Connect with us

Infrastrukturë

Kur është hipokrizi simbolizmi arkitektonik?

Published

on

Arkitektura pasqyron kulturën nga e cila është ndërtuar, ndërsa njëkohësisht aspiron të udhëheqë atë kulturë. Kjo është pothuajse oksimorike, pasi reflektimi dhe projektimi i vlerave tona është një pjesë thelbësore e jetës së çdo njeriu dhe arkitektura është jashtëzakonisht njerëzore.

Ndërtesat tona na mishërojnë, me të gjitha mesazhet tona të përziera.

Amerika e shekullit të 18-të, edhe shekulli i 21-të ka humbur mënyrën e saj tradicionale të të qenit fetar. Ndërsa spiritualiteti njerëzor është një konstant, feja e organizuar po humbet rëndësinë. Kjo ndarje mund të zbatohet në arkitekturë. Kultura jonë ka humbur fetë arkitekturore që ishin stilet tona për dy shekujt e fundit.

Kolonistët më të hershëm anglezë erdhën në këtë kontinent si puritanë, të cilët i dhanë pjesën më të mirë të qyteteve të Nju Anglisë për të mbledhur shtëpitë mbi zarzavate që i kushtoheshin lavdisë së Perëndisë. Përkushtimi ekstrem i puritanëve ishte shumë i vështirë për nipërit e mbesat e tyre dhe lindi feja e arsyeshme, kryesore protestante e Kishës Kongregacionale.

Gjetja e elementeve simbolike të përballjes me krizën klimatike – pavarësisht nëse është paneli diellor i ngjitur në një fasadë ose hyrja e drurit masiv të ndriçuar në mënyrë dramatike në një ndërtesë prej çeliku dhe betoni – kjo përpjekje jemi ne, duke u përpjekur të gjejmë një kuptim më të thellë në atë që ne mendojmë se është bukuria.

Por stili nuk është substancë. Idetë nuk e kalojnë realitetin. Realiteti i arkitekturës me ngjyra të egra 2000 vjet më parë është një realitet që asnjë skenë e përsosjes së arkitekturës nuk e përcjell.

Një kishë kongregacionale e veshur me një kostum gotik nuk është një ndërtesë angleze dhe përdorimi dekorativ i lëndës drusore të rëndë nuk po rishpik ndërtimin. Është thjesht njerëzimi në këtë moment që përpiqet të gjejë të vërtetën në arkitekturën tonë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending