Connect with us

Arkitekturë

Ky është projekti për sallën e re të sporteve në Prishtinë

Published

on

Ekipi i studios sllovene Enota dhe OUD + Architects fituan konkursin ndërkombëtarë për një sallë të re sportive në Prishtinë. Ekipi fitues projektoi një sallë sportive pranë stacionit ekzistues të Autobusëve që paraqet një pikë referimi të njohur në zonën më të madhe urbane të Prishtinës.

Salla e re është pozicionuar brenda një qarku rrugor eliptik që kalon rreth stacionit të autobusëve duke e bërë këtë lokacion një pikë referimi në qytet.

Salla është e pozicionuar në një skaj të hapësirës duke mundësuar kësisoj krijimin e një sheshi publik, hapësirë e hapur që mund të përdoret për shumë qëllime. Dizajni organik i sheshit i jep hapësirës një karakter të dallueshëm që lehtëson ndërveprimin e përdoruesit. Pajisjet urbane, si dritat dhe stolat theksojnë edhe më shumë dizajnin e sheshit.

Hapësirat teknike dhe zonat e shërbimit janë pozicionuar në etazhin nën tokë duke mundësuar kështu që hyrja kryesore, tubimi i njerëzve të ndodh në nivelin mbi tokë. Kjo mundëson që kulmi i objektit të gjendet vetëm dy nivele lart dhe e bën atë të aksesueshme nga këmbësorët, duke e shndërruar atë në një hapësirë ​​të hapur publike që ofron pamje nga qyteti i Prishtinës.

Një spirale rrethore që pastaj kthehet në një shteg rreth ndërtesës krijon një hyrje të natyrshme në objekt. Një spirale e dyfishtë mundëson lëvizjen e një fluksi të madh njerëzish rreth ndërtesës, duke siguruar akses të jashtëm në të gjitha pjesët e sallës sportive.

Kryqëzimet e spitales krijojnë hapësirat publike ku janë të vendosura baret dhe restorantet që përdoren si nga mysafirët e brendshëm ashtu edhe nga jashtë.

Brenda sallës, ka dy aranzhime të mundshme të ndenjëseve. Më e vogla me 3500 vende mundëson një fushë më të madhe hendbolli ose tre fusha paralele basketbolli. Me tribuna që mundet të zgjaten, renditja me 3500 vende mund të zgjerohet deri në 5000 spektatorë për garat e basketbollit të nivelit të lartë.

Ky rregullim fleksibël lejon përdorimin për shumë qëllime të sallës sportive e cila mundëson gara të mëdha sportive, si dhe panaire, koncerte dhe aktivitete më të vogla të klubeve sportive. Salla sportive siguron një ndarje të qartë të zonave publike dhe zonave të aksesueshme për mediat, lojtarët, të ftuarit dhe stafi VIP. Hyrja kryesore publike është nga sheshi i jashtëm.

Nga salla e hyrjes, spektatorët mund të ngjiten në dy shkallë madhështore në garat kryesore. Përndryshe, në varësi të natyrës së ngjarjes brenda sallës sportive, qasja në gara është gjithashtu e mundur përmes rampave të jashtme.

Struktura e ndërtesës është e ndarë në dy pjesë. Bodrumi është i ndërtuar me mure rrethues dhe mbajtës beton arme. Mbi tokë, rampat e fasadës mbështeten nga një rrjet trekëndor kolonash çeliku që ndjekin gjeometrinë e parregullt elipsoide. Në nivelin e kulmit, kolonat e çelikut mbështesin një unazë kompresimi e cila mbart një çati me tension kabllor mbi sallën kryesore./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending