhur, për t’u pajisur dhe jo për t’u armatosur. Po, asgjë nuk është e transmetueshme përveç mendimit, kurorës së punës sonë. Ky mendim mund të bëhet ose jo një fitore mbi fatin në botën e përtejme dhe ndoshta të marrë një dimension tjetër, të paparashikueshëm. E gjithë kjo ndodh brenda një truri, formulohet dhe rritet pak nga pak gjatë një jete që fluturon si një marramendje, fundi i së cilës vjen para se ta kuptojmë.

Paris, korrik 1965

*Kjo letër është shkruar nga Le Corbusier një muaj para vdekjes së tij.

Është gjëja e fundit që ai ka shkruar.

Lexohet si një monografi autobiografike, si një testament intelektual, ose si monologu i një njeriu në përmbledhjen e veprës së jetës së tij.

“Asgjë nuk është e transmetueshme përveç mendimit”, fragment nga Le Corbusier, ishte një arkitekt, dizajner, piktor, planifikues urban, shkrimtar dhe nismëtar i të ashtuquajturës arkitekturë moderne me preardhje franceze dhe zvicerane.

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending