Connect with us

Arkitekturë

Arkitektura “ka mbetur prapa të gjithë sektorëve të tjerë” në luftën ndaj ndryshimeve klimatike!

Published

on

Përpjekjet për të ndalur ndryshimet katastrofike klimatike po frenohen nga “inercia” në sektorin e mjedisit të ndërtuar, sipas Yamina Saheb, bashkëautore e raportit të fundit nga paneli i Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike.

Sipas saj, sektori i arkitekturës nuk është modernizuar fare që nga Lufta e Dytë Botërore. “Dhe tani, të dhënat tregojnë se është duke mbetur prapa të gjithë sektorëve të tjerë.”, u shpreh Saheb.

“Çdo gram emetimi i gazit serrë nga ndërtesat do të thotë një gabim në projektimin e tyre,” shtoi Saheb, që është edhe një analiste e politikave për Komisionin Evropian dhe Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë.

Arkitektët dhe urbanistët duhet ta shikojnë këtë raport me kujdes dhe të rimendojnë mënyrën se si funksionojnë.

Deri në 61 për qind të emetimeve të ndërtesave mund të ulen deri në vitin 2050 duke përdorur teknologjitë e disponueshme thuhet në raportin e Zbutjes së Ndryshimeve Klimatike nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC).

Por përparimi deri më tani është frenuar nga “inercia” e përhapur, si dhe nga mungesa e ambicies dhe prioritizimit të zgjidhjeve dhe fitimeve afatshkurtra mbi përfitimet afatgjata, tha Saheb.

Arkitekturë

Në Nju Jork ndërtohet rrokaqielli më i ngushtë në botë

Published

on

Dizajnerët të cilët kanë projektuar ndërtesën më të hollë në botë sapo u kanë prezantuar fansave të ndërtesave ultraluksoze pamjet e para të këtij rrokaqielli.

Studio Sofield me bazë në Nju Jork ka zbuluar ambientet e brendshme të Kullës Steinëay, e sapo ndërtuar dhe me një lartësi prej 430 metra, me pamje nga Central Park.

Nga kjo studio njoftohet se tashmë kanë përfunduar punimet për ndërtimin e monumentit në mes të Manhatanit, i cili u ndërtua në një zonë që dikur i takonte kompanisë së pianos Steinway & Sons.

Rrokaqielli 91-katësh, përmban 46 rezidenca me kate të plota dhe dupleks. Fotot e publikuara këtë muaj nga projektuesit tregojnë lobe të pasura të zbukuruara me gur gëlqeror, mermer, çelik të nxirë dhe kadife, dysheme të shtruara me lis të ngurtë gri dhe vepra arti origjinale nga Picasso dhe Matisse.

Sipas Studio Sofield, ambientet e brendshme të Kullës Steinëay ishin projektuar për të evokuar madhështinë e epokës së praruar të Nju Jorkut, një periudhë në fund të shekullit të 19-të kur bulevardet e qytetit ishin të veshur me pallate madhështore të baronëve si Andreë Carnegie dhe Cornelius Vanderbilt.

Ndodhet në një rrugë në Midtown, e mbushur me kulla të shndritshme, që është bërë e njohur si “Rreshti i Miliarderit”.

Themeluesi i Studio Sofield, William Sofield, i tha CNN se donte ta bënte kullën të njihej në Nju Jork.

“Ne të gjithë kemi qenë në vende shumë luksoze, por unë doja të krijoja një ndërtesë që nuk mund të ishte askund tjetër në botë,” tha ai. “Unë e di se kaq shumë njerëz mund të kenë shtëpi të shumta, të cilët do të kenë apartamente këtu. Dhe unë doja të krijoja një përvojë shumë të veçantë që mund të kishte vetëm në Nju Jork.”

Me lartësi prej 430 metra ajo është gjithashtu një nga ndërtesat më të larta në hemisferën perëndimore, duke qëndruar pak më poshtë se dy të tjerat në qytetin e Nju Jorkut: Qendra Botërore e Tregtisë 540 metra e gjatë dhe Kulla e Central Parkut 470 metra e gjatë.

Apartamentet në këtë rrokaqiell në çmim nga 7.75 milion dollarë në 66 milion dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Pavarësisht se gjendet mes shkretëtirës, mënyra e ndërtimit të kësaj shkolle bën që ajo të mbajë temperatura të ulëta

Published

on

Në qytetin verior të Indisë, Jaisamler, i cili njihet edhe si “Qyteti i artë”, shkaku i ndërtimeve me rërë dhe që marrin ngjyrën e verdhë, në kulmin e verës temperaturat mund të arrijnë deri në 49 gradë Celsius.

Këtu, ndërtesat janë projektuar prej kohësh për t’iu përshtatur të nxehtit, një traditë që arkitektja njujorkeze Diana Kellogg e ka ndjekur me punën e saj në shkollën e vajzave Rajkumari Ratnavati.

