Connect with us

Tech

Lenovo zbulon laptopin “e parë të industrisë” me ekran transparent

Published

on

Në Kongresin Botëror të Mobile në Barcelonë, marka elektronike Lenovo ka zbuluar një koncept laptop me një ekran transparent që lejon përdoruesit të shohin përmes pajisjes.

Lenovo përshkruan konceptin e laptopit ThinkBook Transparent Display – i referuar edhe si Project Crystal – si “laptopi i parë i industrisë me një ekran transparent Micro-LED 17,3 inç”.

Pajisja provuese e konceptit përmban një ekran me transparencë të rregullueshme dhe një bazë të ndashme të dukshme që mund të përdoret si tastierë ose tabletë.

Në vend të butonave fizikë, çelësat projektohen në këtë sipërfaqe të lëmuar dhe të sheshtë prej xhami nano-optik.

Në ekspozitën tregtare të Kongresit Botëror të Mobile (MCW), Lenovo demonstroi këto aftësi AR duke vendosur një lule në një vazo prapa ekranit dhe duke fluturuar rreth saj një flutur virtuale.

Teknologjia mund t’i lejojë artistët dixhitalë të shohin atë që është drejtpërdrejt prapa laptopit ndërsa skicojnë në tavolinën e vizatimit me një majë shkruese të dedikuar, ndërsa dizajnerët e brendshëm mund të mbivendosin mobiljet virtuale ose dekorin në majë të një hapësire ekzistuese.

“Ekrani transparent hap rrugë të reja bashkëpunimi dhe efikasiteti të punës duke mundësuar ndërveprimin me objektet fizike dhe mbivendosjen e informacionit dixhital për të krijuar përmbajtje unike të krijuar nga përdoruesit,” deklaruan nga kompania Lenovo.

Lenovo aktualisht nuk ka plane për të sjellë në treg laptopin Project Crystal, por në vend të kësaj shpreson të demonstrojë përdorime të mundshme për teknologjitë që mund të shfaqen në produktet e ardhshme.

Projekte të tjera eksperimentale nga Lenovo përfshijnë Yoga Book 9i – laptopi “i parë në botë” me dy ekrane me madhësi të plotë – të cilin kompania e prezantoi në Panairin e Konsumatorit Elektronikë 2023.

Kongresi Botëror i Celularëve është duke u zhvilluar në qendrën e konventave Gran Via në Barcelonë, Spanjë, nga 26 deri më 29 shkurt 2024. Shih Udhëzuesin e Ngjarjeve të Dezeen për një listë të përditësuar të ngjarjeve të arkitekturës dhe dizajnit që ndodhin në mbarë botën./Media Ndërtimi

Tech

Robotët po marrin përsipër punën e magazinës

Published

on

Blerësit ndoshta nuk mendojnë shumë për atë që ndodh më pas kur bëjnë një porosi ushqimore në internet.

Por ajo nis një vallëzim të ndërlikuar të softuerit, inteligjencës artificiale, robotëve, furgonëve dhe punëtorëve, transmeton Telegrafi.

Në magazinën Ocado jashtë Lutonit, ndodhë një kërcim të tillë. Qindra robotë rrotullohen rreth një rrjeti, duke marrë artikuj për porosi online. Ata lëvizin me shpejtësi dhe saktësi marramendëse.

Në ditët e para të blerjeve në internet, kur bënit një porosi, njerëzit vërshonin rreth një magazine ose një dyqani duke mbledhur artikujt tuaj.

Por prej vitesh tashmë, Ocado ka përdorur robotë për të mbledhur dhe shpërndarë produkte, duke i sjellë ato te stafi, i cili i paketon në kuti për t’i dorëzuar.

Dhe Ocado nuk është firma e vetme që investon në një automatizim të tillë.

Në magazinat e saj, Asda përdor një sistem nga firma zvicerane e automatizimit Swisslog dhe AutoStore e Norvegjisë. Në SHBA, Walmart ka automatizuar pjesë të zinxhirit të saj të furnizimit duke përdorur robotikë nga një kompani amerikane e quajtur Symbotic.