Projekti, i cili synon të fuqizojë gratë dhe vajzat përmes arsimimit në një rajon ku shkalla e shkrim-leximit të femrave është më e ulëta në Indi, u autorizua nga CITTA, një organizatë jofitimprurëse amerikane që ofron mbështetje ekonomike dhe arsimore për gratë në zonat e largëta dhe të margjinalizuara.

Është hapi i parë në një projekt arkitekturor tre-pjesësh që do të përfshijë gjithashtu një qendër kooperativë të grave dhe një hapësirë ​​ekspozite.

E quajtur “Ndërtesa e Vitit” e vitit 2020 nga Architectural Digest India, shkolla ekologjike e gurëve ranor u hap në nëntor 2021 dhe 120 vajza janë aktualisht të regjistruara në kurrikulën e saj, sipas Kellogg.

Projektimi i një hapësire të rehatshme mësimi mund të jetë sfidues në zemër të shkretëtirës Thar, ku ndryshimet klimatike po i bëjnë periudhat e thatësirës më të gjata dhe më intensive.

Kellogg, i cili zakonisht harton projekte banimi të nivelit të lartë, u motivua nga një udhëtim në Jaisalmer në vitin 2014 dhe donte që ndërtesa të simbolizonte shpresën dhe qëndrueshmërinë e shkretëtirës duke bashkuar aspektet e arkitekturës tradicionale Jaisalmer me një dizajn modern.

“Ka metoda për të ftohur hapësirat që janë përdorur me shekuj. Ajo që bëra është që i bashkova në një kombinim që funksionoi,” tha Kellogg, duke shtuar se temperaturat e brendshme në shkollë janë afërsisht 20-30 gradë Fahrenheit më të ulëta se ato të jashtme.

Për strukturë ndërtimi, ajo zgjodhi të përdorte gur ranor me burim lokal – një material rezistent ndaj klimës që është përdorur prej kohësh për ndërtesat në zonë, duke përfshirë Fortimin Jaisalmer, një pjesë e qytetit ku banon një e katërta e popullsisë së tij dhe është pjesë e trashëgimisë së UNESCO.

“Është kaq e bollshme në këtë zonë. Është shumë e arsyeshme (në çmim) dhe gurgdhendës jashtëzakonisht të talentuar janë thjesht magjistarë me gurin,” tha Kellogg. “Në fakt e mban jashtë nxehtësinë dhe gjithashtu mban jashtë freskinë gjatë natës.”

Ndër teknikat tradicionale që Kellogg ka përfshirë në dizajn është rreshtimi i mureve të brendshme me suva gëlqereje, një material ftohës poroz dhe natyral që ndihmon në çlirimin e çdo lagështie të bllokuar që vjen nga lagështia.

E frymëzuar nga ndërtesat e tjera në rajon, ajo instaloi gjithashtu një mur jali – një rrjet gur ranor që mundëson që era të përshpejtohet në një fenomen të quajtur efekti venturi, duke ftohur hapësirën e oborrit duke siguruar gjithashtu hije nga dielli.

Tavanet dhe dritaret e larta lëshojnë nxehtësi në rritje në klasa, ndërsa një tendë e paneleve diellore ofron hije dhe energji.

Kondicioneri nuk përdoret askund në ndërtesë, jo vetëm për shkak të ndikimit të tij mjedisor, por sepse nuk është i zakonshëm në zonë. Në vend të kësaj, duke adoptuar mekanizma ftohjeje tradicionale dhe natyrore me të cilat studentët janë njohur, ajo beson se ata mund të marrin ndjenjën e rehatisë nga mjedisi i tyre, duke çuar në besim më të madh./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

10 projektet arkitekturore që u përshtatën me terrenin që i rrethon

Published

on

Si pikënisje për projektet arkitekturore, terreni dhe topografia e tij janë shumë të rëndësishme për nxjerrjen në pah të të një projekti madhështor arkitekturor.

Ndër to spikat një zgjidhje për vazhdimësinë mes topografisë dhe arkitekturës: ulja e nivelit të ndërtimit dhe avancimi i tokës mbi çati.

Nga kjo mënyrë e të  krijuarit me të njëjtat karakteristika si mjedisi rrethues, rezultati të jep përshtypjen e një ndërhyrjeje thuajse inekzistente.

Përfshirja e tokës si një element arkitektonik merr, në një farë mënyre, konceptin e shpellave, duke përforcuar një ide të strehimit përmes hibridizimit midis konfigurimit fillestar dhe natyror dhe ndërhyrjes arkitekturore.

Në vazhdim po ju prezentojmë dhjetë projekte arkitekturore të cilat janë komponuar me terrenin që i rrethon:

Ncaved House – Agios Sostis, Greqi

Aguacates HouseValle de Bravo, Meksikë

.

Residência GN Itaipava, Brazil

Ktima House– Antiparos, Greqi

Encaved Stone Villa Antiparos, Greqi

House in RibelaRibela, Spanjë

The Lap Pool HouseTinos, Greqi

House in MonsarazMonsaraz, Portugali

Subterranean Private Villa in AntiparosAntiparos, Greqi

Aloni – Antiparos, Greqi

Continue Reading

Trending