Në Luton, Ocado e ka çuar procesin e automatizimit në një nivel më të lartë.

Robotët që zmadhojnë rrjetin, tani sjellin artikuj në krahët robotikë, të cilët shtrihen dhe kapin atë që u nevojitet klientëve.

Thasët me oriz, kutitë me çaj, kapen të gjitha nga krahët duke përdorur një filxhan thithës në fund.

Mund të duket si një shtesë e parëndësishme, por trajnimi i një roboti për të njohur një artikull, për ta kapur me sukses dhe për ta lëvizur, është çuditërisht i vështirë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

SpaceX do të nisë raketën më të fuqishme të ndërtuar ndonjëherë

Published

on

Një raketë SpaceX Starship është kthyer në pikën e lëshimit në objektin Starbase në Boca Chica, Teksas, pas dy fluturimeve testuese në vitin 2023.

Sistemi i raketave në hapësirë ​​të thellë synon ta kalojë atë përmes një testi të integruar fluturimi njëorësh, shkruan CNN.

Nëse është e suksesshme, anija kozmike do të spërkatet në Oqeanin Indian, duke e vënë mjetin gjigant në një pozicion për të lëvizur në fluturime testuese më komplekse dhe, përfundimisht, për të çuar astronautët e NASA-s në sipërfaqen e Hënës.

Nisja është planifikuar të bëhet në çdo kohë gjatë një dritareje 110-minutëshe që hapet në orën 7 të mëngjesit CT (8 të mëngjesit ET) të enjten, sipas një emaili nga SpaceX të dërguar të mërkurën pasdite.

SpaceX e konsideron sistemin Starship thelbësor për misionin e tij themelues: të çojë njerëzit në Mars për herë të parë. Dhe në mënyrë kritike, NASA ka zgjedhur Starship si mjetin e uljes që do të transportojë astronautët e saj në sipërfaqen hënore në misionin Artemis III që pritet të ngrihet në shtator 2026./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Arrestohet ish-inxhinieri i Google nën akuzat për vjedhjen e sekreteve të kompanisë

Published

on

Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DoJ) ka njoftuar për padinë ndaj një shtetasit kinez dhe një banori në Kaliforni të cilët akuzohen për vjedhjen e informacioneve nga Google ndërsa punonin fshehurazi për dy kompani teknologjike me bazë në Kinë.

Linwei Ding i njohur ndryshe si Leon Ding, ish-inxhinier i Google i cili u arrestua më 6 mars të vitit 2024, “ka transferuar ndjeshëm sekrete dhe informacione konfindenciale nga Google në kompanitë me bazë në Kinë”.

I pandehuri thuhet se ka vjedhur nga gjiganti teknologjik mbi 500 dokumente konfidenciale që përmbajnë sekrete tregtare të Inteligjencës Artificiale (AI), me qëllim për t’ia transferuar ato dy kompanive kineze që kërkojnë avantazh në garën e vazhdueshme të industrisë me AI.

Bëhet e ditur se vjedhja ka ndodhur nga 21 maji i vitit 2022 deri më 2 maj të vitit 2023 nga një llogari personale e Google Cloud, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Për më tepër, Ding dyshohet se ka lejuar një tjetër punonjës të Google të përdorte distinktivin e tij për të skanuar hyrjen në një ndërtesë të kompanisë. Ai dha dorëheqje nga gjiganti teknologjik më 26 dhjetor të vitit 2023.

Nëse Leon shpallet fajtor për katër akuzat për vjedhje të sekreteve, ai do të përballet me një dënim maksimal prej 10 vitesh burg dhe deri në 250 mijë dollarë (mbi 200 mijë euro) gjobë për çdo akuzë.

Ky zhvillim vjen disa ditë pas arrestimit të punonjësit civil të Forcave Ajrore të SHBA-së, David Franklin Slater, nën akuzat për transmetimin e informacionit të klasifikuar në një platformë të huaj.

Informacioni përfshinte të dhëna të Mbrojtjes Kombëtare (NDI) në lidhje me objektivat dhe aftësitë ushtarake ruse gjatë pushtimit të Ukrainës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending